Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 11. 2013,
12.05

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 11. 2013, 12.05

9 let

Slovenija: država z visokim deležem zdravnic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenija je imela v letu 2011 2,5 zdravnika na tisoč prebivalcev, kar je pod povprečjem, ki je 3,2 zdravnika na tisoč prebivalcev, in manj kot v večini držav Evropske unije.

Podobno število zdravnikov na tisoč prebivalcev imajo Združene države Amerike, Kanada in Nova Zelandija. Med vsemi zdravniki je delež zdravnikov splošne in družinske medicine 20 odstotkov, povprečje je sicer 30 odstotkov, kaže najnovejša publikacija OECD o kazalnikih zdravja in zdravstvenih sistemov Health at a Glance 2013.

Slovenija je še med državami z najvišjim deležem zdravnic. V primerjavi z drugimi državami pa izstopa z visoko stopnjo diplomantov medicine glede na število vseh zdravnikov in visoko stopnjo diplomantov zdravstvene nege na 100 tisoč prebivalcev.

Pričakovana starost? Nad 80 let. Pričakovana življenjska doba ob rojstvu je v Sloveniji in v državah OECD presega 80 let. Razlika v pričakovanem trajanju življenja med najvišje in najnižje izobraženimi moškimi v Sloveniji znaša 10,4 leta, med ženskami pa 4,4 leta.

Slovenija izkazuje tudi ugodne rezultate na področju zmanjševanja umrljivosti novorojenčkov, kjer se z 2,9 umrlimi na tisoč živorojenih – povprečje je 4.1 – uvršča med prvih osem držav.

Carski rez je bil v letu 2011 v Sloveniji opravljen v 19,4 primera na 100 živorojenih. S tem se država uvršča v skupino držav, v katerih se redkeje odločajo za ta poseg. Vendar je prav pri tem posegu v Sloveniji opaziti izrazito rast v zadnjih 20 letih, saj so se leta 1990 za carski rez odločili le v devetih primerih, leta 2000 v 11 primerih in leta 2005 v 15 primerih na 100 živorojenih.

Tvegano pitje alkohola med mladostniki V Sloveniji je že dlje časa opaženo tvegano pitje alkohola med 15-letniki, med katerimi jih je bilo v letu 2011 več kot 40 odstotkov pijanih vsaj dvakrat v življenju. Povprečje OECD je nižje za 10 odstotkov. Slovenija je tako skupaj z Dansko, Finsko, Anglijo, Estonijo, Madžarsko in Češko med državami z najbolj tveganim pitjem alkohola med mladostniki.

Med otroki je opažen tudi visok delež tistih s prekomerno telesno težo – v Sloveniji je pretežkih 30 odstotkov fantov, povprečje je 23 odstotkov, medtem ko dekleta ne odstopajo od povprečja, ki znaša 21 odstotkov.

Visoka smrtnost po možganski kapi Slovenija se je enako kot v poročilu iz leta 2011 uvrstila med države z najvišjo smrtnostjo v obdobju 30 dni po sprejemu v bolnišnico zaradi možganske kapi. Za uspešno obvladovanje tega problema je potrebna pravočasna in invazivna diagnostika ter terapija v specializiranih enotah.

Delež cepljenih proti gripi je bil v starostni skupini starejših od 65 let v Sloveniji med najnižjimi in je znašal 16 odstotkov. Leta 2005 je bil ta delež še enkrat višji. Povprečna precepljenost v državah je bila 56-odstotna.

Ne spreglejte