Torek, 25. 2. 2014, 19.20
8 let, 7 mesecev
Prvi ukrepi po poplavi v hiši
Prvi in najnujnejši ukrep v hiši že pred poplavo je odklop vseh napeljav – elektrike, vode, plina ipd. Šele nato lahko začnemo odpravljati posledice poplav, in sicer s črpanjem vode, opozarja Jože Kos s centra za materiale in konstrukcijo na Gradbenem inštitutu ZRMK. Pri tem dodaja, naj vodo, onesnaženo z gorivi ali fekalijami, izčrpajo za to usposobljene službe.
Še posebej so lahko problematične montažne hiše, kjer je treba les čim prej osušiti, da se ne pojavita lesna goba in plesen, odstraniti predvsem mavrično-kartonske plošče in vso toplotno izolacijo, pravi Kos.
Tudi klasično zidane dele stavbe je treba čim prej izsušiti, pri čemer Kos svetuje prisilno izsuševanje s kondenzacijskimi razvlažilniki zraka, saj bi naravno sušenje trajalo več mesecev. S pomočjo razvlaževalnikov pa je mogoče nosilno zidovje osušiti v dveh tednih.
Pri tem Kos svetuje, da se položi izolacija iz ekstrudiranega polistirena, položi polietilensko folijo in izvede armirani estrih iz hitro sušečega betona ter talno oblogo.
Če so na zidovju globinske poškodbe, jih je treba prezidati, razpoke injektirati ali celo izvesti druge utrditvene posege. Vsekakor pa se je po Kosovem mnenju najbolje posvetovati s strokovnjakom.