Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Ponedeljek,
28. 7. 2014,
15.21

Osveženo pred

6 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

SDS Janez Janša Janez Janša Janko Veber Gašper Lubej

Ponedeljek, 28. 7. 2014, 15.21

6 mesecev, 3 tedne

SDS zahteva zavezo o nedotakljivosti Janševega mandata (video)

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
SDS od parlamentarnih strank pričakuje zavezo, da bodo potrdile mandat pravnomočno obsojenemu predsedniku stranke Janezu Janši in da ne bodo sprožile postopkov za odvzem njegovega mandata.

To je na današnjem sestanku začasnih vodij poslanskih skupin predlagal Jože Tanko, začasni vodja poslanske skupine največje opozicijske stranke, ki vztraja, da ne bo prevzela nobene vodstvene funkcije v novoizvoljenem državnem zboru. Za zdaj se temu pisno ni hotela zavezati nobena parlamentarna stranka. SDS odgovor pričakuje do srede do 12. ure.

Nepotrditev in odvzem mandata Janši kršitev ustave? S podpisom pod zavezo bi se začasni vodje poslanskih skupin zavezali, da bodo vse mandate novoizvoljenih poslancev potrjevali v paketu. Druga točka izjave pa pravi, da nobena poslanska skupina ne bo sprožila in tudi ne "podprla nobenih naknadnih postopkov za odvzem mandata" Janezu Janši.

V SDS so namreč prepričani, da bi šlo v primeru odvzema mandata Janši za kršitev ustave. "Pravosodje, ki v primeru našega poslanskega kolega in predsednika SDS Janeza Janše očitno zavlačuje, bi moralo o njegovi zahtevi že zdavnaj odločiti. Očitno je, da bo imelo zavlačevanje vpliv na začetek dela DZ," je dejal Tanko v izjavi novinarjem.

Govorice v parlamentu Tanko se še sklicuje na govorice, da v službah DZ pripravljajo argumente za to, da bi lahko Janši odvzeli mandat. O potrjevanju mandata Janše je Tanko dejal, da se lahko večina v parlamentu odloči, da je eden od mandatov sporen, in to tudi izglasuje.

Bo Janša prišel v parlament iz zapora? Predsednik slovenskih demokratov sicer prestaja dvoletno zaporno kazen zaradi zadeve Patria in pričakuje odločitev vrhovnega sodišča o zahtevi za varstvo zakonitosti. Tanko ne ve, ali se bo Janša v petek udeležil ustanovne seje parlamenta.

SMC bo vodila kadrovsko komisijo DZ Na seji začasnih vodij poslanskih skupin so sicer določili dnevni red petkove ustanovne seje parlamenta, na kateri bodo izvolili predsednika DZ, sedežni red v dvorani in to, da bo mandatno volilno komisijo vodil predstavnik Stranke Mira Cerarja, podpredsednik pa bo iz vrst DeSUS.

SDS se je namreč mestu podpredsednika odpovedala. Da se bo odpovedala vodstvenim funkcijam v DZ, je SDS napovedala že po volitvah, ki so bile zaradi Janševe "krivične obsodbe" po prepričanju SDS nelegitimne. "Vodstveni bojkot" parlamenta bo SDS izvajala, dokler se "zadeve, povezane s statusom Janeza Janše, ne uredijo", je dejal Tanko. To pomeni, da čakajo na odločitev v pritožbenem postopku na vrhovnem sodišču.

Kako se potrjujejo mandati? Mandati poslancev se sicer potrjujejo na ustanovni seji parlamenta prav na predlog omenjene komisije, ki lahko predlaga potrditev vseh mandatov z enim glasovanjem, lahko pa tudi predlaga ločeno glasovanje o posameznih spornih mandatih, torej tudi o Janševem. A bi morala komisija seveda ugotoviti, da je določen mandat sporen.

Veber misli, da glasovanja o Janši ne bo Dozdajšnji predsednik državnega zbora Janko Veber sicer pravi, da na ustanovni seji parlamenta ločenega glasovanja o Janševem mandatu ne bo. Ni sicer jasno, kako to ve, saj se mandatno imunitetna komisija še ni sestala. Veber predvideva, da bo sledil postopek odvzema mandata Janši po tem, ko bo njegov mandat potrjen.

Pravniki z različnimi stališči Če bi bilo takšno glasovanje, je Veber napovedal glasovanje za odvzem mandata, dodaja pa, da je treba pred morebitnem glasovanjem o tem pridobiti tudi pravna mnenja. Kot je znano, imajo pravniki o tem vprašanju različna mnenja. Nekateri menijo, da Janši mandata ne bi smeli odvzeti, ker je bil izvoljen po obsodbi v zadevi Patria, nekateri pa celo menijo, da Janši mandata sploh ne bi smeli potrditi.

Zakon o poslancih namreč določa, da poslancu preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šestih mesecev. To določba se po mnenju nekaterih pravnikov lahko uporablja le za primere, ko je nekdo obsojen po tem, ko je že nastopil poslansko funkcijo. Drugi pravniki se s tem ne strinjajo.

O predlogu Tanka na sestanku začasnih vodij poslanskih skupin je Veber dejal, da takšnega dokumenta ni mogoče podpisovati vnaprej, saj je poslovnik DZ glede potrjevanja mandatov jasen.

Nejasna stališča Cerarjeve stranke in Združene levice Začasna vodja poslanske skupine Stranke Mira Cerarja (SMC) Simona Kustec Lipicer je o Tankovem predlogu in Janševem mandatu dejala le, da bodo poslanci SMC "dosledno in strogo sledili vsem pravnim načelom, ki so povezana s temi vsebinami oziroma morebitnimi odprtimi vprašanji".

Enako nejasen je bil sprva tudi začasni vodja poslanske skupine Združene levice (ZL) Matej Tašner Vatovec: "Konkretnih dogovorov glede tega vprašanja v poslanski skupini še nismo imeli. To je stvar odločitve mandatno-volilne komisije. Predlogi gospoda Tanka so bili v nasprotju s tem, kar predvideva poslovnik. Glasovali bomo glede na to, kaj bo mandatno-volilna komisija ugotovila o mandatih."

In kakšno je njegovo osebno mnenje o tem, da bo Janša kot zapornik opravljal poslansko funkcijo? "Takšna poteza ne bi bila v skladu z etičnimi in moralnimi načeli delovanja DZ," meni.

V ZaAB ne razumejo, kako lahko zapornik postane poslanec Po besedah začasnega vodje poslanske skupine ZaAB Janija Möderndorferja je Tanko nakazal, da namerava SDS problematizirati konstitutivno sejo DZ. V ZaAB jim je nerazumno, kako lahko zapornik postane poslanec in kako lahko ta izvaja svoje naloge, saj je fizično onemogočen. V ZaAB bodo v primeru Janše glasovali tako, da njegov mandat ne more biti realiziran. Torej, ali mu bodo mandat potrdili in istočasno sprožili postopek odvzema, ali pa mu mandata niti ne bodo potrdili, je pojasnil Möderndorfer. Prepričan je, da bi moral tak mandat sam po sebi ugasniti. Po njegovem mnenju je tudi prav, da te zadeve razčistijo že pred ustanovno sejo, piše STA.

Ne spreglejte