Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
4. 5. 2020,
11.05

Osveženo pred

3 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,50

90

Natisni članek

zaščitna oprema opozicija interpelacija Zdravko Počivalšek Koronavirus

Ponedeljek, 4. 5. 2020, 11.05

3 leta, 11 mesecev

Opozicija z interpelacijo nad ministra Počivalška #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,50

90

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v DZ vložile interpelacijo ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Interpelacijo so pred nekaj dnevi napovedali v LMŠ. Kot so pojasnili, Počivalšku očitajo nepregleden nakup zaščitne opreme v epidemiji ter nespoštovanje zakonodaje. Minister pa odgovarja, da je glavni cilj predlagateljev padec vlade in ne razjasnitev okoliščin postopkov nabave zaščitne opreme.

Interpelacijo je 23. aprila najprej napovedal predsednik LMŠ Marjan Šarec, sodelovanje pa so po številnih očitkih glede nabav zaščitne in druge opreme, potrebne v epidemiji novega koronavirusa, napovedale tudi Levica, SD in SAB, navaja STA.

Sprva omenjali interpelacijo vlade

V LMŠ so po oddaji Tarča na TV Slovenija, ki je prav tako 23. aprila poročala o nepravilnostih pri nabavi zaščitne opreme, pričakovali tako odstop ministra Počivalška kot ministra za obrambo Mateja Tonina. Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je omenil celo možnost interpelacije celotne vlade. A kot kaže, so se za zdaj odločili le za interpelacijo gospodarskega ministra.

O nabavi opreme tudi preiskovalna komisija

Na temo nabav opreme, potrebne v epidemiji, se obeta tudi ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije. Zahteva bo vložena v naslednjih dneh, je na današnji novinarski konferenci pojasnil poslanec LMŠ Robert Pavšič, poroča STA.

Robert Pavšič | Foto: STA , Foto: STA ,

Šarec je v izjavi za medije po današnji seji Sveta za nacionalno varnost na Brdu pri Kranju potrdil, da ministru očitajo nepregleden nakup opreme. Odkritja v zadnjih dneh namreč kažejo prav to, da se je pri nakupih dajalo prednost določenim podjetjem, pravi. Prav tako se Šarec sprašuje, zakaj se je sploh nakupovalo preko Zavoda RS za blagovne rezerve. Če bi vlado še vodila prejšnja zasedba, bi posle po besedah Šarca peljali preko ministrstva za zdravje, saj so se tja stekale ponudbe, navaja STA.

Šarec: Ustanove so imele na voljo sredstva za nakup opreme

Opozoril je tudi, da danes nimajo jasnih podatkov o tem, kakšne so sploh bile potrebe po zaščitni opremi. Nekaj opreme je bilo v državi ob začetku epidemije sicer na voljo, tudi ventilatorjev, poleg tega pa je imel denimo Univerzitetni klinični center Ljubljana na voljo 30 milijonov evrov za nakup opreme, je zatrdil. Podobno so imele določena sredstva v ta namen po njegovih navedbah na voljo tudi druge ustanove. Kot je seznanjen Šarec, je ministrstvo za zdravje dalo tudi soglasje, tako da so lahko institucije same kupovale opremo, še poroča STA.

Spomnil je tudi na ponujeno pomoč kitajskega veleposlanika. V Sloveniji bi bilo treba dobiti samo pravno osebo, ki bi opremo uvozila. To bi bile potem lahko blagovne rezerve, lahko pa bi bila tudi državna podjetja, denimo Krka, meni predsednik LMŠ.

"Njihov prvotni namen ni rušenje vlade samo zato, da bi jo zrušili"

Šarec je zagotovil, da njihov prvotni namen ni rušenje vlade samo zato, da bi jo zrušili. Predvsem je cilj, da se stvari odkrijejo, pa tudi, da se ugotovi, da pri tem ne gre samo za ministra za gospodarstvo, ampak tudi "za direktive z vrha". Kot je po navajanju STA opozoril, je očitno določena elektronska sporočila pisala tudi soproga predsednika vlade Janeza Janše.

