Četrtek, 18. 6. 2015, 13.41
4 leta, 8 mesecev
Azija je bogatejša od Evrope
Evropa počasi izgublja pomembnost v svetovni porazdelitvi zasebnega premoženja. Prvič v zgodovini se je namreč zgodilo, da imajo azijska gospodinjstva skupno več denarja kot evropska.
V poročilu o svetovnem bogastvu za leto 2014 je svetovalno podjetje Boston Consulting Group namreč ugotovilo, da je na prvem mestu po premoženju gospodinjstev še vedno Severna Amerika s 50 bilijoni dolarjev (44,5 bilijona evrov) zasebnega premoženja, na drugo mesto pa se je prebila Azija brez upoštevanja Japonske s 47,4 bilijona dolarjev (42,2 bilijona evrov). Evropa je zdrsnila na tretje mesto z vsega 42,5 bilijona dolarjev (37,8 bilijona evrov) zasebnega premoženja gospodinjstev.
Toda pri podatkih o premoženju gospodinjstev je treba pogledati tudi, kaj ti podatki dejansko pomenijo za posamezno gospodinjstvo v regiji. V tem primeru azijska gospodinjstva niso več najbogatejša. V Evropi ima povprečno gospodinjstvo 220 tisoč dolarjev (196 tisoč evrov), v Ameriki 370 tisoč dolarjev (330 tisoč evrov), v Aziji pa le 54 tisoč dolarjev (48 tisoč evrov) premoženja.
Kot razlog za nizko rast evropskega bogastva bostonski analitiki navajajo konservativno investicijsko politiko evropskih bogatašev, ki niso več nagnjeni k tveganim investicijam. Za nemške bogataše na primer velja, da v zadnjem času več vlagajo v obveznice in varčevalne račune, ki pa imajo nizke donose.
Čeprav je Amerika še vedno država z največ milijonarji, pa je 62 odstotkov novih milijonarjev iz Azije, največ iz Kitajske. Napovedujejo, da bo Azija do leta 2021 postala celina z največ milijonarji na svetu.