Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
18. 3. 2008,
13.19

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 3. 2008, 13.19

8 let, 8 mesecev

Slovenski ribiči lovili brez težav

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenski ribiči z ladjama Riba 1 in Riba 2 so se ponoči vrnili z lovljenja na morju, česar od razglasitve zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) za članice EU 1. januarja niso počeli.

Poveljnik Ribe 1 Leon Čebulj je ob vrnitvi za medije dejal, da težav na morju niso imeli, hrvaška kapitanija pa je od ribičev zahtevala le običajne podatke. Lovili so približno 30 navtičnih milj zahodno od otoka Susak, gre pa za mednarodno morje v ERC, ki je sedaj zamrznjen. "Šlo je za normalen ribolov, kot je v tem letnem času običajno," je dejal Čebulj.

Ribiče moti le še veter

Ulov je bil srednji, saj so ulovili približno šest ton. Sicer pa problemov ni bilo, je pojasnil Čebulj. "Ko smo začeli loviti na odprtem morju, je do nas prišel gliser hrvaške kapitanije, pri čemer so zahtevali osnovne podatke, nato pa odšli naprej," je še pojasnil. Po njegovih besedah so preverjali tudi druge, italijanske ladje.

Na morju je bilo po Čebuljevih besedah od 20 do 30 italijanskih ladij, kar naj bi bilo običajno. Ribiči se bodo na morje, če bo vreme dopuščalo, ponovno odpravili danes ob polnoči. "Dež nas sicer ne moti, moti pa nas veter," je še dejal Čebulj.

Odškodnina za nastalo škodo? Ker sta Ladji Riba 1 in Riba 2 mirovali več kot dva meseca, je družba Riba utrpela okoli tri tisoč evrov škode na dan. Tako naj bi podjetje v tem času izgubilo okoli 100.000 evrov škode ali 120 ton plave ribe, kar znaša četrtino letnega ulova, poroča časopis Delo. Zato vlada že pripravlja pravno podlago za povrnitev škode, za katero naj bi terjala Hrvaško. Zagreb namreč ni spoštoval dogovora med Slovenijo, Italijo, Hrvaško in EU iz leta 2004, po katerem uveljavitev ERC ne velja za države članice EU. Kot je znano, Hrvaška tega dogovora ni spoštovala.

"Nismo zapisali, da bo Slovenija tožila Hrvaško" Na slovenskem ministrstvu za kmetijstvo so poudarili, da nikjer niso zapisali, da bo Slovenija tožila Hrvaško zaradi škode, povzročene zaradi hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC), in tako zanikali navedbe, ki so se pojavljale v nekaterih slovenskih medijih.

"Slovenija bo zaščitila svoje ribiče" Vendar pa so v februarskem odgovoru slovenske vlade na poslansko vprašanje, ki ga je glede ribolova v hrvaški zaščitni ekološko-ribolovni coni na Jadranu postavil poslanec Aurelio Juri (SD), napisali, da bo Slovenija svoje ribiče pri opravljanju njihove dejavnosti v odprtem morju zaščitila. "V primeru, da bi jim pri tem nastala kakšna škoda, jim bo ta povrnjena. Seveda pa bo za kakršnokoli škodo, ki bi bila posledica kršitve dogovora iz junija 2004, na koncu odgovarjala Hrvaška. V skladu z mednarodnim pravom mora država, ki prekrši sprejete dogovore, povrniti vso nastalo škodo," je še pisalo v odgovoru, ki ga je vlada sprejela 7. februarja, torej ko Hrvaška še ni zamrznila izvajanja ERC za članice EU.

Ne spreglejte