Nedelja, 14. 9. 2014, 13.41
8 let, 9 mesecev
Pusićeva: Sodba Strasbourga vpliva tudi na prenesene prihranke iz LB
Sicer pa meni, da so odnosi med Hrvaško in Slovenijo "odlični" ter da bodo "vse boljši", je dejala v pogovoru za današnji Jutarnji list.
Ko gre za vprašanje vračanja denarja varčevalcem Ljubljanske banke, je predvsem treba spoštovati pravnomočno odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, je dejala Pusićeva.
"Sodba je jasna – ljudem je treba vrniti prihranke. Sodba se neposredno nanaša na t. i. neprenesene prihranke, posredno pa tudi na prenesene prihranke oz. tisti del, ki so ga naši (hrvaški) državljani prenesli na državo in ga je ta v obrokih že v 90. letih tudi izplačala," je izjavila.
Kot je spomnila, so preneseni prihranki del memoranduma o soglasju, ki sta ga marca lani v Mokricah podpisali Hrvaška in Slovenija.
Izpostavila je, da se postopki na hrvaških sodiščih nadaljujejo, medtem ko morata v primeru individualnih varčevalcev Ljubljanska banka in Slovenija v roku leta dni predstaviti način, kako bodo varčevalcem vrnili denar.
"Če tega ne bodo storili, grozi nevarnost, da bo sodišče vsakemu varčevalcu določilo dodatnih štiri tisoč evrov odškodnine. Stanje je, torej, precej jasno," je še dejala Pusićeva.
V pogovoru za Jutarnji list je med drugim še izrazila pričakovanje, da bo Hrvaška do poletja 2015 povsem pripravljena na uvedbo schengenskega reda na svojih vzhodnih mejah. Takrat bodo zahtevali, naj predstavniki Evropske komisije ocenijo njeno pripravljenost.