Ponedeljek, 11. 6. 2012, 21.00
8 let, 7 mesecev
Slovenija v Natov projekt AGS do leta 2017 slabih sedem milijonov evrov
Temu projektu naj bi sicer do 2017 namenila slabih sedem milijonov evrov.
Kot je pojasnil Hojs, so sodelovanje v t. i. pametni obrambi tedanjim potencialnim kandidatkam za vstop v Nato ponudili na vrhu v Pragi leta 2002 in slovenska vlada se je takrat zavezala, da bo k njemu pristopila. Leta 2009 se je nato Slovenija s podpisom obvezala, da bo sodelovala v projektu AGS in da bo zanj zagotovila ustrezna sredstva.
Na nedavnem vrhu Nata v ameriškem Chicagu je Slovenija po besedah ministra "samo potrdila tisto, kar je bilo že dogovorjeno".
Glede konkretnih koristi sodelovanja v projektu je minister še dejal, da bodo imele vse članice možnost brezpilotna letala uporabljati za nadzor svojega prostora, kopenskih in morskih meja, humanitarnih konvojev, poleg tega pa bo mogoč tudi nadzor oziroma reševanje v primeru naravnih in drugih nesreč.
Prispevek Slovenije k projektu se je v letu 2009 gibalo po stalnih cenah pri 5,7 milijona evrov, danes pa pri 6,8 milijona evrov. Projekt naj bi potekal devet let in bil dokončan do leta 2017. To pomeni, da znaša strošek Slovenije okoli 700.000 evrov letno, medtem ko je nekaj več kot 600.000 evrov Slovenija v projekt že vplačala v minulih letih.
Od tega so približno dva milijona in pol evrov pridobili s pozivom dobaviteljem ministrstva na obstoječih pogodbah, da znižajo cene, ki so jih dosegli na javnih razpisih v zadnjih treh letih. Odziv je bil po besedah Hojsa dober in dobršen del sredstev za projekt za naslednja tri leta je tako že pokrit.
Poleg naše države v AGS sodelujejo še Bolgarija, Češka, Estonija, Nemčija, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Norveška, Romunija, Slovaška in ZDA. Iz projekta so izstopile Poljska, Turčija, Danska in Kanada, vendar sta Poljska in Danska kasneje vanj zopet vstopili, je še pojasnil minister Hojs.