Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 5. 2008,
14.32

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 5. 2008, 14.32

8 let, 8 mesecev

V LDS za 10 dnevne in mesečne vinjete

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
LDS prometnemu ministru Radovanu Žerjavu in vladi predlaga uvedbo 10-dnevnih in mesečnih vinjet za uporabo avtocest.

Prva bi lahko po ocenah LDS stala 10 evrov, druga pa 20, z njuno uvedbo pa bi lahko dosegli ciljno prodajo 3,5 milijona vinjet. "55 evrov za marsikoga prehud zalogaj" Kot je povedal poslanec LDS Milan Petek, bi z uvedbo 10-dnevne in mesečne vinjete ustregli tudi zahtevam različnih združenj, predvsem tujih avtoklubov, zmanjšali pa bi tudi finančno breme najšibkejšim slojem. Cena za polletno vinjeto (35 evrov) in letno (55 evrov) je po Petkovem mnenju prehud zalogaj za marsikaterega uporabnika avtocest. Pri tem je posebej omenil upokojence, ki se bolj v povprečju redko vozijo po avtocestah, zato bi bile za njih 10-dnevne ali mesečne vinjete boljše.

Uvedba 10-dnevnih in mesečnih vinjet bi po Petkovih besedah tudi zmanjšal odliv turistov na lokalne ceste, pri tem je Petek posebej navedel cestno povezavo med Šentiljem in hrvaško mejo. Petek je tudi dejal, da Slovenija z načrtovano uvedbo polletnih in letnih vinjet tvega, da bo Evropska komisija zoper Slovenijo vložila postopek zaradi diskriminacije, to pa bi lahko prišlo tudi do Evropskega sodišča. To bi za Slovenijo pomenilo veliko sramoto, še posebej v času, ko Slovenija predseduje EU, meni Petek.

"Kazni so previsoke" Poslanec LDS je tudi ocenil, da so kazni za voznike, ki bi po avtocestah vozili brez vinjet, previsoke, saj je kazen od 400 do 800 evrov previsoka glede na plače v Sloveniji, kazni pa bodo udarile prav najšibkejše socialne sloje, ki si polletne ali letne vinjete ne bodo mogli privoščiti, bodo pa, tudi zaradi različnih nujnih primerov, uporabljali avtoceste.

V ceni je vključeno tudi odplačilo kreditov Na prometnem ministrstvu so v odzivu na Petkov predlog zapisali, da je predlog uvedbe polletnih oz. letnih vinjet posledica simulacij različnih cenovnih variant. S temi simulacijami so zakonodajalci želeli ponuditi optimalno rešitev tako v finančnem kot v socialnem smislu. Ob tem so na ministrstvu tudi upoštevali dejstvo, da morajo bodoči prihodki iz naslova vinjet Družbi za avtoceste v RS (Dars) omogočati poravnavo tekočih obveznosti poslovanja in odplačevanje obveznosti iz investicijskih posojil.

Skozi preverjanje različnih variant glede cene in obdobja trajanja se je kot primerna pokazala različica uvedbe letne in polletne vinjete, kjer se lahko cena celoletne uporabe avtocestnega omrežja glede sprejemljivosti kar se da najbolje približa potencialnemu uporabniku. Poleg ostalih pozitivnih učinkov bo imela uvedba vinjet s cenovnega vidika najbolj pozitiven učinek za vse tiste voznike, ki veliko uporabljajo sistem avtocestnega omrežja. Če pa bo katerikoli uporabnik hotel koristiti avtocesto enkrat ali dvakrat letno, bo tako kot vsi uporabniki moral kupiti vinjeto, poudarjajo na prometnem ministrstvu.

"Predpisana globa je evropsko primerljiva" Na ministrstvu so se tudi odzvali na Petkove pomisleke glede višine glob v primeru vožnje brez veljavne vinjete. Kot so zapisali, je predpisana globa povsem primerljiva z drugimi evropskimi državami. Ob tem so navedli primere Švice, kjer je razpon glob od 330 do 800 evrov, Madžarske (260 evrov) in Avstrije (od 300 do 3000 evrov).

Veljavno prekrškovno pravo določa, da bo prekrškovni organ (upravljavec cestninskih cest, republiški prometni inšpektorat, carina in policija) vedno izrekel najnižjo predpisano globo (300 evrov). Višjo globo lahko izreče samo stvarno pristojno sodišče, kar se bo po ocenah prometnega ministrstva v praksi zgodilo zelo redko oz. skoraj nikoli. Poleg tega pa prekrškovno pravo omogoča kršitelju plačilo samo polovico izrečene globe, 150 evrov, če kršitelj plača globo v osmih dneh po pravnomočnosti plačilnega naloga ali odločbe, ki jo je prekrškovni organ izdal v hitrem postopku o prekršku.

Ne spreglejte