Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 12. 2008,
8.02

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 12. 2008, 8.02

9 let, 3 mesece

Vlada je sprejela sklep o zaključku misije SV v Iraku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada je sprejela sklep o zaključku sodelovanja Slovenije v misiji zveze Nato v Iraku, kjer sodelujeta dva slovenska inštruktorja, najkasneje do 31. decembra.

Slovenija je v misiji urjenja iraških vojakov sodelovala dve leti, odločitev za sodelovanje pa je leta 2006 močno razburila slovensko javnost. Mandat bi se iztekel februarja Mandat dveh slovenskih inštruktorjev, ki v bazi Al Rustamija pri Bagdadu usposabljata iraške vojake, bi se sicer iztekel februarja 2009, toda s koncem leta 2008 se zaključi mandat ZN v Iraku, zaradi česar so na obrambnem ministrstvu predlagali, da slovensko misijo v Iraku zaključijo že z 31. decembrom.

Vlada je o zaključku misije v Iraku razpravljala že na seji minuli četrtek, a so se ministri odločili, da pred dokončno odločitvijo povprašajo še oba pristojna odbora v DZ. "Naše stališče oz. sklep, ki ga pripravljamo, želimo prediskutirati tudi s poslanci v državnem zboru in se potem odločiti tako, da bo v dobro cele Slovenije oz. v dobro njene podobe v svetu," je pojasnila obrambna ministrica Ljubica Jelušič.

Odbor soglasno o zaključku sodelovanja v Iraku Odbora DZ za zunanjo politiko in obrambo sta nato na skupni seji potrdila predlog vlade o zaključku slovenskega sodelovanja v Iraku. Predlog je bil sprejet brez glasu proti. Predsednik odbora za obrambo Jožef Jerovšek (SDS) je ob tem pojasnil, da opozicija o tem vprašanju ni izrecno glasovala, "ker je to pristojnost vlade". "Opravili smo izjemno obširno in celovito razpravo, pri kateri so prišli do izraza različni pogledi," je povedal predsednik odbora za obrambo in dodal, da so različni pogledi na to misijo predvsem znotraj vladne koalicije.

Odbor je sprejel dva vsebinska sklepa, ki po Jerovškovih besedah govorita o tem, da je misija v Iraku pomembno prispevala k stabilizaciji v regiji in da se je s tem okrepil ugled in verodostojnost Slovenije kot partnerja v mednarodnih odnosih. "V drugem sklepu smo izrazili priznanje vsem, ki so sodelovali, ki so omogočili in prispevali k uspešni izvedbi te misije," je pojasnil Jerovšek.

Prvi kontingent je na misijo odšel februarja 2006 Takratna slovenska vlada je odločitev za sodelovanje v Natovi misiji urjenja iraških si sprejela januarja 2006 in v Irak poslala štiri slovenske vojaške inštruktorje. Prvi kontingent je na misijo odšel 24. februarja 2006. Odločitev je v slovenski javnosti vzbudila precej razburjenja, saj je pred tem vlada napovedovala, da vojaško ne bo sodelovala pri invaziji in okupaciji Iraka.

Toda takratna vlada je pojasnila, da je sodelovanje v misiji zveze Nato mišljeno predvsem v smeri urjenja iraških enot, da bodo lahko same sposobne prevzeti odgovornost za varnostno situacijo v državi, ne pa v smeri sodelovanja v t.i. koaliciji voljnih pod vodstvom ZDA. Washington je kljub tem stališčem Slovenijo uvrščal med države, ki imajo v Iraku svojo vojsko.

Ne spreglejte