Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
26. 1. 2009,
18.28

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 1. 2009, 18.28

9 let, 2 meseca

Žbogar: Če bo mediacija, dokumenti niso več tako odločilni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Če bo dosežen dogovor za reševanje vprašanja meje z mediacijo, Slovenija naj ne bi vztrajala pri trdnem mednarodnem zagotovilu, da pogajalski dokumenti Hrvaške ne bi prejudicirali meje.

Tako je nakazal zunanji minister Samuel Žbogar. Dogovor o mediaciji je mogoče doseči v nekaj tednih, je ponovil.

Mediacija ne upošteva samo pravnih dejstev "Mediacija bo iskala politično rešitev, ki ne bo upoštevala samo pravnih dejstev, ampak tudi zgodovinska dejstva, načelo pravičnosti, torej različne elemente, tako da se odločitev ne bo opirala samo na pravno dokumentacijo, ki bo predstavljena, ampak na širšo argumentacijo, in v tem kontekstu ti dokumenti niso več tako odločujoči," je pojasnil minister.

Kot je znano, je bila Slovenija na arbitražo pripravljena samo ob upoštevanju načela pravičnosti, statusa quo glede na stanje 25. junija 1991 in ob odločanju o celotni meji, morski in kopenski.

Odločitev glede zahteve po trdnih mednarodnih zagotovilih, da hrvaški dokumenti ne bodo prejudicirali meje, sicer po ministrovih besedah sodi med podrobnosti, ki jih je v okviru dogovarjanja o mediaciji še treba opredeliti, v okviru mandata in pogojev za ta postopek.

Pri mediaciji dokumenti niso tako odločilni

"Mi smo zelo vztrajali pri teh dokumentih v trenutku, ko je bil na mizi proces arbitraže. Če gremo v proces mediacije, dokumenti niso več tako odločilni," je razložil morebitno popuščanje pri dosedanji slovenski zahtevi po "trdnih političnih in pravnih mednarodnih zagotovilih" glede prejudiciranja meje.

Mislim, da je mogoče v nekaj tednih uskladiti vse te podrobnosti in nadaljevati pogajanja s Hrvaško, je menil Žbogar po koncu današnjega zasedanja zunanjih ministrov v Bruslju.

Mediatorji bi tudi predlagali rešitev mejnega vprašanja

Dogovor o mediaciji bi namreč po njegovih besedah vključeval nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU pod določenimi pogoji, hkrati pa bi ta posebna mediatorska skupina predlagala rešitev mejnega vprašanja. Oba procesa naj bi se po pričakovanjih končala proti koncu leta, je dejal minister.

Žbogar: Mediacija se večini zdi dober predlog Minister je o predlogu Evropske komisije za reševanje spora med Slovenijo in Hrvaško z mediacijo govoril z večino svojih kolegov. Še vedno je veliko odprtih vprašanj, ki jih je treba doreči, poleg mandata in pogojev tudi glede zavezujočega značaja mediacije, a načeloma se je "vsem sogovornikom zdel predlog dober in vreden, da se na njem dela", je povedal Žbogar.

"Dogovor bi lahko bil dosežen v kratkem"

"Da bi lahko Hrvaška končala pogajanja do konca leta, je interes - predvsem Hrvaške - da čim prej pridemo do dogovora glede te skupine," je še poudaril Žbogar. "Veliko podrobnosti je še, o katerih se je treba pogovoriti," je večkrat izrecno ponovil. "Tudi v Sloveniji ni bilo sprejete še nobene uradne odločitve glede te skupine," je poudaril. A dogovor bi lahko bil dosežen "v kratkem", je ocenil.

"O članih mediatorske skupine je prezgodaj govoriti" Žbogar ni želel podrobneje govoriti o članih te mediatorske skupine, ki naj bi bili nekdanji finski predsednik in Nobelovec Martti Ahtisaari, francoski pravnik Robert Badinter in javnosti nepoznana pravna izvedenka. "O članih je še prezgodaj govoriti, tri imena so v igri, o Ahtisaariju se je tudi sama Evropska komisija opredelila, glede drugih je še stvar pogovorov," je o tem dejal minister.

Žbogar: Za zdaj še nimamo odziva hrvaške strani

Najprej se morata po ministrovih besedah o vsem tem strinjati obe državi, Slovenija in Hrvaška. "Za zdaj še nimamo odziva hrvaške strani," je dejal Žbogar. Slovenija se, kot je pojasnil, o tem ne pogovarja neposredno s Hrvaško, ampak z Evropsko komisijo, ki vodi tudi pogovore s Hrvaško.

Običajno mediacija ni zavezujoča "Mediacija običajno ni zavezujoča, a to je še stvar pogovorov, ki potekajo," je še dejal Žbogar.

Hrvaška bi torej pogajanja z EU v primeru dogovora o mediaciji lahko nadaljevala, a za končanje pogajanj in vstop v EU še vedno potrebuje soglasje Slovenije, ki bi lahko to dejstvo izkoristila v primeru neuspeha ali nespoštovanja mediacije.

Pahor: Slovenija bi umaknila zadržke, če bi prišlo do pomembnega premika

Premier Borut Pahor je izjavil, da bo Slovenija vztrajala pri blokadi hrvaških pogajanj z EU, če ne bo prišlo do pomembnega premika. "Slovensko stališče je, da v kolikor se okoliščine, ki so botrovale zadržkom pri nadaljevanju pogajanj Hrvaške z EU, ne bodo spremenile, ne bo tudi spremembe našega stališča," je poudaril v izjavi za medije.

Na novinarsko vprašanje, ali izjave ministra Samuela Žbogarja, da je mediacija dovolj za odpravo blokade hrvaških pogajanj z EU, pomenijo spremembo slovenskega stališča, je Pahor izrazil pričakovanje, da bo Žbogar po vrnitvi iz Bruslja pojasnil svoje vtise, ki jih je dobil po pogovorih z visokimi predstavniki držav članic EU in Evropske komisije. "Da bi Slovenija umaknila zadržke, ki so botrovali blokadi, bi moralo priti do nekega pomembnega premika," je poudaril.

Pahor: Vsako misel moramo preudarno preučiti

"V tem trenutku se mi zdi, da ni razlogov za hitrost, ampak so razlogi za to, da se vsako zamisel preudarno preuči in se potem o njej odloča, pri čemer moramo vedeti, da bo za morebitni dogovor o tej poti potrebno soglasje obeh držav," je na vprašanje o poteku nadaljnih pogovorov odgovoril Pahor.

Pahor je še napovedal, da bo v sredo delo zaključila mešana komisija mednarodnopravnih strokovnjakov za vprašanje meje. Preden se bo slovenska politika kakorkoli odzvala na nadaljnje pobude, pa bo najprej temeljito preučila poročilo komisije, je dejal premier in dodal, da bo z njim seznanil tudi predsednike parlamentarnih strank, verjetno pa tudi odbor DZ za zunanjo politiko.

Rehn potrdil pogovor z Žbogarjem, a podrobnosti ni razkril

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je potrdil, da je s Samuelom Žbogarjem govoril o možnosti evropske pomoči pri reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, a podrobnosti ni želel razkriti. "Pogovori o tem še potekajo," je poudaril.

"Slovenija je velik uspeh širitve EU," je poudaril Rehn. "Slovenija je močno zavezana uresničevanju evropske perspektive Zahodnega Balkana, zato tesno sodelujemo in veselim se tudi nadaljnjega sodelovanja v okviru širitve EU in perspektive Zahodnega Balkana, kar je za EU ključna sila stabilizacije regije," je še dejal komisar.

Ne spreglejte