Gospodarska kriza je zakrila prenekatero napako prejšnje garniture, ne pa vseh, piše Grega Repovž v Mladini.
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je ena redkih, ki situacije v instituciji, ki jo vodi, ne more pripisati gospodarski krizi. Ta je namreč zakrila prenekatero napako prejšnje garniture: preprosto je njena rušilna moč tako velika, da so se težko popravljive napake nenadoma začele zdeti majhne, piše Repovž.
Je tožilstvo institucija v krču?
A če je v tem trenutku še morda celo zabavno opazovati Brezigarjevo, ki ji ne dajo priložnosti, da bi postala politična žrtev, stvari niso tako preproste. Tožilstvo je namreč institucija v krču, slabo delujoča organizacija, katere uslužbenci pričakujejo spremembe. Podobno velja za druge primerljive institucije, zavode in podjetja. Podaljševanje nevzdržnega stanja v nedoločljivo prihodnost zanje pomeni najslabšo možnost.
Predsednik vlade je ministrom zvezal roke
A ni slaba le za njih. Predsednik vlade je namreč s svojim vztrajanjem pri nemenjavah marsikateremu ministru zvezal roke. A zato, ker jim ne priznava te elementarne opravilne sposobnosti, v resnici sam izgublja avtoriteto v njihovih očeh. Seveda funkcija posamezniku avtomatično podeli avtoriteto, a prav to avtoriteto, ki izhaja iz funkcije, lahko posameznik tudi hitro zapravi.
Premier zapravlja pridobljeno kredibilnost?
In prav to počne danes premier - zapravlja z volitvami in funkcijo pridobljeno kredibilnost. Izgublja jo tako v krogu najbližjih sodelavcev, kar ministri so, kot v javnosti kot celoti. Pri čemer ni nepomembno, da je velik del tistih, ki so na volitvah glasovali za spremembe, torej za stranke aktualne koalicije, zaposlenih v omenjenih podjetjih, institucijah in zavodih. In na volitve so odšli prav zato, ker so upali, da lahko drugačna vlada prinese spremembe tudi v njihovem delovnem okolju, sklene komentator.