Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Četrtek,
16. 5. 2013,
15.27

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 16. 5. 2013, 15.27

9 let

Pred 23 leti je prisegla prva slovenska demokratična vlada

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Prvo slovensko vlado je vodil Lojze Peterle, sestavljale pa so jo stranke, združene v koaliciji Demos.

Leta 1990 so se na pobudo Jožeta Pučnika stranke Slovenska demokratična zveza (SDZ), Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS), Slovenski krščanski demokrati (SKD), Slovenska kmečka zveza, Slovenska obrtniška stranka in Zeleni Slovenije, ki so si prizadevale za osamosvojitev Slovenije, združile v koalicijo Demos, ki je 8. aprila 1990, na prvih demokratičnih volitvah, zmagala s 54 odstotki glasov.

SKD z Lojzetom Peterletom na čelu je v okviru koalicije dobila največ glasov – 13 odstotkov. S tem je po Demosovem koalicijskem sporazumu pridobila pravico do mandatarja, vendar pa se je bil Peterle mestu mandatarja pripravljen odpovedati v korist Pučnika, ki pa je njegovo ponudbo zavrnil. Tako je 16. maja 1990 Lojze Peterle postal predsednik prve slovenske demokratično izvoljene vlade.

Za neodvisno Slovenijo je glasovalo 88,5 odstotka volilnih upravičencev

Peterle je skupaj z Demosom vztrajal pri programu osamosvojitve in tako je novembra 1990 skupščina Socialistične republike Slovenije na pobudo koalicije Demos glasovala za organizacijo plebiscita za samostojno Slovenijo. Plebiscit je bil izveden 23. decembra. Glasovanja se je udeležilo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, za samostojno in neodvisno Slovenijo pa je glasovalo 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Slovenski parlament je 25. junija 1991 sprejel deklaracijo o neodvisnosti Republike Slovenije in več zakonov, s katerimi je Slovenija prevzela prejšnje pristojnosti federacije na svojem ozemlju. Svečana razglasitev državne neodvisnosti pa je bila dan pozneje na Trgu republike v Ljubljani.

27. junija 1991 se je začela desetdnevna slovenska osamosvojitvena vojna, v kateri je na slovenski strani umrlo 19 oseb, na strani Jugoslovanske ljudske armade pa 45. Vojna v Sloveniji se je končala z Brionsko deklaracijo. 18. julija je predsedstvo SFRJ-ja sprejelo sklep o umiku iz Slovenije. Zadnji vojak JLA-ja je Slovenijo zapustil oktobra 1991.

Kljub uspešni izvedbi projekta osamosvojitve so se znotraj Demosa pojavila razhajanja med strankami. Koalicija je 30. decembra 1991 formalno razpadla, 14. maja 1992 pa je Peterletova vlada dobila konstruktivno zaupnico.

VSO pripravlja slovesnost v Šoštanju

Ob obletnici zaprisege prve slovenske demokratično izvoljene vlade bo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) v Šoštanju pripravilo prireditev Ponosni na Slovenijo. Zbrane bosta med drugim nagovorila predsednik osamosvojitvene vlade, zdaj poslanec v Evropskem parlamentu, Lojze Peterle ter predsednik VSO-ja Slavko Kmetič.

Kot v vabilu na prireditev poudarjajo v VSO-ju, mineva 23 let od prvih svobodnih volitev ter oblikovanja prve demokratično izvoljene skupščine in vlade Republike Slovenije. "Koalicija Demos je takoj po oblikovanju vlade začela pripravljati Slovenijo na samostojno življenje in za ta cilj pridobivati najširšo podporo," so izpostavili.

Po navedbah VSO-ja mineva tudi 23 let od začetkov organiziranja Manevrske strukture narodne zaščite oziroma Slovenske vojske. "Vse to je zadosten razlog za praznovanje in srečanje tako neposrednih akterjev tistih zgodovinskih in prelomnih dogajanj kot mladih generacij," so še zapisali v vabilu.

Ne spreglejte