Poslanke in poslanci so na tajnem glasovanju potrdili vse štiri kandidate za ustavne sodnike.
Kandidati Mitja Deisinger, Jasna Pogačar in Jan Zobec so tudi že prisegli kot novi ustavni sodniki. Zaradi odsotnosti ni prisegel le Ernest Petrič.
Na tajnem glasovanju je bilo oddanih 73 glasovnic. Za Mitja Deisingerja je glasovalo 49 poslancev, 23 jih je bilo proti. Za Ernesta Petriča je bilo 52 poslancev, proti izvolitvi pa 19. Za Jasno Pogačar je glasovalo 51 poslancev, 19 jih je bilo proti. Jan Zobec je dobil 57 podpore in 15 glasov proti.
Pred glasovanjem so svoja stališča predstavile poslanske skupine SDS, LDS, SD in DeSUS, ostale se za predstavitev stališč niso odločile.
Kerševan: Skoraj polovica ustavnih sodnikov že nima več mandata
Erik Kerševan, svetovalec v uradu predsednika republike, je uvodoma dejal, da gre za "dober in strokovno uravnotežen predlog vrhunskih pravnih strokovnjakov". Opozoril je na položaj, v katerem se je znašlo ustavno sodišče potem, "ko že skoraj skoraj polovica ustavnih sodnikov nima več mandata in ko je že dva meseca prazno eno mesto ustavnega sodnika".
Kerševan: Pri izbiri ustavnih sodnikov šteje edino strokovnost
"Odlašanje s tem, da se poskuša razrešiti sedanjo nesprejemljivo situacijo, ne bi prispevalo k zagotavljanju ustavnega reda," je opozoril Kerševan in dodal, da ustavno sodišče predstavlja vrh pravosodja in je zato potrebna posebna skrbnost pri zagotavljanju njegovega nemotenega delovanja in učinkovitosti. "Pri volitvah ustavnih sodnikov je zato treba pozabiti na morebitne druge kriterije in vztrajati pri strokovnosti," je poudaril. Predlagani kandidati so vrhunski pravni strokovnjaki, ki so bili izbrani z različnih pravnih področij, je še poudaril Kerševan.