Predsednik republike Danilo Türk se je srečal z Joškom Jorasom in mu predlagal, naj prekine gladovno stavko.
Predsednik je spomnil, da sta se konec minulega tedna srečala predsednika slovenske in hrvaške vlade, Janez Janša in Ivo Sanader. Türk tudi podpira iskanje praktičnih rešitev s strani obeh notranjih ministrov. Meni, da je v interesu obeh držav, da se ljudem na območju okoli Dragonje pomaga tako, da bo njihovo življenje potekalo čim bolj normalno in s čim manj težavami.
"Po našem prepričanju je levi breg Dragonje pod slovensko suverenostjo"
"Med državama obstaja spor glede suverenosti. Po našem prepričanju je levi breg Dragonje pod slovensko suverenostjo, vendar je ureditev prometa in komunikacije na tistem območju urejena na poseben način, zato je dogovarjanje potrebno, prav tako za uveljavitev sodne odločbe piranskega sodišča glede korit," je dejal Türk.
"Prav je, da sva se pogovorila"
Predsednik je dejal, da je v reševanje Jorasove problematike vključen s svojimi nastopi in kontakti s slovensko vlado, s čimer namerava nadaljevati. Dodal je, da ne želi dajati posebnih zavez, saj meni, da to ni potrebno, po njegovih besedah pa Joras tega tudi ni pričakoval. "Prav pa je, da sva se pogovorila," je dejal predsednik po pogovoru, do katerega je prišlo na pobudo Jorasa, da bi predsednika seznanil z razlogi, zaradi katerih je pred osmimi dnevi začel gladovno stavko. Predsednik republike upa, da bo Joras razmislil o njegovem predlogu, naj stavko prekine. Joras je to možnost že zavrnil.
"Zadeva je zdaj predvsem v rokah dveh notranjih ministrov"
Na vprašanje, če meni, da bi se korita lahko odstranila do volitev, je predsednik odgovoril, da o tem ne želi ugibati, meni pa, da "cvetlična dekoracija v tem prostoru ni najbolj potrebna". Na vprašanje, če se bo glede teh vprašanj morda srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, je Türk odgovoril, da ne. Dejal je, da sta se z Mesićem srečala nedavno in spregovorila o celoti slovensko hrvaških odnosov, posebnega srečanja pa nimata predvidenega. Dodal je, da je zadeva sedaj v rokah obeh vlad in predvsem dveh notranjih ministrov. Po njegovih besedah vladi razmišljata o tem kako, urediti odnos in komunikacijo v interesu vseh ljudi ob meji.
Joras ni od srečanja pričakoval nič, želel je samo razložiti svoje probleme
Joško Joras je po srečanju še povedal, da od pogovora ni ničesar pričakoval. Sam je želel predsedniku le osebno razložiti, v kakšnih težavah se nahajajo ljudje ob tako predvideni meji. Predsedniku naj bi še dejal, da bi bilo dobro, da bi politiki ustvarili takšno vzdušje, kjer bi ljudje lahko živeli v dobrososedskih odnosih, ki naj bi bili sedaj nekoliko kalni. Povedal je, da mu je predsednik prisluhnil, čas pa bo pokazal, kakšne rešitve lahko pridejo na dan. Stavke pa zaenkrat ne namerava prekiniti.
Joras: Glede na pretekle izkušnje, sem skeptičen do tega, kar delajo politiki
Na vprašanje, če mu je predsednik kaj obljubil, je Joras odgovoril, da ni pričakoval, da bi mu, saj, tako Joras, to ni v njegovi pristojnosti. Türk naj bi mu dejal, da iščejo rešitve. "Glede na pretekle izkušnje, sem skeptičen do tega, kar delajo politiki, ne do tega, kar je dejal predsednik," je še povedal Joras. Na vprašanje, če bo še naprej skušal sam odstraniti korita, pa je odgovoril, da bo to pokazal čas. Sicer naj bi se počutil relativno dobro in meni, da zdravniškega nadzora zaenkrat ne potrebuje. Povedal je, da uživa le vodo.
Obe državi sta menili, da bo navedeno obdobje začasnega režima bistveno krajše
Kot so zapisali, "izvrševanje takih nalog pomeni predvsem sprejemanje tistih nujnih ukrepov, ki so potrebni za zagotavljanje javnih storitev ljudem, ki živijo na levem bregu Dragonje. Ti ukrepi pa ne smejo presegati navedenega temeljnega namena in ne morejo pomeniti priznanja izvrševanja državne suverenosti. O tem režimu sicer ni bila sklenjena nobena meddržavna pogodba, vendar pa je bil obstoj takega začasnega upravljanja v praksi sprejet s strani obeh držav, kar je razvidno iz različnih odločitev in ravnanj državnih organov Slovenije in Hrvaške. Ob tem sta državi najprej menili, da bo navedeno obdobje začasnega režima bistveno krajše, kot se je izkazalo, vendar pa potek državne meje na navedenem ozemlju še do danes ni bil formalno ugotovljen na način, ki bi bil skladen z mednarodnim pravom".
Tako je zaradi začasnosti navedene dejanske ureditve ostala neurejena cela vrsta pravnih vprašanj, med njimi tudi glede načina izvrševanja sodb in drugih odločb pristojnih organov na tem ozemlju, so še zapisali. Zato je po mnenju predsednika o tovrstnih vprašanjih potrebno sprotno dogovarjanje med organi obeh držav in njihovo delovanje na način, ki bo v že tako zahtevnih razmerah kar se da olajšal življenje in delovanje vsem prebivalcem na tem območju.
Türk obiskal mladinsko zdravilišče na Debelem Rtiču
Po srečanju z Jorasom je Türk skupaj s soprogo obiskal mladinsko zdravilišče in letovišče Rdečega križa Slovenije na Debelem Rtiču, kjer je položil temeljni kamen za nadomestno gradnjo mladinskega doma. Predsednik si želi, da bi se kapacitete, namenjene letovanju otrok, povečale, da bi se več otrokom omogočilo prijetno preživljanje poletja.