Torek, 22. 7. 2008, 16.03
9 let
Širca: Izredne seje koalicije več ali manj "piar"
Po njeno je bilo preveč izrednih sej, ki so dajale "občutek, da živimo v izrednih in kriznih razmerah". Zlasti pri delu parlamentarnih delovnih teles pa je poslanka opozorila na "degradacijo zakonodajno-pravne službe". Kot je spomnila poslanka, je DZ v mandatu 2004-2008 imel 41 rednih in "kar" 39 izrednih sej, od teh pa jih je opozicija zahtevala "morda tri, štiri".
Onemogočanje dejavnosti opozicije
"Naše zahteve so bile vezane na dokaj aktualne, predvsem pa res zelo problematične teme," je prepričana Širca, ki je ob tem naštela vprašanja inflacije, plinskih terminalov in socialnih transferjev.
Izredne seje, ki jih je sklicala koalicija, pa so bile po njeno nasprotno "več ali manj piar" oz. je bil njihov namen onemogočanje dejavnosti opozicije kot v primeru t.i. Cviklove preiskovalne komisije.
Drug "pokazatelj nedemokratičnega razumevanja parlamenta" pa je po njenem mnenju omejevanje nekaterih ključnih diskusij, kot je bilo to v primeru Lizbonske pogodbe in zaupnice premieru Janezu Janši.
Predsednik vlade se je "pohvalil s tujim perjem"
Poslanka je kritična tudi do preiskovalnih komisij, ki so bile po njeno v tem mandatu "sredstvo za prekrivanje problemov, za raziskovanje duhov". Tako se je t.i. Kovačičeva komisija "vrnila v leto 1945", kar pa po njenih besedah za to koalicijo ni nič novega.
Glede Janševih besed, da je opozicija podprla številne zakonske predloge vlade in da gre za zgodovinski mandat, je Širca ocenila, da se je predsednik vlade "pohvalil s tujim perjem".
Širca se je dotaknila tudi delovanja delovnih teles DZ. Tu je, tako Širca, najhujše to, da se je vloga zakonodajno-pravne službe spremenila. V preteklosti naj bi se poslanci tako "dobesedno tresli pred zakonodajno-pravno službo", medtem ko se je v minulem mandatu "degradacija stroke zgodila do nule". Ob tem je spomnila na primer novega kazenskega zakonika, "kjer mu je nasprotovala celo vladna služba za zakonodajo, kot tudi številnim Šturmovim zakonom".
"Cukjati je bil vojak svoje stranke"
To početje je po njeno obžalovanja vredno predvsem zato, ker bo na ta način sprejete zakone v prihodnje potrebno popravljati. Med večkrat popravljenimi zakoni je poslanka Zaresa naštela zakona o javnih uslužbencih ter o varnosti v cestnem prometu.
Širca je delo predsednika DZ Franceta Cukjatija ponovno ocenila kot nezadostno. "Bil je pač vojak svoje stranke, svoje koalicije in ob tem je mižal pred vsemi ostalimi," je pojasnila.
Na vprašanje STA, kako ocenjuje dejstvo, da bo DZ očitno zaključil mandat brez dveh podpredsednikov, je Širca dejala, da je "indikativno, da zaključujemo mandat z enim podpredsednikom koalicije". Po njenem prepričanju "razsulo, ki je nastalo tudi na vrhu DZ", potrjuje, da ni bilo povezovanja in nujnega zavezništva. Po njeno bi te odstope v normalnem dojemanju demokracije "lahko sanirali drugače, kot so se".