Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 5. 2008,
19.18

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 5. 2008, 19.18

9 let, 2 meseca

Pahor: Šolski sistem solidno postavljen, a ne brez napak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Šolski sistem je v primerjavi z nekaterimi drugimi sistemi, recimo zdravstvenim, solidno postavljen sistem, je ocenil predsednik SD Borut Pahor.

Sistem sicer ni brez pomanjkljivosti, vendar se lahko z nadgradnjo doseže, da bo kvalitetno znanje enako dostopno za vse, je povedal Pahor na konferenci SD z naslovom Kakovostno izobraževanje - za vse in za vsakogar. Kot je povedal Pahor je cilj Socialnih demokratov, da bi kakovostno šolstvo postalo dostopno za vse. Pri tem je eno izmed konceptualnih vprašanj razmerje med javnim in zasebnim, je prepričan prvak SD. Lukšič: Vlada je uvedla politično kadrovanje Socialni demokrati po besedah podpredsednika stranke Igorja Lukšiča izhajajo iz "dejstva", da obstoječi trendi in politika vlade ogrožajo kakovost vzgoje in izobraževanja. Vlada je na področju šolstva sprejemala ukrepe brez odobravanja stroke oz. ob njihovem nasprotovanju. Ob tem je vlada uvedla politično kadrovanje ravnateljev šol in članov svetov šol, ocenjuje Lukšič. To je slaba politika, "ki zahteva alternativo," je prepričan podpredsednik SD. Kakovostno izobraževanje zahteva stabilnost, zlasti pri financiranju, strokovnosti in avtonomijo.

Kot glavno nalogo vlade na področju šolstva v SD vidijo v utrjevanju javnega šolstva, ki bi bil steber sistema vzgoje in izobraževanja. Po njegovem mnenju na področju visokega šolstva ni razloga za uvajanje šolnin, saj Slovenija postaja vse bogatejša država. Šola ne more biti prostor, v katerem bi vladala profitna logika. Zasebno šolstvo je tako lahko le dopolnilo, meni Lukšič.

"Verska vzgoja mora bilti ločena od javne šole" Podpredsednik SD je v svojem nastopu še poudaril, da je v šolskem sistemu vrednota tolerance tako pomembna, da šola ne more temeljiti na eni ideologiji ali eni veri. "Verska vzgoja mora ostati stvar verskih skupnosti, ločena od javne šole," je prepričan Lukšič.

Zares za umik novele zakona o visokem šolstvu Poslanska skupina Zares predlaga umik obravnave novele zakona o visokem šolstvu z nujne seje odbora DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj, je v dopisu predsedniku odbora Rudolfu Mogetu (LDS) zapisal vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik. Za vodjo poslancev Zares je namreč 50. člen novele pomanjkljiv.

"Ustavno sodišče je določbo razveljavilo" Lahovnik je v dopisu zapisal, da je ustavno sodišče ugotovilo, da je določba osmega odstavka 50. člena zakona o visokem šolstvu, ki določa, da strokovne, organizacijske in administrativne naloge Sveta Republike Slovenije za visoko šolstvo opravlja organ v sestavi ministrstva, pristojnega za visoko šolstvo, v neskladju z 2. členom ustave in jo razveljavilo.

"Navedena razveljavitev začne v skladu z odločbo učinkovati 12. avgusta 2008," je pojasnil vodja PS Zares in dodal, da predlagatelj novele zakona z dodanimi novimi 50.a, 50.b in 50.c členom neustrezno in pravno sporno odpravlja omenjene neskladnosti.

"Posledice ni moč odpraviti v obravnavi" Nastale posledice ni moč odpraviti v postopku obravnave, saj navedeni člen ni predmet novele, zato predlagamo, da se prva točka dnevnega reda nujne seje odbora umakne, predlagatelj pa novelo zakona nadomesti z ustrezno popravljenim besedilom predloga zakona, je še zapisal Lahovnik.

Ne spreglejte