Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
27. 11. 2013,
10.45

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 27. 11. 2013, 10.45

9 let

Tihi ubijalec spet na pohodu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Smrt ženske in moškega srednjih let preteklo soboto v starejšem stanovanju v Celju je znova opozorila na nevarnosti, ki jih ob kurilni sezoni prinaša ogljikov monoksid (CO).

Tragičen dogodek v Celju se je zgodil, potem ko je plinski grelec, ki sta ga nesrečnika uporabljala za kuhanje in ogrevanje in je bil priklopljen na plinsko jeklenko, povzročil smrtonosno koncentracijo CO.

Do deset mrtvih na leto zaradi zastrupitve s CO Na policiji sicer posebne statistike o primerih zastrupitve z ogljikovim monoksidom ne vodijo, iz izkušenj pa lahko potrdijo, da je kljub opozorilom letno okoli deset smrtnih primerov, samih zastrupitev pa precej več, je povedal Drago Menegalija iz Generalne policijske uprave.

"To kurilno sezono smo zdravili deset zastrupljencev s CO, od tega štiri v hiperbarični komori. Običajno so v bolnišnici od dva do tri dni, od sprejetih in zdravljenih bolnikov pa ni nihče umrl," pa je povedal dr. Miran Brvar iz centra za zastrupitve pri ljubljanskem kliničnem centru.

Zastrupitve s CO predvsem v starejših objektih Zastrupitve se zgodijo večinoma v starejših objektih, kjer so vgrajene peči na plin s starejšo tehnologijo in kjer peč za gorenje črpa zrak iz prostora, v katerem se nahaja. V primeru, da ni zadostnega dovoda zraka oziroma kisika v prostor, nastane nepopolno gorenje in kot produkt nepravilnega zgorevanja nastaja plin ogljikov monoksid (CO). Ogljikov monoksid nastaja tudi pri nepravilnem zgorevanju preostalih kuriv (drva, peleti ...) in pri izgorevanju peči na plin. Prav tako obstaja nevarnost v stavbah, kjer menjajo stavbno pohištvo (okna in vrata), ker nova okna tesnijo bolje in v prostore vstopa manj zraka. Zastrupitve se dogajajo tudi v novejših stavbah, kjer je večina primerov povezana z nepravilnim delovanjem kurilnih naprav, še opozarjajo na policiji.

Pogosti primeri zastrupitev celotnih družin "Z ogljikovim monoksidom se lahko zastrupimo vsi, od dojenčkov do starostnikov, prav nihče namreč ne more biti popolnoma varen pred ogljikovim monoksidom, saj ga s čutili ne moremo zaznati, ker je to plin brez barve, vonja in okusa. Tako so pogosti primeri zastrupitev celotnih družin, najbolj tragični pa so primeri smrti mladih, še opozarja Miran Brvar iz centra za zastrupitve.

Znaki zastrupitve podobni virozi Na zastrupitev s CO redko pomislimo, saj so znaki pogosto podobni znakom nekaterih bolezni, zlasti znakom viroze. Zastrupljenci z ogljikovim monoksidom imajo številne in neznačilne težave, zato blage zastrupitve z ogljikovim monoksidom pogosto spregledamo. Na prisotnost ogljikovega monoksida v stanovanju tako največkrat pomislimo šele takrat, ko nekdo izgubi zavest.

Posledica zastrupitve trajna okvara možganov "Vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom moramo vzeti zelo resno in se zavedati, da zastrupitve c CO povzročijo trajne okvare možganov, z motenim spominom in mišljenjem, težavami pri učenju in pogostimi glavoboli," opozarja Brvar.

Najbolj učinkovita zaščita detektor CO Policija, uprava za zaščito in reševanje, zdravstvene službe in drugi vsako leto ob začetku kurilne sezone opozarjajo na nevarnost zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Pred škodljivimi koncentracijami ogljikovega monoksida se lahko zavarujemo z rednimi pregledi in čiščenjem dimnikov in zračnikov, s pravilnim vzdrževanjem in obratovanjem kurilnih naprav.

Ob nujnem preventivnem ravnanju pa je najbolj učinkovita zaščita pred nevarnostjo zastrupitve s CO uporaba alarmne naprave oziroma detektorja ogljikovega monoksida v zraku, ki nas opozori na povišano koncentracijo CO in nam s tem lahko reši življenje. Alarmna naprava za ogljikov monoksid stane le okoli 50 evrov, pomembno pa je vedeti, da ima oznako evropskega standarda EN50291 in glasen zvočni signal ter da je ne smemo zamenjati z alarmno napravo za požar.

Ob povečani koncentraciji CO takoj iz stanovanja "Ob alarmu za povišan nivo ogljikovega monoksida moramo takoj zapustiti stanovanje in vrata pustiti odprta, da se stanovanje prezrači, ter poklicati pomoč. O dogodku tudi čim prej obvestimo podjetje, ki nam je prodalo, namestilo ter nam vzdržuje gorilno napravo, ker ne smemo živeti v stanovanju, dokler izvor ogljikovega monoksida ni odpravljen," še opozarja dr. Miran Brvar iz centra za zastrupitve pri ljubljanskem kliničnem centru.

Ne spreglejte