Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
17. 6. 2015,
16.26

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 17. 6. 2015, 16.26

9 let

Avstrijski kancler: Grexita si ne želi nihče (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Jutri bodo finančni ministri držav evrskega območja v Luxembourgu iskali rešitve za Grčijo, danes pa tudi grška centralna banka svari pred izstopom Grčije iz EU.

Grška centralna banka je vodstvo helenske države danes opozorila, da bi bila država na "boleči poti" proti bankrotu in izstopu iz evrskega območja, če se ne bi dogovorili o pomoči. Vladi v Atenah so sporočili, da je dogovor z evropskimi državami in mednarodnimi denarnimi skladi zgodovinska nujnost, ki je ne smejo ignorirati. Centralna banka je še opozorila, da bi Grčija z izstopom tvegala ponoven padec v recesijo.

Po mnenju centralne banke je bil kljub vročim pogajanjem dogovor o glavnih vprašanjih že zdavnaj dosežen, ostalo naj bi le še nekaj odprtih tem.

Pritiski na Ciprasa tudi iz ZDA Pred tem se je v zadnjih dneh pojavilo vedno več glasov, da pogajanja niso uspešna in da je na vidiku grški izstop iz evroobmočja.

V torek se je vmešal tudi ameriški finančni minister Jack Lew. V telefonskem pogovoru je grškega premierja Aleksisa Ciprasa pozval, naj še pred četrtkovim zasedanjem ministrov naredi "resen korak". Kaj je Cipras odgovoril, ni znano.

Je pa v torek zaostril svojo retoriko proti mednarodnemu denarnemu skladu (MDS) in evropski centralni banki. Organizaciji naj bi njegovo državo davili, MDS pa naj bi vodil "destruktivno" in "skoraj kriminalno" politiko.

Medtem nemška kanclerka Angela Merkel diplomatsko govori, da bo s pogajanji vztrajala do konca, iz njenih vrst pa prihajajo glasovi, da možnosti, da bi dosegli kompromis, ni več.

Avstrijski kancler v Atenah Danes je v Atenah avstrijski zvezni kancler Werner Faymann, ki je dejal, da želi v živo spoznati, kako težak je položaj v Grčiji. Kot socialdemokrat je pokazal veliko razumevanja za grško levičarsko vlado, v Atenah pa bo poskušal doseči korak naprej v pogajanjih za finančno pomoč pod natančno določenimi pogoji, preden se 30. junija izteče trenutni program pomoči.

Pred odhodom je dejal, da se boji, da bi javnost posvojila idejo o grexitu, čeprav si ga nihče ne želi. V tem težkem času se lahko grška javnost zanese na to, da solidarnost obstaja, je povedal Faymann. Od grške vlade pa naj bi zahteval resne ukrepe.

Časa le še do konca junija Čas se za Grčijo izteka. S posojilodajalci mora doseči dogovor še pred koncem meseca junija, ko zapade 1,6 milijarde evrov grškega dolga mednarodnemu denarnemu skladu. Glede na besede pogajalskih strani rešitve za zdaj ni videti.

V četrtek bodo o finančni krizi v Grčiji v Luxembourgu razpravljali tudi finančni ministri držav evroobmočja. Konkretnih sklepov ni pričakovati.

"Skladno z enotnim stališčem evroskupine menimo, da mora Grčija izvesti ustrezne ukrepe, ki ji bodo omogočili vrnitev k vzdržni gospodarski rasti," so nam na vprašanje, kakšno stališče bo minister Mramor zastopal na jutrišnjem zasedanju, sporočili z ministrstva za finance. "Tudi Slovenija je, ko je bilo potrebno, morala sprejeti boleče ukrepe doma, zato to pričakujemo tudi od preostalih," so zapisali.

Ne spreglejte