Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Sreda,
29. 10. 2014,
14.12

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 10. 2014, 14.12

8 let, 9 mesecev

Vse več trgovin brezmesno ponudbo menja za brezglutensko

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vse več povpraševanja po izdelkih brez glutena korenito spreminja živilsko industrijo. Marsikje s polic že umikajo izdelke za vegetarijance in nanje postavljajo pestrejšo brezglutensko ponudbo.

Največji ponudnik hitre hrane na svetu, kjer ljudje na dieti težko najdejo kaj za pod zob, je sredi oktobra v britanskih verigah svoje menije dopolnil z brezglutensko ponudbo. V britanskem McDonald'su, kjer niti vegetarijanci ne bodo prišli na svoj račun, bodo imeli namreč na voljo kruh brez glutena, piše The Economist.

Brezglutenske diete prekašajo brezmesne Takšna poteza se na prvi pogled zdi dokaj nenavadna, saj je na svetu še vedno bistveno več ljudi, ki se izogibajo mesu, kot teh, ki se glutenu. A dejstvo je, da takšna odločitev jasno odseva spremembe v živilski industriji.

V zadnjih nekaj letih je namreč naglo naraslo povpraševanje po izdelkih brez glutena. Samo v ZDA se je potrošnja teh izdelkov v zadnjih dveh letih s 5,4 milijarde dvignila na 8,8 milijarde dolarjev, kažejo podatki podjetja za tržno raziskovanje Mintel. Prihodnje leto naj bi se dvignila še za 20 odstotkov, do leta 2017 pa še za dodatnih 61 odstotkov.

Evropski trg ne zaostaja dosti, prodaja izdelkov brez glutena naj bi se v zadnjem času podvojila, največje povpraševanje pa je v Veliki Britaniji.

Ker je pač v modi Ponudba izdelkov brez glutena postaja vse bolj pestra, na prodajnih policah je na voljo že v velikem delu ameriških in evropskih trgovin, marsikje so ti izdelki celo s polic izpodrinili vegetarijanske. Svojo ponudbo že prilagajajo tudi številne restavracije in hoteli.

Trgovski in gostinski ponudniki namreč želijo zadostiti povpraševanju, ki se je v zadnjih letih precej povzpelo. A še zdaleč na samo zaradi alergikov na gluten, saj naj bi bilo takih ljudi po raziskavi univerze z Monasha komaj petina. Preostali potrošniki zgolj sledijo modni muhi dietne prehrane brez glutena.

Slovenski trgovci ne zaostajajo Brezglutenska ponudba je pestra tudi pri trgovcih na slovenskem trgu. V Mercatorju so nam pojasnili, da imajo na svojih policah v večjih centrih na voljo kar 139 različnih izdelkov, v manjših prodajalnah pa ponujajo vsaj kruh in moko. Dodali so še, da se ponudba v zadnjem času, sploh zadnji dve leti, zaradi vse večjega povpraševanja precej širi.

Kruh, moko, testenine, kekse in drugo pecivo ter podobne izdelke z oznako brez glutena boste našli tudi v Tušu, Sparu, Hoferju, Lidlu, Jagerju, DM in Müllerju.

"Ponudba je v zadnjih treh letih bliskovito narasla," nam je povedala tudi Simona Ornik iz Slovenskega društva za celiakijo. Poleg izdelkov "zaupanja vrednih" proizvajalcev, ki so na policah že desetletje ali več, se pojavljajo tudi novi proizvajalci, katerih izdelke pa v društvu preverjajo, rezultate analiz pa objavljajo v reviji Celiakija.

"Večinoma je hrana varna, se pa najdejo tudi izdelki z oznako, da so brez glutena, a se pri analizi izkažejo za kontaminirane," je razložila Ornikova.

Poplava ponudbe na škodo bolnikov Na trgu je v zadnjem času tudi vse več restavracij, ki se promovirajo s pripravo dietne prehrane brez glutena. Gre za posledico modne muhe, ki pa gre žal na veliko škodo bolnikom s celiakijo.

Dejstvo je namreč, da mora biti brezglutenska hrana za bolnike popolnoma brez vsebnosti glutena. To pomeni, da je treba uporabljati ločeno posodo, nože, deske oziroma morajo biti ti res dobro očiščeni. Še najbolje je, če imajo restavracije v ta namen ločene kuhinje, a žal so take redke, je dejala Ornikova. Zato je ponudba v restavracijah, sploh za bolnike, zelo vprašljiva.

Ob tem je dodala, da bi poleg tega, da bi se uredile razmere glede ponudbe v restavracijah, morali najprej celostno urediti ponudbo prehrane v vrtcih in šolah ter študentsko prehrano, da bi vsi bolniki ne glede na lokacijo v Sloveniji imeli enako, zdravo in zadostno ponudbo.

Ne spreglejte