Ponedeljek, 6. 2. 2012, 13.29
8 let, 9 mesecev
Roke, ki vidijo – in masirajo
![](/media/img/43/50/6aafb8271266dfb166b1.jpeg)
Če malce odmislimo profesionalne športnike, imajo običajni smrtniki največ težav s hrbtenico, zato je masaža hrbta najpogosteje na masažnem jedilniku slabovidnega maserja, ki izvaja športno, klasično (švedsko) masažo z naravnimi olji, tradicionalno kitajsko medicinsko masažo, limfno drenažo, refleksno masažo stopal, pa tudi kombinirane masaže. Obiskovalci se večinoma oglasijo k njemu z bolečinami in mu prepustijo izbiro vrste masaže, sploh tisti, ki v Žarek zaidejo prvič. Sicer pa zanj velja, da dober glas seže v deveto vas, saj od ust do ust roma oznanilo o Iztokovih rokah, ki vidijo. In sijejo posebno energijo, kot pravi sončni žarek. V rumeno-oranžne barve sonca je oblečen tudi masažni salon, v katerem stranke med masažo posrkajo še malce volje do življenja in prepričanja, da je tudi nemogoče mogoče: "Upam, da pridejo tudi zato, da vidijo nekakšen vzgled, da lahko človek, tudi če ima težave, dela, ne pa se zapre vase in joka."
Na levo oko še vidi razmazano sliko, nima ostrine, zato ne more brati, zazna pa kontraste in svetlobo. Leta 1984 je pri dveh letih zaradi tumorja oslepel na desno oko, levo pa je še nekaj let tako zvesto opravljalo svojo nalogo, da je lahko užival v vseh mladostnih radostih, treniral je tenis, smučal in drsal. V srednji šoli se mu je zaradi drugega tumorja vid začel postopoma slabšati in niti operacija ni pomagala, saj je neusmiljeni tumor že poškodoval vidni živec in pri 18 letih ga je pot usode vodila na rehabilitacijo v Škofjo Loko, da se je naučil Braillove pisave in drugih veščin, potrebnih za življenje skorajda v temi. "Še vedno malo vidim, sicer bi bilo pri meni najbrž huje. Se je pa s tem težko sprijazniti, sprejmeš že, saj nimaš druge izbire, sprijazniš pa se težko."
Rehabilitacije v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka se še dobro spominja, sploh pa njihovega fitnesa, v katerem je bil bolj kot ne ogrožena vrsta: "Edini sem med rehabilitacijo čepel v fitnesu, velikem kakšnih 200, 300 kvadratnih metrov." Kot strasten športnik se je Iztok vedno zavedal pomena dobre telesne pripravljenosti, ki ji veliko časa posveča tudi zdaj: "Da si kos masiranju, moraš veliko delati na kondiciji. Jaz jo ohranjam z vadbo na večnamenski fitnes napravi, delam tudi z utežmi in sklece. Delati je treba na rokah in hrbtu, pa tudi nogah, da med masažo nimaš bolečin."
Raznoliki obiskovalci se kar vrstijo, tako da bi bilo pričakovati, da si bo Iztok našel kakšnega pomočnika. "Žal sem obupal, ker ni zanimanja, tudi maserjev je med slepimi in slabovidnimi izredno malo. Večini je lepše biti doma pri mamici, zadovoljni so z nekaj sto evri državne pomoči in ne čutijo potrebe po delu. Delno pa je kriva tudi država, ki ni uvajala teh programov, navadno so slepe in slabovidne izobraževali samo za telefoniste, za maserje pa ni programov," je kritičen Iztok, ki se je pred leti udeležil običajnega tečaja za maserja, možnosti zaposlovanja slepih in slabovidnih v Sloveniji pa ocenjuje kot slabe, saj "delodajalci kljub ugodnostim, ki jim jih prinaša zaposlovanje invalidov, niso najbolj zainteresirani za zaposlovanje slepih in slabovidnih, čeprav lahko ti z Braillovo vrstico opravljajo tudi vsa dela z računalnikom".