Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
7. 3. 2008,
14.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 7. 3. 2008, 14.10

8 let, 8 mesecev

Pahor za sestanek o Hrvaški

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik SD Borut Pahor je predlagal novo srečanje predsednikov parlamentarnih strank s premierom Janezom Janšo, na katerem bi se posvetovali o odnosih s Hrvaško.

"Odnosi s Hrvaško niso takšni, da bi bili lahko z njimi zadovoljni"

Kot je dejal Pahor, bi se na tem neformalnem sestanku pogovorili, kako v odnosih s Hrvaško ravnati v prihodnjih mesecih. Po mnenju Pahorja bi bil sestanek slovenske politike, za katerega sicer ni podal pisnega predloga, potreben, ker se politični odnosi s Hrvaško poslabšujejo. "Odnosi s Hrvaško niso takšni, da bi bili lahko z njimi zadovoljni. Namesto da bi se problemi reševali, se zdi, da nastajajo novi, kar ustvarja nerazpoloženje na obeh straneh meje in s tem ne more biti nihče zadovoljen."

"Soglasje je treba najti doma" Za "odločno, a preudarno" ukrepanje Slovenije v odnosih s Hrvaško pa je potrebno najti soglasje doma, je dodal Pahor. "Mislim, da je pomembno, da dosežemo nek dogovor o tem, kako bomo tematizirali to pomembno strateško vprašanje v naslednjih šestih mesecih." Usklajeni odzivi, "ne nervozni", bi bili za Slovenijo namreč dobri, je še menil predsednik SD. Za Slovenijo bi bilo tudi dobro, da izkoristi čas predsedovanja Evropski uniji in "argumente, ki so nam v prid". "Na predsedniku vlade pa je, da se odloči, ali tako pobudo za sestanek sprejme ali ne."

Povod za predlog za sklic srečanja, na katerem bi poleg predsednikov strank in vlade sodeloval tudi zunanji minister, je stališče Evropske komisije glede pogajanj Hrvaške z EU, je pojasnil Pahor. Pri tem je spomnil na odgovor evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, da je enostranska uveljavitev ekološko-ribolovne cone (ERC) v nasprotju s hrvaškimi obljubami uniji.

"Evropska komisija je tista, ki je odgovorna za tempo pogajanj" Evropska komisija je tudi opozorila, da lahko pride do problemov v dinamiki pogajanja Hrvaške z EU, če Zagreb ne bo spoštoval obvez, je še dejal Pahor. "Tu je jasno, da je Evropska komisija tista, ki je odgovorna za tempo pogajanj, medtem ko na drugi strani v Zagrebu prevladuje stališče, da Hrvaški nagaja Slovenija, ki je napačno," je poudaril Pahor.

"Slovenija ne more ravnodušno gledati kako Hrvaška ne izponjuje danih obljub" Slovenija ne more ravnodušno gledati, kako Hrvaška ne spoštuje danih obljub EU v zvezi z razglasitvijo ERC, "še več, v tem času se je odločila, da bo vodila politiko prodaje parcel na južni strani Dragonje, kar je v nasprotju z brionskim sporazumom".

Na sestanku parlamentarnih strank in premiera bi tako lahko premislili, "kako reagirati, da bi te reakcije v naslednjih mesecih obrodile za Slovenijo koristne sadove". Na njem bi tudi preučili, kaj se je zgodilo od blejskega dogovora in kako potekajo načrti v zvezi z možnostjo posredovanja tretjega. Gre pa tudi za ravnanje znotraj EU. Kot evropski poslanec si namreč Pahor želi, da bi usklajeno vodil nekatera ravnanja s slovensko vlado.

"Ni razlogov, da bi urejanje odnosov s Hrvaško postalo predvolilna tema" Po mnenju Pahorja ni razlogov, da bi urejanje odnosov s Hrvaško postalo predvolilna tema letošnjih parlamentarnih volitev. "Če bi se vodila taka strategija, da se to ne bi zgodilo, bi to koristilo slovenski državi pred in po volitvah." Pahor sicer nikomur ne pripisuje, da bo poskušal to vprašanje zlorabiti za nabiranje političnih točk. To se je že v preteklosti, ko se je zgodilo, izkazalo za slabo, je menil Pahor in spomnil na leto 2004.

Ne spreglejte