"Šušteršič si ne zasluži interpelacije. Podedoval je zelo slabo stanje in trudi se, da to sanira. Potrebuje podporo, ne pa polen pod noge," je o morebitni interpelaciji dejal Virant.
Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je dejal, da bodo interpelacijo zoper finančnega ministra Janeza Šušteršiča morebiti vložili po koncu izredne seje DZ. Odločitev bodo sprejeli glede na potek dogodkov na seji.
Janković: Takšno hitenje z zakonom je nepotrebno
V Pozitivni Sloveniji nasprotujejo sprejemanju zakona o državnem holdingu po nujnem postopku. Prepričani so, da bi morali odločanje o zakonu prestaviti na jesen in opraviti širšo razpravo. Kot pravi Janković, se lahko namreč znova oglasi predsednik DeSUS-a in izjavi, da ni vedel, kaj je bilo sprejeto. "Takšno hitenje z zakonom je nerazumno in nepotrebno, saj ne bodo nastale posledice, ki bi bile nepopravljive. Ustava tak način dela celo prepoveduje," je poudaril.
Je zakon le krinka za kadrovske menjave?
Janković sicer meni, da je zakon namenjen predvsem izvajanju kadrovskih menjav, učinki na gospodarstvo pa bodo po njegovih besedah polom. Zato bo, kot pravi, razmislil, ali bo morda celo pozval poslance, da vložijo zahtevo za referendum o zakonu o državnem holdingu.
Predsednik DZ-ja Gregor Virant je v odzivu dejal, da bi šlo pri tem za še en nepotreben in nesmiseln referendum.
Janković je še povedal, da si PS glede vpisa zlatega pravila v ustavo niso premislili, saj so po njegovem že na začetku pogojevali svojo podporo z rebalansom proračuna in projekcijo proračuna do konca mandata vlade. Ko so projekcijo dobili v roke, pa so videli, da so predvideni samo rezi v proračun brez dodatnih prihodkov.
Virant je pojasnil, da bi bilo odločanje o zlatem pravilu, če bi obstajala vsaj majhna možnost, da bi dobili manjkajoče glasove za sprejem, smiselno prestaviti na jesen. O tej možnosti se bodo v koaliciji do glasovanja o zlatem pravilu po njegovih besedah še pogovorili.
PS obstruira izredno sejo DZ-ja
Vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je sicer že ob začetku izredne seje DZ napovedal obstrukcijo. Poslanci največje opozicijske stranke bodo tako sodelovali le pri obravnavi informacije o stanju v slovenskem bančnem sistemu in predlogu novele zakona o uravnoteženju javnih financ.
"Pri taki demontaži DZ-ja ne bomo sodelovali"
Kot je pojasnil Möderndorfer, so se poslanci PS za obstrukcijo odločili zaradi obsežnega dnevnega reda seje DZ in časovno izjemne omejenega časa za razpravo pri posamezni točki. "Glede na to, kako kaotično je stanje, v katerega je pripeljala koalicija, se je PS odločila, da pri taki demontaži DZ-ja ne bomo sodelovali," je dejal.
Poslanci sicer danes na izredni seji obravnavajo 27 točk, med njimi predlog za vnos fiskalnega pravila v ustavo, predloga zakona o poroštvu za Teš 6 in predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu.
Lukšič: Obstaja velika verjetnost, da se vlada pripravlja za zadnji plenilski pohod
Predsednik SD Igor Lukšič je že pred sejo opozoril, da je Slovenija pred velikimi odločitvami, ki jih vlada rine na dnevni red, s hitenjem pri sprejemanju rešitev pa so kršeni demokratični standardi. S predlogom za ustanovitev Slovenskega državnega holdinga vlada po Lukšičevih besedah kaže, da upravljanje države razume kot plen. "Obstaja neka velika verjetnost, da se vlada pripravlja za zadnji plenilski pohod. Najprej levi, potem hijene in nazadnje bodo prišli še mali glodavci, ki bodo pojedli teh 10 milijard evrov, ki so jih ustvarile slovenske generacije do zdaj," je dejal Lukšič pred sejo poslanske skupine SD.
Ob tem je opozoril, da se predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu obravnava po nujnem postopku, za razpravo pa je na voljo samo 10 minut. Vlada šele zadnje štiri dni intenzivno išče neke rešitve in to je enostavno premalo časa za prevelik problem, je bil kritičen Lukšič.
"Naredili bomo vse, kar je v naši moči"
V SD bodo po njegovi napovedi naredili, kar je v njihovi moči, "da ne bi prišlo do tega, ker je to za Slovenijo absolutno slabo". O nadaljnjih korakih Lukšič še ni želel govoriti. Kot je dejal, morajo najprej videti, v kakšni obliki bo zakon sprejet, saj še ne vedo, kaj bo v končnem besedilu zakona. Vlada namreč še vedno pripravlja dopolnila in se usklajuje.
Glede vpisa fiskalnega pravila v ustavo je Lukšič ponovil, da je stranka na konferenci sprejela stališče, da je proti vpisu tega pravila v ustavo, da pa zlato pravilo kot način vodenja javnih financ podpira. Poslanci glasujejo po lastni vesti in trije so se že opredelili za, Borut Pahor, Janko Veber in Matjaž Han, ostali pa so proti in po Lukšičevih predvidevanjih bo tako tudi ostalo.
Strinja se s Pahorjevim premislekom, kakšne bodo posledice, če bi zlato pravilo šlo na dnevni red seje DZ in potem padlo. "Naj vlada ne uvršča zlatega pravila na dnevni red, če vemo, da lahko, ko pade, sledijo za Slovenijo neke znižane bonitetne ocene," je pojasnil.