Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je do četrtka, 29. decembra 2011, prejel okoli 7800 preklicev varstvenih dodatkov in 1150 preklicev državnih pokojnin.
Ti pravici se po novi zakonodaji prenašata med socialnovarstvene prejemke, kar pomeni, da sta od 1. januarja podvrženi omejitvi dedovanja. Po novem državne pokojnine kot samostojnega prejemka ne bo več. Dosedanji prejemniki državne pokojnine bodo lahko ob izpolnjevanju pogojev prejemali denarno socialno pomoč oziroma varstveni dodatek. Center za socialno delo bo preračune opravil po uradni dolžnosti in vsem dosedanjim prejemnikom državne pokojnine v treh mesecih po uveljavitvi nove zakonodaje izdal odločbe.
Varstvenega dodatka v času življenja ne bo treba vračati, po smrti pa ...
Prejemnikom varstvenega dodatka v času življenja ne bo treba vračati. Če pa bodo po smrti zapustili določeno premoženje in njihovi dediči ne bodo socialno ogroženi, bodo dediči premoženja morali prejemek vrniti oziroma se bo zapuščina za ta znesek omejila.
Končna številka bo znana okoli 10. januarja
Tisti, ki niso hoteli, da se pravica do varstvenega dodatka ali pravica do državne pokojnine preoblikujeta v pravice po novi zakonodaji, so to morali sporočiti zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Končna številka bo po besedah vodje službe za odnose z javnostmi na zavodu Braneta Kokota znana okoli 10. januarja, ko bodo prispeli še preklici, ki so bili vloženi kasneje, in tisti, ki so prišli po pošti.
Vse pravice je treba uveljavljati na centru za socialno delo
Sicer pa nova socialnovarstvena zakonodaja, ki je začela veljati z začetkom letošnjega leta, ureja tudi številne druge pravice, kot so pravica do otroškega dodatka, do državne štipendije, do plačila za programe vrtcev, do subvencioniranja malice za učence in dijake, kosila za učence in prevozov za dijake in študente itd. V skladu z zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev pa je treba vse pravice uveljavljati na centru za socialno delo.
V decembru prejeli nekaj manj kot 100.000 vlog za socialne prejemke
Slednji so, kot je pojasnil generalni direktor direktorata za socialne zadeve na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Davor Dominkuš, v decembru prejeli nekaj manj kot 100.000 vlog za socialne prejemke, predvsem za otroške dodatke in vrtce. Prve odločbe bodo izdali že v tem mesecu, sicer pa bodo delali po prioritetah, najprej se bodo lotili popolnoma novih vlog, je dejal Dominkuš. Sicer pa bodo lahko po sprejetju interventnega zakona socialne transferje do novih odločb izplačali nemoteno, tudi če se bo odločanje o pravicah zavleklo, pravi Dominkuš.
Ko bo center prvič odločal o kateri koli pravici po novem zakonu, bo preveril tudi, ali in v kakšni višini je posameznik upravičen do vseh drugih pravic in subvencij, do katerih je bil do takrat upravičen na podlagi drugih odločb. Pravice iz javnih sredstev po novem zakonu se bodo v tem primeru priznale z dnem, ko začne veljati tista pravica, zaradi katere je center odločal po novem zakonu.