Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 1. 2009,
20.51

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 1. 2009, 20.51

9 let, 3 mesece

Pahor: V slovensko-hrvaških odnosih potrebno krepiti medsebojno zaupanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik vlade Borut Pahor je po vrhu koalicije glede slovensko-hrvaških odnosov poudaril, da se bo vzdržal izjav in dejanj, ki bi utegnile "prilivati olja na ogenj" v odnosih med državama.

Poudaril je, da je potrebno vzpostaviti vzdušje za krepitev medsebojnega zaupanja, ki "ga s hrvaške strani v tem trenutku več kot očitno ni". "Lahko bi imel veliko stališč v zvezi z ravnanjem nekaterih visokih predstavnikov hrvaške politike, vendar pa se bom kot predsednik vlade vzdržal teh izjav in ocen, saj se mi zdi, da je potrebno ustvarjati vzdušje, da pride do krepitve medsebojnega zaupanja," je na novinarski konferenci po vrhu koalicije dejal Pahor. "Zaupanja med državama trenutno očitno ni" Da omenjenega zaupanja med državama trenutno ni, je po njegovem več kot očitno iz ravnanja hrvaške strani. Pri tem je Pahor izpostavil zavrnitev povabila na pogovore v Ljubljani, ki ga je hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju poslal po slovenski blokadi pristopnih pogajanj Hrvaške z EU.

"V istem hipu, ko naši kolegi na hrvaški strani opozarjajo, da Slovenija zaradi dvostranskih vprašanj domnevno ne omogoča njihovega približevanja EU, ne pristanejo na dvostransko srečanje, kjer bi se ukvarjali s temi vprašanji. To je nek paradoks. Kljub temu si bom kot predsednik vlade prizadeval za to, da ta zaplet dobi razplet pod določenimi pogoji, ki jih bomo dorekli ne samo v koaliciji, ampak tudi v okviru nekega nacionalnega konsenza v DZ," je še poudaril Pahor.

"Zdaj je priložnost, da začnemo znova" Za državama je po njegovih besedah 15 let vzponov in padcev ter poskusov, da bi končno uredili nekatera dvostranska vprašanja, ki pa niso bili uspešni. "Zdaj je priložnost, da začnemo znova. Verjetno je ta začetek težak, zato bi se izognil vsaki izjavi, ki bi pomenila, da bi bil ta začetek še težji," je dejal Pahor.

Po njegovih besedah smo trenutno "priče priložnosti, da nekatere stvari uredimo, za kar pa bo po potrebno okrepiti medsebojno zaupanje". "Moje reakcije ne bodo take, da bi prilivale olja na ogenj, ampak bodo poskušale iskati neko pot, da do rešitve pride," je dejal Pahor in dodal, da bo do rešitve tudi prišlo, ko bodo pomisleki Slovenije do nadaljevanja hrvaških pogajanj z EU umaknjeni.

Koalicija bo glasovala za vstop Hrvaške v Nato "To je povezano z našimi nacionalnimi interesi, ki slovenski vladi velevajo, da mora ukrepati, če so ti ogroženi. Ogroženi pa so v takem smislu kot so sedaj, ko je v dokumentaciji za pristopna pogajanja Hrvaške prejudic državne meje", je še dodal premier. Predsedniki koalicijskih strank so se na zasedanju dotaknili tudi vstopa Hrvaške v zvezo Nato. Dogovorili so se, da bodo vsi koalicijski poslanci konec meseca v parlamentu glasovali za vstop Hrvaške v severnoatlantsko zavezništvo. Za odločitev je sicer potrebna dvotretjinska podpora, zato so v koaliciji izrazili upanje, da bo podobno glasovala tudi opozicija.

Ne spreglejte