Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 1. 2009,
14.17

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 1. 2009, 14.17

9 let, 2 meseca

"Ozemlje in morje ne moreta biti predmet mediacije"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Marjan Podobnik je izrazil prepričanje, da bi morali poslanci DZ preložiti odločanje o ratifikaciji protokola o hrvaški vključitvi v zvezo Nato.

Dokler se seveda ne razjasnijo dileme, ali pristopna dokumentacija pomeni prejudic za reševanje mejnih vprašanj. V primeru ratifikacije naj se sprejme dodatni sklep Podobnik je na novinarski konferenci poslanke in poslance tudi pozval, naj v primeru ratifikacije sprejmejo dodatni sklep, da Slovenija ne pristaja na možnost delovanja hrvaških kopenskih ali pomorskih vojaških sil na slovenskem ozemlju in morju, ki si ga je Hrvaška prisvojila po osamosvojitvi 25. junija 1991.

Klasinc: Neodgovorno početje vladne koalicije

Član strokovnega sveta zavoda Peter Pavel Klasinc je medtem izrazil presenečenje nad neodgovornim početjem vladne koalicije in največje opozicijske stranke, ki je pripravljena odločati o ratifikaciji protokola o hrvaški priključitvi v Nato, ne da bi prej dobila vse dokumente. Napovedal je, da bo zavod poslal javni poziv vodstvu Nata, naj seznani slovensko strokovno in politično javnost o celotni vsebini hrvaških pristopnih dokumentov v delu, ki se nanašajo na območje odprtih mejnih vprašanj.

V DZ bodo o potrditvi predloga zakona o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške, pa tudi Albanije, v Nato, za kar je potrebna dvotretjinska večina, odločali danes. Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je ratifikacijo protokola za vstop Hrvaške in Albanije v zvezo Nato podprl v ponedeljek ter priporočil državnemu zboru, naj protokola tudi ratificira. Odločitev o vstopu Hrvaške je od 19 članov odbora podprlo 16 poslancev.

Ozemlje pod slovensko pristojnostjo ni predmet mediacije

Zavod 25. junij je sicer tudi sporočil, da sprejema mediacijo kot možno obliko pomoči za reševanje mejnih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško, vendar ob jasnem predhodnem sklepu državnega zbora, da ozemlje in morje, ki je bilo ob osamosvojitvi pod slovensko pristojnostjo, ne more biti predmet mediacije. Prav tako osnova za mediacijo ne more biti sporazum Drnovšek-Račan, saj bi s tem sporazumemo Slovenija med drugim izgubila neomejen dostop na odprto morje, menijo v zavodu.

Poročevalec EP Swoboda v petek na obisku na Hrvaškem Poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda bo v petek na uradnem obisku na Hrvaškem. Sestal se bo z zunanjim ministrom Gordanom Jandrokovićem, s katerim bosta govorila o pristopnem procesu in delu, ki je še pred Hrvaško, je dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Mario Dragun.

Ne spreglejte