Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 5. 2008,
14.05

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 5. 2008, 14.05

8 let, 8 mesecev

Vlada potrdila dogovor glede postavitve zapornic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada je na današnji dopisni seji potrdila dogovor, o katerem sta se minuli petek dogovorila notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Dragutin Mate in Berislav Rončević.

Dogovor predvideva postavitev zapornice na mestu, kjer stojijo cvetlična korita na poti do domačije Joška Jorasa v Sečovljah. Zapornica v soboto? Kot so danes še sporočili iz urada vlade za komuniciranje, bodo dogovorjene ukrepe zagotovili v naslednjih dneh z že uveljavljenimi ukrepi, postavljanjem zapornic in razdelitvijo ključev zanje. Pop tv poroča, da bodo zapornico pri Jorasovi domačiji postavili v soboto.

Joras obžaluje, da se je moralo zgoditi toliko nepotrebnih reči

Joško Joras je izrazil zadovoljstvo, ker je slovenska vlada potrdila dogovor s Hrvaško, ki predvideva postavitev zapornice na mestu, kjer stojijo cvetlična korita na poti do njegove domačije na levem bregu Dragonje.

Joras je obenem izrazil obžalovanje, da se je moralo zgoditi toliko nepotrebnih reči, saj bi bile zadeve lahko urejene že pred devetimi leti. Izrazil je tudi upanje, da so politiki dojeli, da je njihova naloga ustvariti pogoje za dobrososedsko sobivanje.

Ključe bo dobil od slovenskega ministrstva Kot je povedal, naj bi se slovenski in hrvaški politiki dogovorili za odstranitev cvetličnih korit, ki ovirajo pot do njegove domačije na levem bregu Dragonje, in postavitev zapornice. Ključe pa naj bi mu predalo ministrstvo za notranje zadeve oziroma slovenska policija. Po njegovih informacijah naj bi zapornico postavili v prihodnjih dneh.

Povedal je, da bo odšel domov takrat, ko bodo cvetlična korita umaknjena. "Vztrajam na tem, da smo pravna država in da se človekove pravice spoštujejo," je še izpostavil Joras.

Joras omenil možnost nadaljevanja gladovne stavke Preden je vlada potrdila dogovor, je Joras dejal, da še vedno vztraja pri izvršitvi sklepa piranskega sodišča in vztraja pri tem, da želi imeti neoviran dostop do svoje hiše. Omenil je tudi možnost, da bo spet začel gladovno stavko, če se sklep piranskega sodišča ne bo izvršil.

Joras: S Hrvati se nimam kaj pogovarjati Joras od hrvaških oblasti morebitnega ključa za zapornice ni pripravljen sprejeti, saj se z njimi, kot je dejal v današnji izjavi za medije, nima kaj pogovarjati.

Zavod 25. junij obžaluje, da je potrebno pozitivne odločitve izsiliti

Zavod 25. junij je izrazil zadovoljstvo z odločitvijo vlade. Kot so zapisali, pa je zaskrbljujoče in obžalovanja vredno dejstvo, da je bilo treba praktično vse pozitivne odločitve slovenske politike dobesedno izsiliti.

Zgodba se je na nek način ponovila danes, ko kljub obljubi vlada na redni seji te problematike ni obravnavala, njen predstavnik pa po zaključku seje ni dajal niti najmanjšega vtisa, da se bo danes karkoli v zvezi s tem še zgodilo. Šele po pogovoru predstavnika Zavoda 25. junij s predstavnikom vlade in jasni napovedi, da bo že danes zvečer sklican nov shod za pravično mejo za prihodnjo soboto, če vlada ne bo uresničila dogovorjenega, je nemudoma prišlo do sklica korespondenčne seje in do potrditve dogovora o odstranitvi korit in namestitvi zapornice, so navedli v zavodu.

Stavko in shod prekinili ravno zaradi zapornic Joras se je prav na podlagi dogovora o nadomestitivi korit z zapornico minuli petek odločil po 24 dneh prekiniti gladovno stavko. Stavko je začel 30. aprila, potem ko so mu kljub pravnomočnemu sklepu piranskega sodišča preprečili odstranitev cvetličnih korit, ki ovirajo pot do njegove hiše na levem bregu Dragonje.

Tudi Zavod 25. junij je ravno zaradi dogovora so preklical shod za pravično mejo s Hrvaško v Sečovljah, ki naj bi potekal 24. maja, so pa pripravili okroglo mizo o vprašanjih meje. Podobnik je tedaj izrazil upanje, da bodo zapornico tudi dejansko postavili. Če vladi obljube ne bosta uresničili, pa bo to pomenilo, "da smo spet na začetku, vključno z vsemi našimi aktivnostmi", je že konec preteklega tedna dejal Podobnik.

"Zapornice ne prejudicirajo meje" Na Ukomu so tudi pojasnili, da postavitev oziroma lokacija zapornic ne prejudicira določitve in označitve meje med Slovenijo in Hrvaško.

"Ne gre za izjemo" Po besedah ministra Mateja v nobenem primeru ne gre za izjemo, ampak za nadaljevanje prakse, s katero so že dosedaj na mejnem območju med Slovenijo in Hrvaško izvajali potrebne ukrepe za učinkovit nadzor in dovolj fleksibilen, da življenje tamkajšnjih ljudi ne bi bilo oteženo.

Kot je v izjavi za javnost pojasnil minister Mate, sta se takrat dogovorila o štirih lokacijah, kjer bodo vzpostavili učinkovitejši in fleksibilnejši nadzor cestnih komunikacij. Gre za lokacije: Vonarje (Marčja vas) - Harina Zlaka, Jarmovec - Paravićeva miza, Pregara - Pregon ter na območju Sečovelj, in sicer neposredno ob levi strani mostu čez reko Dragonjo.

Čigava bo zapornica? Na vprašanje, ali bo zapornica slovenska ali hrvaška, je tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak odgovoril, da ne želi "prejudicirati, čigava bo oziroma kdo jo bo postavljal", in znova poudaril, da je potrebno počakati na predlog stalne mešane komisije. Janša je dejal, da bodo zapornice imele enak pravnoformalni status, kot vse ostale, ki so bile postavljene doslej.

Spomnimo: Za postavitev zapornice sta se minuli petek dogovorila notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Dragutin Mate in Berislav Rončević, ki sta se sešla na mejnem prehodu Obrežje. Kot je takrat napovedal Mate, naj bi vladi dogovor obravnavali že ta teden.

Ministra sta se dogovorila za postavitev tudi drugih zapornic, in sicer na lokacijah Vonarje (Marčja vas)-Harina Zlaka, Jarmovec-Paravićeva miza in Pregara-Pregon. Ministra sta se pri tem strinjala, da postavitev navedenih zapornic ne prejudicira meje med državama.

Joško Joras se je na podlagi dogovora ministrov minuli petek odločil po 24 dneh prekiniti gladovno stavko. Stavko je začel 30. aprila, potem ko so mu kljub pravnomočnemu sklepu piranskega sodišča preprečili odstranitev cvetličnih korit, ki ovirajo pot do njegove hiše na levem bregu Dragonje.

Ne spreglejte