Strokovna služba Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je pripravila delovno gradivo za razpravo o spremembah osnov in višine prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Po predlogu bi se samostojnim podjetnikom, lastnikom zasebnih podjetij, kmetom, brezposelnim na denarni pomoči, upokojencem in vrhunskim športnikom prispevna stopnja dvignila s 6,36 odstotka na 13,45 odstotka.
200,12 evrov za obvezno zdravstveno zavarovanje
Po predlogu bi tako samostojni podjetniki, lastniki zasebnih podjetij, kmetje in vrhunski športniki vsak mesec plačevali minimalno 200,12 evrov za obvezno zdravstveno zavarovanje.
V Obrtno-podjetniški zbornici proti dodatnim obremenitvam
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije gradivo še preučujejo. Ko bodo člani upravnega odbora sprejeli stališča, pa jih bodo posredovali pristojnemu ministrstvu, so zapisali. Sicer pa na zbornici nasprotujejo vsem dodatnim obremenitvam za obrtnike in mikro ter mala podjetja, saj so zaradi gospodarske krize v zelo nezavidljivem položaju.
Strokovna služba je omenjeno gradivo pripravila na pobudo upravnega odbora ZZZS. Kot so navedli na ZZZS, je bilo gradivo pripravljeno ob upoštevanju združevanja obstoječih kategorij zavarovancev v bolj smiselne sklope, izenačitve pravic ob upoštevanju skupnih značilnosti posameznih kategorij zavarovancev, izenačitve prispevnih osnov in določitve najnižjih prispevnih osnov, kjer je mogoče, in uvedbe enotne prispevne stopnje.
"Kako pravičneje porazdeliti plačevanje prispevkov"
Gradivo bodo posredovali ministrstvu za zdravje, saj je za morebitno uvedbo potrebna sprememba zakonodaje. Kot poudarjajo, gre za predlog rešitve, kako pravičneje porazdeliti breme plačevanja prispevkov, ZZZS namreč nima pristojnosti spreminjati prispevnih stopenj.
Lani je ZZZS prejel 1,845 milijarde evrov
Plačevanje prispevkov predstavlja 98 odstotkov vseh prihodkov ZZZS. Lani je zavod iz tega naslova prejel 1,845 milijarde evrov. Po novi prispevni stopnji pa bi se iz prispevkov v zdravstveno blagajno zlilo približno 2,264 milijarde evrov, kažejo izračuni, ki so jih pripravili na ZZZS.
Primanjkljaj je v prvem četrtletju znašal 26,4 mio evrov
Sicer pa se je upravni odbor v četrtek seznanil tudi z informacijo o poslovanju ZZZS v prvih treh mesecih letošnjega leta. Primanjkljaj prihodkov nad odhodki je v tem obdobju znašal 26,4 milijonov evrov, s čimer ta za 21,6 milijonov evrov presega načrtovani primanjkljaj za to obdobje. Prihodki so 768,1 milijonov evrov, odhodki pa 794,5 milijonov evrov. 10,2 milijonov evrov primanjkljaja v tem obdobju je ZZZS pokril z likvidnostnim zadolževanjem.
Kot navajajo na ZZZS, je slabši izid poslovanja glede na načrtovanega za to obdobje predvsem posledica večjih odhodkov za zdravstvene storitve, delno tudi zaradi večjih odhodkov za medicinsko tehnične pripomočke, cepiva in nadomestila med začasno zadržanostjo od dela ter zaradi nižje realiziranih prihodkov.
Prihodki v letu 2011 bodo manjši od načrtovanih
Na podlagi tega in upoštevaje nova makroekonomska izhodišča za leto 2011 na ZZZS ocenjujejo, da bodo prihodki v letu 2011 manjši od načrtovanih za okoli devet milijonov evrov in odhodki večji od načrtovanih za okoli 28 milijonov evrov.
Ob ostalih nespremenjenih pogojih poslovanja bi primanjkljaj v letu 2011 znašal okoli 37 milijonov evrov, ki ga ZZZS lahko pokrije iz sredstev na računih le delno v višini 18,7 milijonov evrov - za 18,3 milijone evrov pa bi bilo potrebno sprejeti ukrepe za dosego vzdržnega poslovanja ZZZS brez zadolževanja, so še zapisali. Sicer pa v zavodu načrtujejo pripravo rebalansa finančnega načrta.