Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
21. 5. 2008,
10.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 21. 5. 2008, 10.50

8 let, 8 mesecev

Pri cenah nafte in hrane vlada težko naredi kaj bistvenega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Premier je v državnem zboru povedal: "Ne verjamem pa, da lahko naredimo kaj bistvenega pri dveh glavnih krivcih za inflacijo, to sta cena nafte in cena hrane."

Premier Janez Janša je na vprašanje Mateja Lahovnika, kako bo vlada ukrepala zoper inflacijo, odgovoril, da je vlada zmanjšala javno porabo, povečala zaposlenost, vodi pa tudi restriktivno politiko na področju reguliranih cen. Janša: Previdno s primerjavami Premier je spomnil, da vlada od leta 2007, ko smo vstopili v območje evra, v rokah nima več vseh instrumentov, da bi lahko vplivala na rast inflacije. Po njegovih besedah je treba biti tudi previden, ko se dela primerjava med Slovenijo in drugimi državami EU. "So države, ki imajo bistveno višjo inflacijo, so pa tudi države, ki imajo bistveno nižjo," je spomnil. Razlika med Nizozemsko in Slovenijo Razlika med Nizozemsko, ki ima najnižjo inflacijo in Slovenijo, ki ima nekaj več kot 6-odstotno inflacijo, precej manjša kot med Slovenijo in Latvijo, ki ima 13-odstotno inflacijo, "pa je vstopila v EU isto leto kot Slovenija".

Premier ni zadovoljen z delom urada za varstvo konkurence

Pri ukrepih, ki jih imajo na voljo države za brzdanje inflacije, je treba po navedbah predsednika vlade tudi upoštevati, da so novejše države članice EU manj "prilagojene na spopad z inflacijskimi pritiski" kot tiste, ki imajo že dolgo razvito tržno gospodarstvo in nadzorne organe. Pri tem je opozoril, da urad za varstvo konkurence, ki je pomemben stabilizator pri razbijanju monopolov, do lani ni zadovoljivo opravljal svojega dela. "Verjetno zato, ker so imeli ljudje v njem petletne mandate," je dejal premier.

Povedal je, da vlada v te mandate ni hotela posegati, da ne bi bila znova deležna očitkov o kadrovskem cunamiju.

Erjavec: Na področju urejanja nepremičnin JLA se 14 let ni naredilo nič

Urejanje problematike upravljanja z nepremičninami nekdanje JLA traja tako dolgo, "ker se v 14 letih na tem področju ni nič naredilo," je dejal obrambni minister Karel Erjavec. Zvonka Černača je namreč zanimalo, zakaj urejanje te problematike traja tako dolgo. Poslanec SDS opozarja, da je ministrstvo za obrambo po odhodu JLA iz Slovenije podedovalo precejšen del njenega premoženja. Nekaj tega premoženja je v zadnjih letih odprodalo, s precejšnjim deležem pa še vedno razpolaga. Ob tem ga je zanimalo, zakaj urejanje tega vprašanja traja tako dolgo in kakšne načrte ima ministrstvo s tem premoženjem.

Erjavec: Takoj po prevzemu mandata smo pripravili načrt za popis in upravljanje premoženja Minister Erjavec mu je odgovoril, da v času, ko je leta 2004 prevzel mandat, na ministrstvu ni bilo nobenih evidenc o tem, koliko premoženja nekdanje JLA je podedovalo ministrstvo, zato so na ministrstvu takoj pripravili načrt za popis tega premoženja in za njegovo upravljanje. Gre za urejanje lastniško-zemljiških razmerij ter prenose na Sklad kmetijskih zemljišč RS, ko gre za kmetijsko gozdne nepremičnine, prodajo in oddajo.

Ministrstvo za obrambo upravlja s 1614 stanovanji

Ministrstvo ima po besedah Erjavca trenutno v lasti 1614 stanovanj. Od tega je 1032 zasedenih, 120 jih je v postopku dodelitve, 137 v postopku prenove, ostala pa so predvidena za prodajo ali oddajo lokalnim skupnostim. Nepremičnine, ki jih potrebuje, skuša ministrstvo po njegovih besedah vzdrževati, ostale pa bodisi prodati bodisi oddati lokalnim skupnostim oziroma državnim organom. Pri prodaji se po ministrovih besedah večkrat srečujejo s težavami, saj nepremičnin velikokrat ne morejo prodati, tiste, ki ostajajo, pa so zaradi svoje starosti drage za vzdrževanje.

Ne glede na to Erjavec upa, da bodo to problematiko uredili čim prej in da njeno urejanje ne bo trajalo "še nadaljnjih 20 let".

Černač: Prepričan sem, da vse to lahko opravite v treh mesecih

V dodatni obrazložitvi vprašanja je Černač Erjavcu predlagal, naj ministrstvo preveri realno potrebo po nepremičninah. Pri nepremičninah, za katere ugotovi, da jih potrebuje, naj ministrstvo zagotovi učinkovito upravljanje, "vse ostale pa v skladu z novo zakonodajo, ki to omogoča, neodplačno prenese lokalnim skupnostim". "Prepričan sem, da lahko vse to storite v treh mesecih," je dejal Černač.

Minister mu je odgovoril, da bodo njegovo pobudo preučili.

Ne spreglejte