Četrtek, 15. 1. 2015, 11.29
8 let, 9 mesecev
UKC: Verjetno je, da je kalijev klorid tekel v pacienta, vendar za to ni dokazov (video)
Zaradi odsotnosti materialnih dokazov ni mogoče z gotovostjo trditi, da je kalijev klorid stekel v pacienta in povzročil zastoj srca, je ugotovila komisija, ki je opravila notranji strokovni nadzor v primeru smrti 83-letnega bolnika na nevrološki kliniki v UKC Ljubljana. Vendar komisija po izvedenem internem strokovnem nadzoru meni, da je verjetnost za tak potek dogodkov večja, kot da je kalijev klorid tekel mimo pacienta.
Komisija je med drugim tudi ugotovila, da je bila odločitev za odstop od obdukcije bolnika glede na okoliščine napačna. Če bi bila namreč ta opravljena, bi lahko med drugim tudi potrdila ali ovrgla sum, da je bolnik prejel infuzijo kalijevega klorida, je povedal predsednik omenjene komisije ter profesor sodne medicine in deontologije Jože Balažic.
"V UKC se vsi strinjamo, da bi moral biti ukrep, kot je naročilo kalija, rdeči alarm za oddelek," je opozoril strokovni direktor UKC Ljubljana Sergej Hojker. Dodal je, da bi moralo vodstvo oddelka ne glede na to, ali je kalijev klorid stekel v pacienta ali ne, o tem razpravljati že dan po dogodku.
Ključna težava je, da se predstojnika nista pravilno odzvala oziroma, kot je dejal strokovni direktor nevrološke klinike David B. Vodušek, se eden od njiju ni znašel v tem težkem položaju. Je pa dejal, da to na neki način razume, saj se je v njem znašel prvič. Dodal je, da ni izgubil zaupanja v njegove strokovne, temveč vodstvene sposobnosti.
Vodušek je tudi pojasnil, da je Hojkerju ponudil svoj odstop, vendar ga Hojker ni sprejel, saj meni, da Vodušek po svoji funkciji ni bil v tolikšni meri vpleten v dogodek.
Hojker se je tudi opravičil družini bolnika za travme, ki jih doživlja, saj se ne sme zgoditi, da se notranje napetosti odražajo na bolnikih. Govoril je o izjavi Radana, ki je dejal, da je govorice, da je injiciral kalij, med sodelavci sprožil kot provokacijo zaradi internih težav na kliniki, kjer naj bi bili odnosi med zaposlenimi zelo napeti.
Posebna komisija, ki je razpravljala o omenjeni odpovedi delovnega razmerja, se je zato odločila, da omenjeni zdravnik ne more več delati znotraj UKC Ljubljana. Valentinčičeva je ob tem povedala, da je bil na sejo komisije vabljen tudi Radan, vendar se ni odzval, namesto njega pa je prišel njegov odvetnik.
Ko bodo zahtevano prejeli, se bodo odločili, ali bodo kakor koli dodatno ukrepali, so zapisali. Ob tem pojasnjujejo, da ima ministrstvo možnost, da poda pobudo za izredni strokovni nadzor Zdravniški zbornici Slovenije ali nadzor nad delom v zdravstveni negi.
Primer so pod drobnogled vzeli policisti in notranja strokovna komisija. Njen predsednik Jože Balažic je v začetku tega tedna sporočil, da svojci niso zaprosili za evtanazijo, temveč so želeli nadaljnje zdravljenje, da ne bi trpel.