Sreda, 11. 9. 2024, 19.24
3 tedne, 2 dneva
NSi in SDS kazensko ovadili Urško Klakočar Zupančič #video
Opozicijski SDS in NSi sta policiji in Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani naznanili sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in nevestnega dela v službi zoper predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, je v današnji izjavi za javnost pojasnil poslanec SDS Danijel Krivec. Medtem je vodja poslanske skupine Gibanje Svoboda Borut Sajovic v izjavi za medije dejal, da koalicija enotno stoji za njo.
Predsednica DZ si je naznanilo "prislužila" s tem, ko ni sklicala izredne seje državnega zbora z obravnavo akta o odreditvi parlamentarne preiskave, ki jo je zahtevala skupina poslank in poslancev.
"Navedeno ravnanje predstavlja ravnanje brez zakonskega pooblastila in s tem prestop meja uradnih pravic in izrabo uradnega položaja. Njeno ravnanje prav tako predstavlja kršitev načela zakonitosti," so v naznanilu zapisali v SDS in NSi.
Z neuvrstitvijo točke akta o odreditvi parlamentarne preiskave je po njihovem mnenju kršila tudi načelo demokratične in pravne države, ustavno načelo zakonitosti ter delovala v nasprotju z ustavo. Očitajo ji "namerno in naklepno ravnanje" preprečevanja uvrstitve akta na sejo DZ in s tem omejevanje dela poslank in poslancev ter nedopusten in nezakonit poseg v ustavno določbo, ki ureja parlamentarno preiskavo in njen namen. Predstavlja tudi nedopusten poseg zakon o parlamentarni preiskavi ter poslovnik o parlamentarni preiskavi. Z ravnanjem v nasprotju z ustavo, poslovnikom in zakoni je "zlorabila uradni položaj oziroma uradne pravice oziroma zavestno kršila zakonske in druge predpise", piše v naznanilu.
Podpisniki naznanitve izpostavljajo tudi "zavestno kršitev poslovnika državnega zbora", ki da jo je Klakočar Zupančič storila pri obravnavi sklepa o priznanju neodvisnosti in suverenosti Palestine. Nevestno delo v službi in zloraba uradnega položaja pa po njihovih navedbah izhajata tudi iz dejstva, da je Klakočar Zupančič v nasprotju z določbo poslovnika državnega zbora sprejela predlog, da se z mesta člana nadzornega sveta Slovenskega državnega Holdinga razreši Leon Cizelj.
Naznanilo na pošti
Kot je dejal poslanec SDS Danijel Krivec, so naznanilo oddali na pošto. "Ugotavljamo, da možnosti normalne razprave in dogovora glede pravil, ki veljajo že praktično trideset let, ni več, in pričakujemo, da bo neodvisni organ tudi o tem odločal," je pojasnil.
"V dosedanjem delu smo večkrat opozarjali na določene kršitve poslovnika, tudi drugih pravil, ki veljajo v tem državnem zboru. Vendar se je predsednica državnega zbora vedno postavila na stališče, da kot pravnica in nekdanja sodnica vse najbolje ve, ter ni dopuščala praktično nobene razprave o tem, kar se nam zdi v parlamentarizmu nedopustno," je opisal Krivec. Ker so izčrpali vse druge možnosti, so se odločili za naznanilo suma storitve kaznivega dejanja.
Poslanec NSi Jernej Vrtovec je dodal, da dve leti opazujejo, kako je bil zakonodajni proces dobesedno ugrabljen in je predsednica DZ s podporo koalicije kršila poslovnik, zakonodajo in ustavo. Zagotovo je sodu izbilo dno, da ni sklicala izredne seje, ki jo je zahtevalo 23 poslank in poslancev.
Vrtovec: S kolegi iz SDS smo v tem primeru strnili vrste, da zaščitimo to institucijo
Vrtovec je prepričan, da predsednica DZ nima za kaj takega podlage ne v poslovniku ne v ustavi, niti ne v zakonodajno-pravni službi državnega zbora. "Če kdo misli, da je nad zakoni, ni primeren za ta položaj," je še dodal in ocenil: "Prav je, da smo s kolegi SDS strnili vrste, da zaščitimo to institucijo."
Julija letos so namreč poslanci NSi in SDS vložili zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki. Zahteve poslancev predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič še vedno ni dala na dnevni red seje državnega zbora in tako onemogoča, da bi omenjeno parlamentarno preiskovalno komisijo sploh ustanovili, opozarjajo v opoziciji.
Na vprašanja o napovedi Klakočar Zupančič, da bi lahko vrnila z nasprotno ovadbo zaradi krive ovadbe, je Krivec odgovoril, da to prepušča pristojnim organom.
Krivec je sicer spomnil, da ne bi prvič ovadili predsednika DZ, saj je bil tega deležen že Milan Brglez.
Na vprašanje o tem, ali ni ustavno sodišče ravno v primeru Brgleza ugotovilo, da ima predsednik DZ nekaj več manevrskega prostora pri odločanju, Krivec odgovarja: "Takrat ni šlo za tako jasno kršitev poslovnika kot v tem primeru, tudi ne za kršitev ustavnih določb, ki so tukaj jasno zapisane, tako da v tem primeru vseeno pričakujemo pozitiven izid."
Sajovic: Koalicija stoji za predsednico DZ
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic naznanilo suma kaznivega dejanja predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič razume kot poskus diskreditacije in osebnega napada, je povedal v izjavi za medije. Po njegovi oceni Klakočar Zupančič, ki prihaja iz Svobode, svoje delo opravlja vestno, skrbno in predano.
"Koalicija in poslanska skupina Gibanja Svoboda enotno stojita za predsednico in želita, da se na področju preiskovalnih komisij, ki je, roko na srce, že 30 let nek peskovnik, politična igrača, naredi nek red, predvidljivost in se v odločanje vključi tudi Ustavno sodišče, " je povedal Sajovic.
Poudaril je, da predsednica DZ brani zakon, ustavo in parlamentarno prakso. "Zdaj je že 14 dni drame na temo preiskovalne komisije. Žrtev te drame pa je predsednica DZ," je prepričan.
Vodja poslancev Svobode je ob tem spomnil še, da je opozicija, ki očita Klakočar Zupančič onemogočanje ustanovitve preiskovalnih komisij, dejansko uspela z novo preiskavo. "Kakšna je? Točno taka, kot so si jo želeli, po poti, kot so si jo izbrali," je dejal.
Klakočar Zupančič se sklicuje na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ
Predsednica DZ se je pri svoji odločitvi sklicevala na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ in vztrajala, da ima zahteva za odreditev preiskave takšne nepravilnosti, da jih je nujno odpraviti.
Zakonodajno-pravno služba je namreč med drugim opozorila, da se zahteva za novo parlamentarno preiskavo delno prekriva z že ustanovljeno in delujočo preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju družb GEN-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda.