Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
4. 9. 2013,
13.00

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 4. 9. 2013, 13.00

9 let

SDS in NSi opozarjata vlado: Višji davki niso rešitev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V SDS vlado opozarjajo, da dvigovanje davkov ne izboljšuje konkurenčnosti in da prebivalcem jemlje denar iz žepov, tujih investitorjev pa ne privlači. V NSi dodajajo, da so novi davki napačen ukrep.

Vlada naj ukrepe za konsolidacijo javnih financ pripravi čim prej, saj je stanje slabo, pravi poslanec SDS Andrej Šircelj. Šircelj je pričakoval, da bo vlada nove ukrepe predstavila že pred koncem avgusta, a opaža, da dopustniško mrtvilo še vedno traja. Premierka Alenka Bratušek je sicer predstavitev novih ukrepov napovedala do 25. septembra.

Višji davki niso rešitev "Višji davki, ki se napovedujejo, niso rešitev, da bi Slovenija izšla iz krize," je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Šircelj. Ob tem je opozoril na zaustavljeno zniževanje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb, predlagano odpravo indeksacije pri dohodnini ter napovedani davek na nepremičnine.

Davek na nepremičnine bo pomenil novo nacionalizacijo Čeprav namerava vlada po poročanju nekaterih medijev iz osnutka zakona o davku na nepremičninah izvzeti sakralne objekte in nekoliko znižati predvideno stopnjo davka od kmetijskih površin, pa bo ta davek še vedno bolj obdavčeval nepremičnine kot do zdaj in bo pomenil novo nacionalizacijo. Prebivalci Slovenije imajo namreč glede na višino svojih prihodkov v lasti razmeroma vredne nepremičnine, je pojasnil Šircelj.

Za dokapitalizacijo bank bo potrebnega še več denarja Glede stresnih testov, ki se prav zdaj izvajajo v bankah in bodo služili kot podlaga za prenos slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank, se Šircelj boji, da bodo še slabši, kot pa pričakujemo. Za dokapitalizacijo bank bo torej potrebnega še več denarja, kot se pričakuje, kar pa brez dodatne zadolžitve ne bo mogoče. Gre za veliko denarja, za toliko javne porabe ne bo mogoče zmanjšati, je opozoril.

Šircelj meni, da lahko trojka pride že jeseni Vlado je pozval, naj čim prej pripravi ukrepe, ki bodo konsolidirali javne finance, sanirali bančni sistem in povečali konkurenčnost. Finančno stanje in konkurenčno okolje sta zelo slaba, je opozoril Šircelj, ki se boji, da se ne bi zgodilo to, da bi nam drugi diktirali, kaj storiti. "Trojka bo prišla takrat, ko ne bo zadovoljna z našim programom, kar je že nakazala," meni. To se mu zdi mogoče že v jesenskih mesecih.

NSi: Vedno novi davki so napačen ukrep Z izjemo nekaj ukrepov na davčnem področju vlada do zdaj ni naredila praktično ničesar in še zdaj kar naprej premišljuje le o tem, s katerimi davki bi državljane in gospodarstvo še dodatno obremenili. To so zagotovo napačni ukrepi, opozarja predsednica NSi Ljudmila Novak.

Namesto konjev bomo dobili kljuse "Če bomo dobrim konjem v gospodarstvu nalagali vedno nova bremena, se bojim, da bomo dobili konje, ki se jim reče kljuse. Takšni konji pa crknejo," je bila na novinarski konferenci slikovita Novakova. Kot je opozorila, je skrajni čas, da se neha dodatno obremenjevati gospodarstvo, temveč se sprejme ukrepe v podporo gospodarstvu.

NSi bi čim prej slabo banko in SDH Namesto pretiranega zviševanja davkov na vseh področjih se v NSi zavzemajo, da bi se čim prej vzpostavila slaba banka in Slovenski državni holding. Privatizacija je nujno potrebna, izkušnje kažejo, da je v državnih podjetjih največ korupcije, je dodala predsednica opozicijske stranke.

Več reformnih ukrepov, slabo banko in državni holding je vlada zapisala tudi v program stabilnosti, ki ga je maja predložila Evropski komisiji in ga je deloma podprla tudi opozicija. A do zdaj od tega nismo izvedli skorajda ničesar in Novakova se sprašuje, kaj bo zdaj predsednica vlade Alenka Bratušek povedala v Bruslju. "Spet bomo izgubili kredibilnost, kar je bila težava tudi v času Pahorjeve vlade," je opozorila.

Novakova: Za svoje težave smo krivi sami Za svoje težave smo po njenih besedah krivi in odgovorni sami in ne kdo drug, kot trdijo nekateri. Z odgovorno politiko bi jih zdaj že lahko reševali, a žal stagniramo, je opozorila. Če hočemo ohraniti socialno državo, potem moramo najprej krepiti gospodarstvo, je ponovila Novakova in opozorila, da je vlada na to pozabila. Naša konkurenčnost kar naprej pada, saj podjetja, ki bi rada vlagala, nimajo dostopa do finančnih sredstev, naša delovna zakonodaja pa je zastarela, za kar so precej krivi tudi sindikati, je povzela.

Ne spreglejte