Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
4. 10. 2011,
13.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 10. 2011, 13.57

8 let, 8 mesecev

Ustavno sodišče: Poimenovanje Titove ceste je neustavno

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Določba odloka Mestne občine Ljubljana, s katerim so poimenovali Titovo cesto, je v neskladju z ustavnim načelom spoštovanja človekovega dostojanstva, je odločilo ustavno sodišče.

Kot so zapisali, ime Josipa Broza Tita simbolizira nekdanji totalitarni režim, poimenovanje ceste po njem pa je zato mogoče objektivno razumeti kot priznanje temu režimu.

Načelo demokratičnosti vsebinsko tudi opredeljuje Slovenijo kot ustavno demokracijo Načelo demokratičnosti vsebinsko tudi opredeljuje Slovenijo kot ustavno demokracijo, "torej kot državo, v kateri je ravnanje organov oblasti pravno omejeno z ustavnimi načeli ter s človekovimi pravicami in temeljnimi svoboščinami", so zapisali na ustavnem sodišču. Protiustavnost predpisa po njihovih navedbah nastopi takrat, "kadar ta simbol z avtoriteto oblasti izraža vrednote, ki so v celoti nezdružljive s temeljnimi ustavnimi vrednotami".

"... prav njegovo ime v največji meri simbolizira nekdanji totalitarni režim ... " "Dejstvo, da je bil Josip Broz Tito dosmrtni predsednik nekdanje SFRJ, pomeni, da prav njegovo ime v največji meri simbolizira nekdanji totalitarni režim. Ponovno uvedbo ulice, poimenovane po Josipu Brozu Titu kot simbolu jugoslovanskega komunističnega režima, je zato mogoče objektivno razumeti kot priznanje nekdanjemu nedemokratičnemu režimu," pojasnjujejo.

V Sloveniji, kjer se je razvoj demokracije in svobodne družbe, ki temelji na spoštovanju človekovega dostojanstva, začel s prelomom s prejšnjo ureditvijo, je po njihovih navedbah vsako oblastno poveličevanje komunističnega totalitarnega režima protiustavno.

Ne gre za poimenovanje, ki bi bilo danes le del zgodovine V ljubljanskem primeru poimenovanje ceste po Titu namreč ni poimenovanje, ki bi se ohranilo še iz prejšnje ureditve in bi bilo danes le del zgodovine, so zapisali. Kot pojasnjujejo, je bil namreč omenjeni odlok sprejet leta 2009, "18 let po osamosvojitvi Slovenije in vzpostavitvi ustavnega reda, ki temelji na ustavnih vrednotah, nasprotnih vrednotam režima pred osamosvojitvijo".

"Takšna nova poimenovanja nimajo več svojega mesta" "Takšna nova poimenovanja v današnjem prostoru in času nimajo več svojega mesta, ker so v nasprotju z načelom spoštovanja človekovega dostojanstva, ki sodi v samo jedro ustavne ureditve Republike Slovenije. Zato je ustavno sodišče izpodbijani del odloka odpravilo," so še dodali.

Ustavno sodišče, ki je o omenjenem odloku odločilo na pobudo članov Mlade Slovenije - podmladka zunajparlamentarne NSi, je odločitev sprejelo soglasno.

Ustavnopravno upoštevana je bila le simbolna razsežnost imena Tita V odločbi so med drugim zapisali tudi, da namen postopka ustavne presoje ni bila presoja osebnosti in konkretnih ravnanj Josipa Broza Tita, kakor tudi ne zgodovinska presoja dejstev in okoliščin, temveč je bila ustavnopravno upoštevana le simbolna razsežnost njegovega imena.

Ime Tito simbolizira tudi povojni totalitarni komunistični režim "Simbolna razsežnost Titove ceste je neločljivo povezana s simbolnim pomenom Titovega imena. Ime Tito ne simbolizira zgolj osvoboditve ozemlja današnje države Slovenije izpod fašistične okupacije v drugi svetovni vojni, kot to zatrjuje nasprotna udeleženka, temveč simbolizira tudi povojni totalitarni komunistični režim, ki so ga zaznamovale obsežne in grobe kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin, zlasti v desetletju neposredno po drugi svetovni vojni," pojasnjujejo.

Titovo cesto podprlo 60 odstotkov vprašanih Ljubljančanov Z Mestne občine Ljubljana so ob tem sporočili, da odločitev sodišča spoštujejo in jo bodo dosledno upoštevali. Kot so dodali, naj bi predlog poimenovanja ene od ljubljanskih vpadnic v Titovo cesto v javnomnenjski raziskavi podprlo kar 60 odstotkov vprašanih Ljubljančanov.

