Predstavniki Društva državnih tožilcev Slovenije se z odprtim pismom obračajo na predsednika republike, da s svojo moralno avtoriteto poseže v spor med sodno in izvršilno vejo oblasti.
V društvu se na predsednika republike obračajo zaradi pomena, ki ga ima narava spora med sodniki in predstavniki vlade za državo kot celoto. "V tem sporu, ki smo mu priča v javnosti in ki se prav v teh dneh zaostruje do skrajnih meja, namreč ne gre za običajen spor med delodajalci in delojemalci ali za spor dveh interesnih skupin," je zapisal predsednik društva Boštjan Škrlec.
Je sistem nagrajevanja sodnikov pravi?
Predsednik republike Danilo Türk je že aprila v DZ poudaril, da je potreben temeljit premislek o tem, ali je zamišljeni sistem nagrajevanja sodnikov, ki so ga sami zavrnili kot nezaželenega, v resnici tisti, ki ustrezno prispeva k kvalitetnemu in uspešnemu zagotavljanju sodne funkcije, je urad predsednika republike odgovoril tožilskemu društvu.
Urad je v odgovoru Društvu državnih tožilcev Slovenije zapisal, da je seznanjen z zaskrbljenostjo tožilcev. "O vprašanju zagotavljanja učinkovitega dela sodne veje oblasti in pravosodja v celoti je predsednik republike spregovoril tudi v svojem nastopu pred poslanci DZ 24. aprila," še navaja urad.
"Sodstvo opravlja pomembno funkcijo"
V omenjenem nastopu je predsednik države povedal, "da sodstvo opravlja pomembno funkcijo, saj skrbi za razreševanje sporov, ki nastanejo pri življenju in delu državljank in državljanov Slovenije ter presoja zakonitost aktov in dejanj državnih organov in s tem opravlja pomembno nadzorstveno funkcijo in funkcijo omejevanja samovolje oblasti. S tem omogoča nadaljnji razvoj, ki bi bil brez tega otežen, če ne onemogočen. Pri tej skrbi za zagotavljanje zakonitosti pa je nujno zagotoviti avtoriteto in spoštovanje tako odločitev sodišč, kot tudi same institucije".
Urad še pojasnjuje, da je Türk navedenem govoru tudi poudaril, da je zagotavljanje učinkovitega delovanja sodne veje oblasti proces, ki ga je treba pravilno usmerjati in ohranjati v ospredju naših skupnih prizadevanj.
"Blaginja zahteva kakovostno državo"
Po takratnih Türkovih besedah blaginja naše družbe in vsakega posameznika v njej zahtevata kakovostno državo, ta pa predpostavlja pravno državo, ki se prične s pravosodjem. Da bi to dosegli, pa morajo prizadevanja še naprej potekati v smeri dogovarjanja in preprečevanja poglabljanja spora med različnimi vejami oblasti, je dejal predsednik države v DZ.
Predsednik republike se zavzema za to, da se to vprašanje razjasni v strpnem in konstruktivnem dialogu med vlado in predstavniki pravosodja, je še zapisal urad.