Parlamentarna komisija, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8, si ni ogledala proizvodnje kolesnikov 8x8 v tovarni Indop, ker naj bi bili pogoji za obisk "nedopustni in ponižujoči".
Kot je pojasnil predsednik komisije Milan M. Cvikl, so člani želeli med ogledom proizvodnje v okviru predmeta parlamentarne preiskave dobiti odgovore na vprašanja v zvezi z pogodbenimi obveznostmi izvajalca in njegovih podizvajalcev. Gorenje Cviklove navedbe zavrača.
Gorenje zahteva obvezno prisotnost predstavnika Patrie
"Žal so predstavniki Gorenja, ki so edini družbenik Indopa, obisk proizvodnje z vsakim dopisom le še bolj oteževali, dokler niso na koncu vse skupaj skoncentrirali le na možnost sprehoda članov preiskovalne komisije skozi proizvodne prostore ob prisotnosti predstavnika Indopa ter obvezni navzočnosti predstavnika Patrie v Sloveniji," je zapisal Cvikl.
Po Cviklovem mnenju gre za cinizem in vmešavanje tujega dobavitelja v postopek parlamentarne preiskave. Takšno oceno podkrepi še dejstvo, da Patria zahteva, da bi se lahko tak ogled izvedel le ob obvezni navzočnosti predstavnika Patrie v Sloveniji, trdi predsednik komisije.
Cvikl: "Le še en indic več"
Kot je prepričan Cvikl, je to "le še en indic več", da pri tem poslu nekaj ni v redu. Od predsednika nadzornega sveta Gorenja kot edinega družbenika podjetja Indop zato pričakuje pojasnilo.
Gorenje zavrača navedbe Cvikla
Gorenje je zavrnilo navedbe predsednika parlamentarne preiskovalne komisije Milana M. Cvikla, ki je pogoje za obisk Gorenja Indop, v katerem poteka proizvodnja kolesnikov 8x8, označil kot "nedopustne in ponižujoče". Prav tako je Gorenje javno objavilo vabilo Cviklu in članom parlamentarne komisije za ogled omenjene proizvodnje.
"Informacij nimamo"
"Ker je Cvikl izrazil željo, da bi si v okviru obiska ogledali proizvodnjo in se pogovorili o pogodbenih določilih, obsegu posla za Gorenje, učinkih za gospodarstvo, smo mu v povabilu vnaprej pojasnili, da v predmetnem projektu sodelujemo kot podizvajalec in tako ne razpolagamo z informacijami o pogodbenih obveznostih med partnerji v projektu in naročnikom. Informacij izven obsega v skladu s prevzetimi obveznostmi kot podizvajalec ne moremo posredovati, ker jih nimamo," so sporočili iz Gorenja.
V odgovoru na Cviklovo sporočilo, da si s parlamentarno komisijo, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8, želi ogledati proizvodnjo oklepnikov, je Gorenje zapisalo, da jih je finska Patria kot podizvajalca obvestila, da je glede na trenutne okoliščine v Sloveniji začasno poostrila varnost proizvodnje v vseh zmogljivostih izven Finske. Hkrati je Patria od Gorenja zahtevala omejitev obiskov v proizvodnji in tudi, da mora biti med vsakim obiskom prisoten predstavnik lokalnega Patriinega osebja.
"Nedopustno je govoriti o pogodbi"
V Gorenju so se tako odločili, da Cviklu in članom parlamentarne preiskovalne komisije omogočijo ogled proizvodnje v ponedeljek, ki bi ga vodila direktor Gorenja Indop Boris Jurkošek in predstavnik Patrie Andrey Mladenov. Uprava Gorenja je v svojem odgovoru Cviklu poudarila, da v postopku proizvodnje oklepnikov sodeluje kot podizvajalec in zato ne razpolaga z informacijami o pogodbenih obveznostih med partnerji v projektu in naročnikom. "Proizvodnja kolesnikov poteka v skladu z dogovorom in jo nadzoruje Patria. Krovna pogodba z Indopom kot podizvajalcem pa je v fazi zaključnih usklajevanj in je zato o njej še toliko bolj nedopustno govoriti," so še sporočili iz Gorenja.
Rupel: V sodne in tožbene zadeve se ne bi vtikal
Zunanji minister Dimitrij Rupel je odgovoril na novinarsko vprašanje, ali bi lahko šlo v primeru Andreyja Mladenova za konflikt interesov, ker je Mladenov predstavnik Patrie v Sloveniji, hkrati pa soprog finske veleposlanice. Rupel se, kot je odgovoril, v sodne in tožbene zadeve "ne bi vtikal".
"Mladenov je državljan EU"
Po Ruplovem prepričanju je sicer Mladenov državljan Evropske unije, zato se lahko zaposli kjerkoli v uniji, torej tudi v Sloveniji, za to pa ne potrebuje nobenega dovoljenja. "Edini problem, ki bi lahko bil, je, da je bil v začetku v Sloveniji prijavljen kot del diplomatskega personala, vendar je to rešeno, saj se je Finska z noto maja 2007 odpovedala imunitetam in privilegijem v zvezi z njegovo zaposlitvijo," je dejal Rupel.
Na vprašanje, ali bi bilo lahko njegovo delo vseeno sporno, saj je že pred tem opravil določena lobiranja, je minister odgovoril, da "smo tukaj na zelo spornem terenu morale", kar pa ni področje, s katerim bi se ukvarjalo zunanje ministrstvo. "Prepričan sem, da so ljudje, kot je Mladenov, zelo skrbno preučili svoje pravice in dolžnosti ter da bodo že rešili probleme, če ti so," je dejal minister.
Kot je znano, je Mladenov predstavnik podjetja Patria v Sloveniji, ki je bilo na razpisu ministrstva za obrambo za oklepnike 8x8 izbrano kot najugodnejši ponudnik. Mladenov je tudi soprog finske veleposlanice v Sloveniji Birgitte Stenius Mladenov.