V SDS bi ulico poimenovali po Lojzetu Slaku Odliočitev sodišča pa so pozdravili v ljubljanskem mestnem odboru stranke SDS. "Še posebej so podpiramo dejstvo, da je odločitev ustavno sodišče sprejelo soglasno in tako v največji možni meri zavarovalo človekovo dostojanstvo kot najvišjo etično vrednoto slovenske države in demokracije. V SDS tako predlagamo, da se ulica poimenuje po velikem Slovencu Lojzetu Slakuso zapisali v odzivu.

"To je prvi korak k priznanju dejstva, da je bil Tito zločinec" V NSi in njenem podmladku, Mladi Sloveniji, od koder prihaja pobuda za presojo ustavnosti odloka o poimenovanju Titove ulice v Ljubljani, so zadovoljni z odločitvijo ustavnega sodišča, da to poimenovanje odpravi. Kot pravi predsednica NSi Ljudmila Novak, je to prvi korak s strani državne institucije k priznanju dejstva, da je bil Tito zločinec. Novakova je odločitev ustavnega sodišča na novinarski konferenci označila kot "odločitev za več resnice v Sloveniji", ki obenem pomeni tudi zadoščenje za žrtve, ki so trpele v času komunističnega režima. Odločitev je po njenem mnenju tudi v skladu z evropskimi in splošnocivilizacijskimi normami.

"Upam, da se bomo v Sloveniji končno odločili za civilizacijsko vrednoto, ki se ji reče resnica, in na podlagi te obsodili vse medvojne in povojne zločine ter tudi odstranili imena zločincev iz naših mest in ulic ter tudi njihove kipe," je dejala Novakova. Materialni stroški, ki bi ob tem nastali, so po njenem mnenju zanemarljivi v primerjavi z moralno škodo, če ulica nosi ime po zločincu.

V NSi bi imeli Bajukovo ulico Po prepričanju predsednika Mlade Slovenije Jerneja Vrtovca, ki se je tudi podpisal pod pobudo presoje ustavnosti, je bilo poimenovanje ceste po Titu za marsikoga žaljivo. Ustavno sodišče je v razsodbi sledilo argumentom Mlade Slovenije, da Titovo ime - ne glede na to, kako je bil priljubljenih pri nekaterih in osovražen pri drugih - simbolizira totalitarni režim, je dejal Vrtovec. Po njegovih besedah gre za "zmago demokracije in demokratične miselnosti nad trdim totalitarnim režimom - komunizmom". Na vprašanje, po kom bi poimenovali omenjeno cesto, je Vrtovec odgovoril, da po nekdanjem predsedniku vlade in velikem domoljubu Andreju Bajuku.

Stanovnik: Odločitev sodišča je treba spoštovati Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik meni, da je ustavno sodišče zadnja zakonska instanca, zato je treba njegovo odločitev spoštovati. Je pa poudaril, da ima zadeva "svoje politične implikacije, saj to ni samo odločba ustavnega sodišča v pogledu vladavine Josipa Broza Tita, ampak je ustavna obsodba, ki se nanaša na poveljnika ene od štirih zavezniških armad, ki so osvobodile Evropo". Pred očmi je tako po Stanovnikovih besedah treba imeti tudi ta aspekt, ki bo v svetu "brez dvoma zabeležen".

"Smo prva dežela v svetu, ki je na tak način obsodila enega od komandantov osvobajanja Evrope pred 65 leti," še ugotavlja. Po njegovih besedah namreč ne gre ločiti dejstva, da je bil Tito poveljnik jugoslovanske armade v času druge svetovne vojne in predsednik Republike Jugoslavije po vojni. Toda Stanovnik poudarja, da vse, kar sam kritično pove glede te razsodbe, ne more biti tolmačeno, kot da ne priznava odločitve ustavnega sodišča.

Titova cesta v Mariboru ostaja Mestna občina Maribor ne razmišlja o preimenovanju Titove ceste. Občina je v preteklosti zavzela stališče, da želi pri imenovanih ulicah ohraniti zgodovinske dogodke in pomembne zgodovinske osebe. Prav tako na občini ne želijo po nepotrebnem povzročati stroškov stanujočim posameznikom kot tudi gospodarskim subjektom, ki imajo sedež na omenjeni ulici, so navedli.

Preimenovanja tudi v Velenju ne bo V Velenju, ki je bilo do spremembe sistema oz. osamosvojitve Slovenije Titovo Velenje, imajo Titov trg in Titov spomenik. Kot je dejal župan Bojan Kontič, so bile v 90. letih prejšnjega stoletja težnje in zahteve po preimenovanju trga oz. premestitvi spomenika, vendar so bile neuspešne. O morebitnih novih težnjah pa Kontič nima podatkov.

Ne spreglejte