Četrtek, 6. 10. 2011, 22.02
9 let
V Slovenj Gradcu o moči in nemoči regionalnih medijev

V razpravi so se dotaknili tudi problemov financiranja in odnosov z lastniki ter izpostavili potrebo po večji povezanosti novinarjev. Po besedah direktorice in odgovorne urednice Dolenjskega lista Jožice Dorniž je moč regionalnih medijev ravno v tem, da zelo dobro poznajo, kaj se dogaja na terenu, in da so regionalni mediji tisti, ki povezujejo ljudi na določenem območju. Hkrati so dobri tisti, ki so tudi kritični in ki najdejo prostor za različna mnenja.
Po mnenju odgovornega urednika in novinarja Koroškega radia Marka Vrečiča je moč regionalne informacije izredno pomembna in ključna za dolgoročno ohranitev poslušalstva. To se je po njegovem izkazalo tudi pri Koroškem radiu, ki se je v preteklosti soočil s pretečo konkurenco na radijskem področju.
Novinar RTV Slovenija oz. Radia Maribor Dejan Rat pa je med drugim izpostavil odnose z matično medijsko hišo v Ljubljani pri objavljanju zgodb, za katere v Mariboru menijo, da so dobre, pa kot take niso prepoznane v Ljubljani in niso uvrščene v osrednje informativne oddaje. Novinarka Murskega vala in predsednica aktiva DNS za Prekmurje Nataša Brulc Šiftar pa je med drugim izpostavila, da so novinarji premalo povezani in da je veliko delitev na novinarje majhnih in velikih medijev.
Debata je razgrnila številne probleme lokalnih medijev, je ugotovil predsednik DNS Matija Stepišnik, ki je dodal, da so se oblikovanja novih usmeritev delovanja društva lotili tudi zato, ker je po njegovem DNS problematiko lokalnih medijev zapostavljal.
Izvršni direktor družbe Infonet media Leo Oblak, ki med drugim lastniško obvladuje Koroški radio, pa je zbrane novinarje pozval, da skupaj z lastniki medijev vzpostavijo delovno skupino za pripravo predlogov nove medijske zakonodaje. Prepričan je, da je dialog možen, enotni nastop pa bi predstavljal večjo moč v odnosu do politike.