Petek, 5. 9. 2014, 14.48
8 let, 7 mesecev
Ali bi živeli v utopiji?
"Napoti smo tistim, ki mislijo drugače," je župan Juan Manuel Sánchez Gordillo dejal novinarju Danu Hancoxu, piscu eseja Village Against The World.
"Mi smo alternativa zasebni lastnini, zato se soočamo z grožnjami, toda ne morejo nas uničiti, tako kot so to lahko storili v nerazvitih državah. To je Evropa, zato tukaj uporabljajo metode deskriditiranja in izsiljevanj."
Kako tudi ne: v vasi skoraj ni brezposelnosti, povprečna plača je 1200 evrov, prebivalci za najemnino hiš, ki so jih zgradili sami, plačujejo 45 evrov mesečno, za gradbeni material, potreben za gradnjo, pa dobijo kredit, ki ga odplačujejo po 15 evrov na mesec.
A hiše nikoli niso njihove, saj v vasi, ki je porisana s podobami Che Guevare, ne želijo zasebne lastnine. Imajo skupne nasade oljk, zadrugo, skupno tovarno olja, lastno radijsko in televizijsko postajo in supermarket, ki ga vodi župan. V vasi je sedem zasebnih barov in picerija ter odkar je vas tako slavna, tudi prodajalna s spominki z emblemom vasi.
Marinaleda je udejanjenje socialistične utopije, družbe enakopravnosti in solidarnosti. Koncept dela, kot ga pojmuje župan, je delo, ki ima namen v preživetju, ne v profitu. Zato na poljih ne gojijo žita, temveč paradižnik in artičoke, za kar je potrebno veliko ročnega dela. Verjetno je res Gordillova maksima, da "lahko delajo tudi iz drugih razlogov, ne le zaradi denarja", največje nasprotovanje kapitalizmu.
Toda ali je tak model sobivanja lahko nova oblika bivanja? Je mogoče, da bi Marinalede bile tudi drugod po Evropi? Utopije se vedno zdijo radikalno drugačne od preostale družbe, s katero morajo hočeš nočeš koeksistirati. Poleg tega so ti socialni eksperimenti s strani "normalne" družbe navadno označeni za projekte norcev.
Zadružne skupnosti so v Palestini že pred nastankom Izraela ustanavljali židovski priseljenci. Za take skupnosti so se odločali tako zaradi lažjega obdelovanja zemlje kot zaradi varnosti. Sredi tridesetih let so nekateri kibuci sprejeli socialistično filozofijo, ki se je pomešala s sionizmom, nekateri kibuci pa so religijo postavili v drugi plan in se odprli tudi za člane drugih narodnosti ter ver.
S prihodom kapitalizma so se spremenili tudi kibuci. Prebivalci kibucev so želeli višji življenjski standard, kot jim ga je lahko ponujala skupnost kibuca. Ideje solidarnosti in enakosti je preplavila potrošniška družba in profit.
Toda kibuci kljub temu niso popolnoma propadli. Večina jih je postala zasebna podjetja, ki se pozicionirajo na trgu. Kmetijstvo, ki je bila osnovna panoga kibucev, so zamenjale druge dejavnosti, tudi visokotehnološka in vojaška industrija. Denimo kibuc Sasa, ki ima 200 članov, je leta 2010 zaslužil 850 milijonov dolarjev s tovarno, ki izdeluje plastične dele za orožje.
Bata je bil tako lastnik kot župan mesta Zlin. Mesto je bilo zgrajeno kot popolno bivalno okolje in je v času nastanka veljalo za moderno mesto. Delavci v tovarni so bili visoko plačani, v mestu jim je bila na voljo vsa javna infrastruktura. Dolgo časa je Zlin veljal za češki raj.
Zegg združuje ideje ekološkega trajnostnega bivanja in novih družbenih odnosov, ki temeljijo na neposredni demokraciji. In striktnem vegetarijanstvu ali veganstvu. Vse odločitve sprejme trenutno okoli sto prebivalcev skupnosti, ki se sestanejo vsako soboto.
Skupnost temelji tudi na nekaterih predpostavkah hipijev: nenasilje, odprta komunikacija in svobodna ljubezen. Mimogrede: o svojih ljubezenskih težavah diskutirajo na posebnih forumih skupnosti.
Stavbe, ki so jih zgradili v skupnosti, so vse pasivne gradnje, osnovane na vaških skupnostih, ki prebivalcem omogočajo več medsebojnega komuniciranja.
Del dejavnosti financirajo tudi z organizacijo predavanj in konferenc o trajnostnem bivanju in avtonomnem regionalnem razvoju. Čeprav so od začetka v skupnost investirali skoraj tri milijone evrov, finančno niso neodvisni in še vedno prejemajo tudi donacije podpornikov.
Dokler so relativno zaprte skupnosti, lahko funkcionirajo znotraj svojih ideoloških temeljev, ko pa se soočijo z družbo, naletijo na prepad. Še posebno v skupnostih, kjer zdaj odrašča druga generacija.
V Marinaledi je že tako. Tudi tam se mladi, katerih starši so se borili za skupnost, sprašujejo, kje je njihova prihodnost. Če ne želijo kmetovati, kar je edina dejavnost skupnosti, jim preostane le, da se podajo v iskanje sezonske službe na španski obali. Niti niso več tako predani ideji komunizma, ki je prežemala njihove starše. "Tisti, ki so podedovali utopijo, je ne razumejo več z enakim žarom kot tisti, ki so se zanjo borili," je zapisal Dan Hancox.
A dokler bodo tam imeli dom za 45 evrov, bodo seveda tudi mladi živeli v vasi in vsaj navidez verjeli v komunizem.