Hrvaška policija je danes opozorila, da ni dobila prijave sobotnega shoda pri domačiji Joška Jorasa. Ravnala bo v skladu z zakonom o javnih zborovanjih ter "odvisno od okoliščin".
Tiskovna predstavnica istrske policijske uprave Nataša Rogić je povedala, da policija v Pulju do četrtka popoldne ni dobila uradne prijave dogodka s strani organizatorjev. Hrvaški zakon o javnih zborovanjih med drugim določa, da morajo organizatorji prijaviti javno zborovanje policiji najmanj 48 ur pred dogodkom. Zakon tudi predvideva, da pooblaščena oseba lahko prepove, prepreči ali prekine zborovanje, ki je bilo napovedano, na pa tudi prijavljeno na policiji.
Podobnik: Tudi Italijanom nismo prijavili shoda
Predsednik Zavoda 25. junij Marjan Podobnik je dejal, da je shod prijavljen slovenski policiji, saj bo potekal na slovenskem ozemlju. "Shoda pa nismo prijavljali niti hrvaški, niti madžarski, niti avstrijski, niti italijanski policiji," je še dodal v intervjuju na spletni strani Zavoda. Podobnik je povedal, da gre pri shodu za pomoč pri izvršitvi sklepa piranskega sodišča o odstranitvi nezakonito postavljenih cvetličnih korit – cestnih ovir na slovenskem ozemlju na levem bregu Dragonje.
"Ruplova dejanja niso niti modra niti premišljena"
Zunanji minister dr. Rupel je včeraj pozval k modrosti v času, ko se začenjajo resni pogovori o rešitvi mejnih vprašanj pred mednarodnim sodiščem. Podobnik meni, da bi tak poziv dr. Rupel moral nasloviti predvsem nase. "Njegova dejanja, ko je najprej vladi in preko vlade državnemu zboru predlagal za Slovenijo škodljiva izhodišča za razsojanje o mejnih vprašanjih pred mednarodnim sodiščem, niso bili niti modra niti premišljena. Ta izhodišča, za katera nosi največjo odgovornost prav dr. Rupel, imajo lahko za posledico, da Slovenija lahko izgubi med drugim tudi neomejen dostop na odprto morje, čeprav ga je ob osamosvojitvi in prej nesporno imela," je še povedal. Podrobnosti shoda je Podobnik predstavil včeraj.
EU: Odnosi Hrvaške s sosedi so ključni
Hrvaška dobro napreduje na poti v Evropsko unijo, vendar je za njen nadaljnji napredek še vedno ključno rešiti vsa odprta vprašanja s sosedami, predvsem glede meje. To bo EU ponovno poudarila v pregledu stanja v pogajanjih s Hrvaško po srečanju obeh strani v ponedeljek v Luksemburgu, izhaja iz delovnih dokumentov za srečanje. "EU Hrvaško poziva, naj okrepi prizadevanja pri iskanju vzajemno sprejemljivih in dokončnih rešitev za vsa odprta dvostranska vprašanja s sosednjimi državami, predvsem glede vprašanj meje," piše v delovnih dokumentih.
Janša: Shod naj bo miren in dostojanstven
Pred sobotnim shodom predsednik vlade Janez Janša upa, da bo ta potekal mirno in dostojanstveno. "Najmanj, kar Slovenija v tem trenutku potrebuje, je neka nervoza, ki lahko samo poslabša pogajalska izhodišča," je opozoril Janša. Premier upa, da se bodo "vsi odgovorno obnašali", da se ne bodo poslabšala slovenska pogajalska izhodišča, ki so dobra. "Ker imamo vse razloge, da smo optimistični, razne solo akcije k temu ne prispevajo."
"Problemi se potencirajo v volilnem letu"
Janša še ugotavlja, da nekateri vprašanje meje s Hrvaško vedno bolj potencirajo v volilnem letu. "Volilne kampanje še ni, a očitno nekateri tega ne upoštevajo," je ob robu seje DZ, kjer je sicer odgovarjala na poslanska vprašanja, poudaril premier. "Dragonja je bila vedno zbirališče v volilnih letih," pravi Janša, ki obžaluje, da "nekateri teh problemov, zaradi katerih bodo tam zborovali, niso rešili že v 90. letih, ko so imeli v rokah vse vzvode in je bila situacija manj komplicirana".
Janša upa, da na ne bo zavrela kri
Na vprašanje, kako naj ravna policija, če bo na Dragonji "zavrela kri", Janša izraža upanje, da se kaj takšnega ne bo zgodilo. Sicer pa so pooblastila organov zapisana v ustavi in zakonih, organi, ki so izdali dovoljenje za shod, pa so verjetno pripravljeni, da se bosta red in zakonitost spoštovali, je še ocenil predsednik vlade.