Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
25. 2. 2014,
19.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

hiša hiša sanacija

Torek, 25. 2. 2014, 19.20

8 let, 7 mesecev

Prvi ukrepi po poplavi v hiši

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Trenutno največje jezero v Sloveniji je zalilo že več kot 50 hiš. Nekatere so se v naraščajoči vodi dobesedno potopile, vselitev vanje pa ne bo mogoča še dolgo po tem, ko bo voda odtekla.

Prvi in najnujnejši ukrep v hiši že pred poplavo je odklop vseh napeljav – elektrike, vode, plina ipd. Šele nato lahko začnemo odpravljati posledice poplav, in sicer s črpanjem vode, opozarja Jože Kos s centra za materiale in konstrukcijo na Gradbenem inštitutu ZRMK. Pri tem dodaja, naj vodo, onesnaženo z gorivi ali fekalijami, izčrpajo za to usposobljene službe.

Montažne hiše se lahko slabše obnesejo Voda na Planinskem polju bo počasi odtekala, zato bodo hiše dlje časa zalite, s sanacijo pa bo precej več dela. Poleg poškodovanih elementov bo treba sanirati tlake in omete.

Še posebej so lahko problematične montažne hiše, kjer je treba les čim prej osušiti, da se ne pojavita lesna goba in plesen, odstraniti predvsem mavrično-kartonske plošče in vso toplotno izolacijo, pravi Kos.

Tudi klasično zidane dele stavbe je treba čim prej izsušiti, pri čemer Kos svetuje prisilno izsuševanje s kondenzacijskimi razvlažilniki zraka, saj bi naravno sušenje trajalo več mesecev. S pomočjo razvlaževalnikov pa je mogoče nosilno zidovje osušiti v dveh tednih.

Sanacija tlakov Pri novejših stavbah se sanacija tlakov lahko izvede takoj, ko so izsušeni, medtem ko je pri starejših stavbah, kjer je vgrajena kamena volna, smiselno odstraniti tlake do hidroizolacije in jo po potrebi obnoviti, odsvetuje pa odstranitev obstoječih bitumenskih trakov.

Pri tem Kos svetuje, da se položi izolacija iz ekstrudiranega polistirena, položi polietilensko folijo in izvede armirani estrih iz hitro sušečega betona ter talno oblogo.

Sanacija zidov Če so ometi na zidovih manj poškodovani, se jih lahko le očisti, sicer jih je treba odstraniti do višine pol metra nad vidno mejo poškodb. Nadometni ometi naj bodo hidrofobni, ker vpijejo manj vode in so manj občutljivi na prisotno vlago v zidu.

Če so na zidovju globinske poškodbe, jih je treba prezidati, razpoke injektirati ali celo izvesti druge utrditvene posege. Vsekakor pa se je po Kosovem mnenju najbolje posvetovati s strokovnjakom.

Ne spreglejte