Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
11. 11. 2014,
9.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sašo Peče

Torek, 11. 11. 2014, 9.22

8 let, 7 mesecev

Sodišče nekdanjemu poslancu Sašu Pečetu blokiralo premoženje

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Podjetje nekdanjega poslanca SNS in ustanovitelja stranke Lipa Saša Pečeta Salutor je v stečajnem postopku, premoženje ima blokirano.

Peče je družbo za svetovanje, izobraževanje in posredništvo ustanovil septembra 2009, junija 2014, ko so preiskovalci že kopali po njegovi preteklosti, pa je razglasil stečaj.

Tožilstvo je prek preiskovalnega sodnika doseglo začasno zavarovanje premoženjske koristi v vrednosti 87 tisoč evrov, ki bi bilo lahko pozneje tudi odvzeto, pravi Drago Šketa, vodja Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru. Ker je potrdil, da se zadeva nanaša na svetovanje družbi Farmadent, ki je v lasti občine, in na zaposlitev prokuristke, ni dvoma, da gre za zamrznitev Pečetovega premoženja, v Večeru piše Nina Ambrož.

Peče: Utrpel sem veliko poslovno škodo Prepoved razpolaganja s premoženjem zajema polovico nepremičnine in osebno vozilo. Pečeta je udarila marca, septembra je bila podaljšana za tri mesece. Šketa je še dejal, da so se poskušali "usesti" tudi na transakcijski račun pravne osebe, torej Salutorja, vendar je to pozneje spodletelo zaradi stečaja podjetja.

Sašo Peče zatrjuje, da je bila razlog za stečaj "izključno odločba sodišča". Ker je bil zaradi te Salutorjev račun blokiran, so mu pravniki svetovali, naj po 90 dneh predlaga stečaj. "Utrpel sem veliko poslovno škodo," pravi Peče in dodaja, da je bilo sodno zavarovanje premoženja "popolnoma neutemeljeno. Neutemeljenost bom dokazal v sodnih postopkih, ki tečejo zoper tretje osebe in v katerih sem zgolj 'kolateralna škoda'." Napovedal je, da bo uveljavljal odškodninske zahtevke.

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je leta 2012 spisala mnenje o sumih, da je takratni župan Franc Kangler Pečeta spravil do lahkega zaslužka v Farmadentu. Oba sta sicer trdila, da to ni res. Pogodba je bila po mnenju KPK fiktivna. Pečetovi nasveti naj bi bili prekopirani iz različnih seminarskih, diplomskih in doktorskih del, prosto dostopnih na spletu. KPK je presodila, da je Salutor tako pridobil neupravičeno premoženjsko korist 98.400 evrov.

Neuradno med osumljenci Kangler, Donko in Burnač KPK je svoje ugotovitve posredovala tožilstvu, ki je zaradi Salutorjevega svetovanja in zaposlitve prokuristke Duške Jurenec, plačane slabih deset tisoč evrov bruto mesečno, na začetku leta zahtevalo preiskavo.

Po neuradnih informacijah so osumljenci Leopold Donko, nekdanji direktor Farmadenta, Franc Kangler in Danilo Burnač, nekdanji podžupan in predsednik nadzornega sveta v Farmadentu, ki je podpisal pogodbo o razvpiti prokuri. Dvojica je osumljena kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, eden napeljevanja k omenjenemu kaznivemu dejanju, je za Večer pojasnil Drago Šketa in navedel, da je bila Farmadentu povzročena škoda okoli 130 tisoč evrov.

Ne spreglejte