Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Torek,
15. 4. 2014,
13.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 4. 2014, 13.09

8 let, 8 mesecev

Pikalo: Tajkunom, ki izkoriščajo študente, bomo pristrigli krila (video)

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ne uvajamo šolnin, je poudaril Jernej Pikalo in dodal, da hkrati ne pristajajo na to, da študenti plačujejo, ne dobijo pa študija, kar se po njegovih besedah dogaja zdaj na izrednem študiju.

Minister za izobraževanje, znanost in šport je na predstavitvi druge različice zakona o visokem šolstvu (ZViS-1) dejal, da želi ministrstvo z omenjenim zakonom "vsem visokošolskim tajkunom, ki izkoriščajo študente, omejiti možnosti in pristriči krila". Z zakonom, je dodal, se omejujejo anomalije, ki so nastale pri dozdajšnjem izrednem študiju, ki ga študenti plačujejo, študija pa ne dobijo.

Državni sekretar na ministrstvu Mirko Pečarič je med spremembami, ki so nastale med novembra lani predstavljeno prvo in danes predstavljeno drugo različico zakona, omenil možnost študentske konference, skrajšan postopek akreditacij za nove študijske programe, večjo možnost izbora najboljših kadrov za univerze, enačenje pedagoškega in raziskovalnega dela ter uvedbo posebne varovalke, ki določa, da število vpisnih mest za brezplačni študij v skupnem številu ne sme biti manjše od povprečja preteklih treh študijskih mest.

Svetlik in Marušič brez večjih pripomb Število brezplačnih vpisnih mest se določi glede na izkazan interes študentov v preteklih letih, kar naj bi preprečilo neupravičeno zniževanje števila brezplačnega deleža študijskih mest, pravijo na ministrstvu. Predlog zakona omejuje plačljivi del študijskih mest, univerze pa naj bi tako prisilili v realno načrtovanje razpisanih študijskih mest.

Rektor Univerze v Ljubljani Ivan Svetlik je s predlogom zakona, ki ga je kot preostali prejel včeraj, načeloma zadovoljen, pozdravil je tudi varovalko za eno možnost brezplačnega študija. S tem, da je takšna rešitev korak v pravo smer, se je strinjal tudi njegov kolega z Univerze na Primorskem Dragan Marušič, ki meni, da bi varovalko lahko izboljšali, če bi pri njej upoštevali demografski dejavnik.

Svetlik je dodal, da je število razpisnih mest stvar pogajanja in da če se izkaže povečan interes za kakšen program, se potem poveča število razpisnih mest na tem programu.

ŠOS bi še omejil izredni študij Predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Žiga Schmidt je predlog zakona prav tako ocenil kot korak v pravo smer, češ da sistemsko ureja financiranje visokega šolstva, daje večjo avtonomijo univerzam, ohranja brezplačni redni študij in drastično omejuje izredni študij. Pomanjkljivost predloga vidi v previsokem odstotku razpisnih mest plačljivega študija, saj bi ga morali znižati s 40 na 20 odstotkov.

"Prav je, da imamo kritične študente" Minister Pikalo je vesel, da "imamo kritične študente. S študenti smo na isti strani. Smo proti šolninam in privatizaciji visokega šolstva", je komentiral napovedan protest.

ŠOS je napovedal, da protesta ne podpira. Schmidt je pojasnil, da je za ŠOS protest zadnje sredstvo, ki se ga uporabi, ko so preostala izčrpana, kar pa se še ni zgodilo. "Zdaj smo še daleč od te točke, še vedno teče socialni dialog," je dodal in poudaril, da se na rednem študiju ohranja brezplačno šolstvo.

Ne spreglejte