Policisti bodo v okviru akcije Alkohol ubija - največkrat nedolžne v decembru izvajali poostren nadzor nad alkoholiziranimi vozniki in jih izločali iz prometa, je napovedal Robert Sušanj.
Kot je opozoril, je v decembru med povzročitelji prometnih nesreč večji delež alkoholiziranih kot v drugih obdobjih leta. Prav tako se po njegovih besedah t.i. veseli december od drugih mesecev razlikuje po tem, da se vinjeni povzročitelji nesreč pojavljajo tudi prek dneva in ne le v večernem času. S poostrenim nadzorom želijo policisti po njegovo "zagotoviti večjo stopnjo varnosti vsem tistim, ki so se danes pripravljeni podrediti prometnim pravilom in ki imajo zato vso pravico, da po cestah vozijo varno".
Letos vinjeni vozniki povzročili precej manj nesreč
Sušanj je uvodoma povedal, da so v letošnjem letu alkoholizirani vozniki do sedaj povzročili 24 odstotkov manj prometnih nesreč kot v enakem obdobju lani, v teh nesrečah pa je po njegovih besedah umrlo 34 oseb manj kot lani. Tudi na splošno se je število mrtvih v prometnih nesrečah glede na enako obdobje lani zmanjšalo za 69. "Kljub vsemu pa je 198 mrtvih v prometnih nesrečah krepko previsoka številka in krepko nad povprečjem EU," je opozoril.
"Opravili smo ogromno dela"
Kot je dejal, so policisti so v tem letu opravili "ogromno dela". Ugotovili so približno 400.000 kršitev cestnoprometnih predpisov in opravili približno 330.000 preizkusov z alkotesti. S cest so izločili 21.000 voznikov, ki so vozili pod vplivom alkohola.
Akcija bo trajala ves december
Drugi del akcije Alkohol ubija - največkrat nedolžne se bo začel v ponedeljek in bo trajal ves december. Napovedal je poostrene nadzore psihofizičnega stanja - ne samo vožnje pod vplivom alkohola, pač pa tudi pod vplivom mamil ali psihoaktivnih zdravil. Nadzor bo potekal tako preko dneva kot tudi v večernem in nočnem času ter tako na državnem kot tudi na lokalnem nivoju, je povedal.
Vidno, deloma vidno in prikrito
Nadzor bodo policisti izvajali na viden, delno viden ali popolnoma prikrit način. S slednjim želijo po besedah Sušanja doseči nepredvidljivost policijskega nadzora in večjo učinkovitost. Hkrati bodo preverjali tudi hitrost in uporabo varnostnih pasov na vseh sedežih, pozorni pa bodo tudi na prepoved uporabe mobilnih telefonov brez naprav za prostoročno komuniciranje.
Med 5. in 7. decembrom bodo na nekaterih policijskih upravah potekali tudi poostreni policijski nadzori s prometnimi policijami sosednjih držav. Med 12. in 14. decembrom pa bodo izvajali koordinirane nadzore z drugimi državami v evropski zvezi prometnih policij, je napovedal.
"Alkohol že v mejah dovoljenega vpliva na voznika"
Udeležencem v prometu Sušanj svetuje, naj ne sedejo za volan, če pijejo, in to ne glede na količino popitega alkohola. Že količina v mejah "dovoljenega" namreč po njegovih besedah vpliva na reakcije voznika. Ta naj v takšnih primerih raje uporabi javna prevozna sredstva ali taksi, je svetoval.
"Tudi najboljša zimska pnevmatika ne omogoča optimalne oprijemljivosti"
Opozoril je tudi, da so ceste v tem času hladne, ponoči pa zmrznejo. "Tudi najboljša zimska pnevmatika ne omogoča optimalne oprijemljivosti, kot jo na primer omogoča dobra letna pnevmatika poleti," je pojasnil. Izven naselij je po njegovih besedah potrebno biti posebej pozoren tudi na pešce. Ti pa naj uporabljajo svetla oblačila in odsevna telesa, priporoča Sušanj.
"Ne dovolite, da bomo morali zaradi vas podariti medvedka"
"Trdno sem prepričan, da bo velika večina slovenskih voznikov to upoštevala in vozila trezna," je dejal, a opozoril, da bodo nekateri kljub vsemu ob teh opozorilih le zamahnili z roko. Ob tem je pokazal medvedka, ki ga policisti delijo prestrašenim in šokiranim otrokom na krajih prometnih nesreč. "Ne dovolite, da bi bilo zaradi vas in zaradi vaše vožnje pod vplivom alkohola komur koli v decembru potrebno podariti tega medvedka," je voznike pozval Sušanj.
Nadzorovali bodo alkoholiziranost na delovnem mestu
Matej Košir z ministrstva za zdravje je v nadaljevanju predstavil aktivnosti inšpekcijskih služb. Zdravstveni, tržni inšpekrorat in inšpektorat za delo bodo med drugim pozorni na alkoholiziranost na delovnem mestu, na prodajo alkohola mladoletnim in alkoholiziranim osebam v trgovinah in na bencinskih servisih, pa tudi v gostinskih lokalih. Kot je poudaril, bo segment nadzora "bistveno širši kot v preteklih letih." Sicer pa bodo z velikimi plakati razširili tudi medijsko kampanjo akcije.
Košir je ob tem izpostavil tudi vlogo nevladnih ustanov, ki bodo po njegovih besedah organizirale številna predavanja, razprave, delavnice in prireditve. Med temi ustanovami je omenil fundacijo Z glavo na zabavo, zavod Varna pot, združenje Drogart in Avto-moto zvezo Slovenije.
"Mladi pijejo hitreje"
V nadaljevanju je še povedal, da se poraba čistega alkohola na prebivalca v času od sprejetja zadnjega zakona o omejevanju porabe alkohola sicer zmanjšuje, da pa so se spremenili vzorci pitja. Predvsem mladi namreč popijejo v krajšem času več. Kot je napovedal, na ministrstvu v naslednjih dveh letih predvidevajo evalvacijo tega zakona.