Respiratorji UKC Maribor | Foto: UKC Maribor Foto: UKC Maribor

Pavšič pa je na skupni opozicijski konferenci povedal, da ministru v interpelaciji očitajo predvsem izogibanju zakonodaji, ki velja tudi v kriznih časih. Po njegovih navedbah gre zlasti za kršitve sistema javnega naročanja in kršenje zakonodaje s področja, ki posega v pravice Agencije za zdravila in medicinske pripomočke. "Gre za celo vrsto neposrednih in posrednih kršitev zakona, predvsem pa izogibanje in zavajanje, očitno klientelistično in koruptivno delovanje," je po poročanju STA pojasnil Pavšič in kot bistveno izpostavil Počivalškovo domnevno neukrepanje ob tem dogajanju.

Izpostavil je odgovornost celotne vlade, po njegovem mnenju pa morajo odgovornost prevzeti tudi poslanci, ki so to vlado podprli. Pri podpori interpelaciji računajo tudi na koalicijske poslance, predvsem na tiste, ki "se niso prodali in bodo zastopali etična načela, zaradi katerih so kandidirali v DZ".

Počivalšek: Cilj predlagateljev je padec vlade

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek se je v izjavi za javnost odzval na interpelacijo ter dejal, da je glavni cilj predlagateljev padec vlade in ne razjasnitev okoliščin postopkov nabave zaščitne opreme, ki je v minulih tednih dvignila precej prahu. "V tem primeru bi si vzeli dovolj časa in preverili že zdaj dosegljivo dokumentacijo, ne pa sestavljali nekakšno sestavljanko informacij najrazličnejših virov in verodostojnosti," je dejal v izjavi za javnost.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo dodaja, da bi dokumentacija, ki je na voljo, nedvoumno pokazala, kako so postopki potekali, kdo je v njih odločal, predvsem pa, kakšne so bile razmere v kritičnih trenutkih ob izbruhu epidemije in kako težko je bilo v tem času priti do kakršne koli zaščitne opreme.

Interpelacije se Počivalšek pravzaprav veseli, saj ponuja priložnost za celovito obravnavo tematike, ki je po razkritjih v oddaji Tarča na javni televiziji dvignila prah v slovenski javnosti in povzročila številne proteste uperjene proti njegovemu resorju ter vladi nasploh.

"Vsem, ki jih zanima resnica o nabavah zaščitne opreme, bom predložil vso dokumentacijo in povedal vse, kar jih bo zanimalo. Pravzaprav sem organe, ki so pri nas pristojni za te naloge, tudi sam pozval, da se preiskovanja tega primera lotijo čim prej," odločno poudarja Počivalšek. Slednji meni, da se v občutljivih časih epidemije ustvarja "kriminalna nadaljevanka s političnim predznakom".

Počivalšek zatrjuje, da so vsi, ki so sodelovali pri nabavi zaščitne opreme, opravili svoje delo in da se bo po preiskavi vsem odvalilo veliko breme s pleč. "Enkrat za vselej bo preiskava pojasnila, kdo je kupoval, kdo prodajal in kdo o vsem odločal," je še prepričan.

Znova je prst uperil v tiste, ki so zdajšnjo vlado pustili v zahtevnem položaju, kar se tiče zaščitne opreme. "Brez vpogleda v aktivnosti pred 12. marcem, je o tem, kar se je dogajalo od 13. naprej, nemogoče objektivno soditi," je zaključil Počivalšek.

Za razrešitev ministra je sicer potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov, medtem ko jih ima del opozicije, ki je vložil interpelacijo, 37. V opozicijski SNS so napovedali, da interpelacije ne bodo podprli.

Za zdaj kaže na koalicijsko podporo Počivalšku. Iz SMC so sporočili, da strankini poslanci stojijo za svojim predsednikom. V koalicijskih SDS in NSi se danes na interpelacijo niso posebej odzivali. Predsednik vlade in predsednik SDS Janez Janša je sicer v minulih dneh že pojasnil, da Počivalšku zaupa, kar je tudi strankino stališče.

