Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
19. 2. 2015,
10.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Grčija

Četrtek, 19. 2. 2015, 10.59

8 let, 7 mesecev

Atene evroskupini: Vzemite ali pustite

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Finančni ministri držav območja evra imajo v petek le dve možnosti, sporočajo Atene: ali grško prošnjo za podaljšanje programa finančne pomoči sprejmejo ali pa zavrnejo.

Zdaj bomo odkrili, kdo želi poiskati rešitev in kdo ne, so po poročanju tujih tiskovnih agencij izpostavili viri iz vrst grške vlade.

"Pismo iz Aten ni nikakršen vsebinski predlog rešitve" V Grčiji so se sicer oglasili, potem ko so v Nemčiji predlog Aten za podaljšanje obstoječega programa evropske finančne pomoči za šest mesecev danes že zavrnili. "Pismo iz Aten ni nikakršen vsebinski predlog rešitve," je ocenil tiskovni predstavnik finančnega ministrstva Martin Jäger. Kot je še dejal, predlog v resnici cilja na prehodno financiranje brez izpolnjevanja pogojev.

V Nemčiji neenotni Pozneje se je izkazalo, da v Berlinu, ko gre za zaplet okoli Grčije, niso enotni. Nemški gospodarski minister Sigmar Gabriel je ocenil, da je bil odziv finančnega ministrstva, na čelu katerega je Wolfgang Schäuble, neustrezen. Osebno ocenjuje, da je pripravljenost Grkov na pogajanja o nadaljevanju programa reform prvi korak v pravo smer. Gabriel je sicer vodja nemških socialdemokratov (SPD), sicer koalicijskih partnerjev krščanskih demokratov (CDU) kanclerke Angele Merkel, pod okrilje katerih sodi tudi Schäuble.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker medtem ocenjuje, da je prošnja za podaljšanje programa finančne pomoči iz Aten "pozitivno znamenje", ki lahko utre pot do razumnega kompromisa.

Še danes bo vsebino preučila tako imenovana delovna skupina območja z evrom, v petek popoldne pa je v Bruslju napovedano srečanje finančnih ministrov.

Grčija ob prošnji za podaljšanje z več zavezami Grčija ob prošnji za šestmesečno podaljšanje sporazuma o finančni pomoči izpostavlja spoštovanje finančnih obveznosti do vseh upnikov in se zavezuje, da se bo vzdržala enostranskih dejanj, ki bi lahko spodkopala fiskalne cilje in gospodarsko okrevanje, piše v pismu, ki ga je grški finančni minister Janis Varufakis poslal šefu evroskupine.

Varufakis je sicer pismo začel z besedami, da so Grki v minulih petih letih storili izjemno veliko ter da je nova vlada zavezana širšemu in globljemu reformnemu procesu s ciljem trajnega izboljšanja rasti ob zagotavljanju vzdržnosti dolga in finančne stabilnosti, krepitvi socialne pravičnosti in blažitvi velikega socialnega stroška krize.

Nato omenja zavedanje nove grške vlade, da so bili postopki, dogovorjeni s prejšnjimi vladami, prekinjeni z nedavnimi predsedniškimi in splošnimi volitvami ter da je rezultat tega razveljavitev več tehničnih dogovorov.

"Grške oblasti prosijo za šestmesečno podaljšanje sporazuma" Obenem navaja, da grške oblasti spoštujejo finančne obveznosti Grčije do vseh upnikov in da izražajo namero, da bodo sodelovale s partnerji, da bi preprečile tehnične ovire v kontekstu sporazuma o finančni pomoči, ki ga priznavajo kot zavezujočega glede njegove finančne in postopkovne vsebine.

"V tem kontekstu sedaj grške oblasti prosijo za šestmesečno podaljšanje sporazuma o finančni pomoči (v angleščini Master Financial Assistance Facility Agreement)," piše Varufakis v pismu da dveh straneh z datumom 18. februar 2015, naslovljenem na šefa evroskupine Jeroena Dijsselbloema.

Prizadevali si bodo za uspešno končanje sporazuma V tem obdobju si bodo skupaj prizadevali za uspešno končanje sporazuma o finančni pomoči na podlagi predlogov grške vlade in institucij, ob čim boljšem izkoriščenju dane prožnosti v obstoječem programu, še piše v pismu.

Finančni ministri držav v območju evra so takrat napovedali, da bodo ob grškem spoštovanju zavez po potrebi preučili dodatne ukrepe in pomoč, vključno z znižanjem stopnje sofinanciranja Grčije pri črpanju sredstev iz strukturnih skladov in nadaljnje znižanje obrestnih mer za posojila Grčiji.

Odločeni, da bodo tesno sodelovali z institucijami EU in z IMF Grška vlada sicer v Varufakisovem pismu izraža odločenost, da bo tesno sodelovala z institucijami EU in z IMF za zagotovitev fiskalne in finančne stabilnosti ter za izvedbo daljnosežnih reform, potrebnih za izboljšanje življenjskega standarda milijonov Grkov z vzdržno gospodarsko rastjo, zaposlovanjem in socialno kohezijo.

Ne spreglejte