Četrtek, 29. 5. 2008, 14.32
8 let, 8 mesecev
V LDS za 10 dnevne in mesečne vinjete
Prva bi lahko po ocenah LDS stala 10 evrov, druga pa 20, z njuno uvedbo pa bi lahko dosegli ciljno prodajo 3,5 milijona vinjet.
Uvedba 10-dnevnih in mesečnih vinjet bi po Petkovih besedah tudi zmanjšal odliv turistov na lokalne ceste, pri tem je Petek posebej navedel cestno povezavo med Šentiljem in hrvaško mejo. Petek je tudi dejal, da Slovenija z načrtovano uvedbo polletnih in letnih vinjet tvega, da bo Evropska komisija zoper Slovenijo vložila postopek zaradi diskriminacije, to pa bi lahko prišlo tudi do Evropskega sodišča. To bi za Slovenijo pomenilo veliko sramoto, še posebej v času, ko Slovenija predseduje EU, meni Petek.
Skozi preverjanje različnih variant glede cene in obdobja trajanja se je kot primerna pokazala različica uvedbe letne in polletne vinjete, kjer se lahko cena celoletne uporabe avtocestnega omrežja glede sprejemljivosti kar se da najbolje približa potencialnemu uporabniku. Poleg ostalih pozitivnih učinkov bo imela uvedba vinjet s cenovnega vidika najbolj pozitiven učinek za vse tiste voznike, ki veliko uporabljajo sistem avtocestnega omrežja. Če pa bo katerikoli uporabnik hotel koristiti avtocesto enkrat ali dvakrat letno, bo tako kot vsi uporabniki moral kupiti vinjeto, poudarjajo na prometnem ministrstvu.
Veljavno prekrškovno pravo določa, da bo prekrškovni organ (upravljavec cestninskih cest, republiški prometni inšpektorat, carina in policija) vedno izrekel najnižjo predpisano globo (300 evrov). Višjo globo lahko izreče samo stvarno pristojno sodišče, kar se bo po ocenah prometnega ministrstva v praksi zgodilo zelo redko oz. skoraj nikoli. Poleg tega pa prekrškovno pravo omogoča kršitelju plačilo samo polovico izrečene globe, 150 evrov, če kršitelj plača globo v osmih dneh po pravnomočnosti plačilnega naloga ali odločbe, ki jo je prekrškovni organ izdal v hitrem postopku o prekršku.