So se pa danes odzvali v poslanski skupini koalicijske DeSUS. "Zavedamo se, da imajo opozicijske stranke pravico vložiti interpelacijo, vendar pa bi bilo v tem trenutku bolj smotrno, da pristojne in neodvisne institucije čim prej raziščejo, kaj se je pri nabavah zaščitne opreme in medicinskih pripomočkov dejansko dogajalo. Če se bo izkazalo, da so bili postopki nepravilni, v poslanski skupini DeSUS pričakujemo, da bodo posamezniki odgovornost za svoja dejanja tudi prevzeli," so navedli in dodali, da interpelacije ne bodo podprli.

Vlada sicer pripravlja oz. je v zaključni fazi priprave poročil ministrstev o zagotavljanju zaščitne opreme v času pandemije in o stanju opreme ob nastopu nove vlade. Poročilo utegne potrditi v torek, njegovo obravnavo je v DZ pričakovati že ta teden. (STA)

Poslanka SD Bojana Muršič je po poročanju STA ocenila, da si je Počivalšek to interpelacijo pisal sam z vsakodnevnimi izjavami pred mediji in tudi s svojimi ravnanji. S tem, ko ga je Janša podprl, pa je odgovornost prevzela celotna vlada, je dejala. V SD ta ravnanja obsojajo, razčiščevanje nakupa zaščitne opreme v DZ pa so po njenih besedah le delčki, da pridejo "tem nečednim ravnanjem, za katere zdaj obstaja zgolj sum, tudi do dna". Afera z maskami se po njenem mnenju postavlja ob bok aferi o orožju v 90. letih.

"Vsakič, ko je na oblasti Janša, gredo provizije v milijone. Začelo se je s trgovino z orožjem, nadaljevalo z afero Patria, pod tretjo Janševo vlado pa imamo sporne nabave zaščitne opreme," pa je danes dejal poslanec Levice Miha Kordiš. Spomnil je na zavzemanje Levice za to, da bi zaščitno opremo nabavljali neposredno, a se je vlada odločila drugače. "Interpelacija razkazuje, zakaj se je vlada tako odločila: da nahrani svoje prijatelje v zasebnem sektorju z visokimi provizijami na škodo in na račun zdravja državljanov in državnega proračuna," je po pisanju STA prepričan Kordiš.

Pod interpelacijo so podpisani tudi poslanci SAB, saj so prepričani, da je treba stvari razčistiti. Ugotavljanje politične odgovornosti pa po ocenah vodje poslancev SAB Maše Kociper žal ne bo rešilo milijonov, ki so bili pri teh nakupih opreme morebiti izgubljeni. Spomnila je, da so v SAB tudi zahtevali, da nad nakupi v kriznem času poteka poseben parlamentarni nadzor. Predlagali so ustanovitev proračunskega sklada, a predlogi SAB niso bili sprejeti, še poroča STA.

Počivalšek je očitke že večkrat zavrnil in navedel, da bo interpelacija priložnost za pojasnila. Vlada tudi pripravlja oz. je v zaključni fazi priprave poročilo ministrstev o zagotavljanju zaščitne opreme v času pandemije in o stanju opreme ob nastopu nove vlade.

Gre za drugo interpelacijo v aktualnem sklicu DZ ter za prvo v aktualnem mandatu Janševe vlade, in sicer po manj kot dveh mesecih njenega dela. Za razrešitev ministra je sicer potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov. Vlagateljice interpelacije Počivalška imajo skupaj 37 glasov. Prvak opozicijske SNS Zmago Jelinčič je za STA pojasnil, da trije poslanci SNS interpelacije ne bodo podprli, saj "je popolnoma brez soka oz. prazna".

Grafično predstavljamo vse interpelacije v zgodovini samostojne Slovenije.  Le dve interpelaciji, ki sta označeni z zvezdicami, sta se doslej končali z nezaupnico ministru.  Da minister po razpravi o njegovem delu "pade", je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov.

 

Ne spreglejte