Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 6. 2014,
9.43

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Klub slovenskih podjetnikov

Petek, 13. 6. 2014, 9.43

5 let, 7 mesecev

"Niso vsi podjetniki v istem košu, niso vsi pokvarjeni in slabi"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Uspešen ajdovski podjetnik Zmago Petrič pravi, da se na podjetnike v Sloveniji gleda kot na tujke.

Na omizju o poštenem poslovanju, ki ga je v Ajdovščini pripravila Civilna iniciativa Čaven, so nastopili nekdanji televizijski novinar in operativni vodja združenja Slovenian Business Club Uroš Slak, direktor Postojnske jame Marjan Batagelj in Zmago Petrič, vinar in lastnik podjetja Petrič.

Na okrogli mizi, ki jo je vodil novinar Tino Mamić, so največ pozornosti posvetili težavam podjetnikov zaradi občine in države, pa tudi predstavitvi Kluba slovenskih podjetnikov (Slovenian Business Club, SBC).

Nismo 25 let za Avstrijo Čas, v katerem smo, se je za podjetnike zelo spremenil, so povedali govorci. Uspešen ajdovski podjetnik Zmago Petrič je dejal, da je še pred desetimi leti komercialist v podjetju izbiral, kateri posel bo sprejel, danes pa se mora za posel boriti.

Dodal je, da slovenska družba ni 25 let za Avstrijo, kot nekateri pravijo, težava je le v pristopu. Podjetniki so kot tujki, ki niso sprejeti. Petrič obžaluje, da je tudi nekaj takšnih podjetnikov, ki špekulirajo, saj nato ljudje vse podjetnike mečejo v isti koš: vsi so pokvarjeni, vsi so slabi.

Družinska podjetja so gibalo gospodarstva Majhni slovenski podjetniki so zdravi vir dohodka za državo, zato so se nekateri povezali v Klub slovenskih podjetnikov. Izvršni direktor kluba Uroš Slak je dejal: "Skozi 20 let je nastalo zdravo jedro gospodarstva, podjetništva, ki je zdaj, v času krize, tisto, ki vleče Slovenijo iz krize. Ta klub je na neki način odgovor na to, da slovenski javnosti in družbi povemo, da imamo zdravo jedro slovenskega gospodarstva, da so se oblikovali slovenski lastniki podjetij ter da so ta družinska in srednja podjetja tista, ki so lahko gibalo razvoja Slovenije."

Dodal je, da klub SBC združuje lastnike podjetij, ki so se izoblikovali v načinu razmišljanja in so si med seboj pripravljeni pomagati pri prodoru na tuje trge.

Velika podjetja bodo izginila Predsednik kluba Marjan Batagelj s svojo družbo, ki upravlja Postojnsko jamo, je pozitivna zgodba podjetništva na Slovenskem. Pridružil se je klubu, ker v tem povezovanju vidi prihodnost: "Velika državna podjetja bodo prej ali slej izginila, postala bodo del sistema multinacionalk, ne slovenskih." Po besedah Marjana Batagelja so bile slovenske družbe tukaj ustanovljene, tukaj delajo in tukaj bodo tudi jutri.

Poudaril je, da obstaja velika nevarnost, da bodo podjetja, ki so tukaj začela in zrasla, začela odhajati v tujino zaradi davčnih in drugih ugodnosti. Slak je dodal, da slovenski podjetniki ne potrebujejo ničesar drugega kot le to, da se jim odpre normalno gospodarsko okolje in da politika to razume. Povedal je še: "Politika, slovenska družba in slovenska elita morajo enkrat končno razumeti, da si bomo lahko privoščili samo toliko javnega zdravstva, javnega šolstva, kulture in vsega, kolikor bodo podjetniki uspešni."

Uroš Slak je dejal, da hočejo s svojim klubom povedati ljudem tudi to, da so lastniki majhnih, družinskih podjetij drugačni, saj so: "Odgovorni lastniki, ki se zavedajo obveznosti do delavcev, imajo razvoj in gledajo na svoje podjetje kot na svojega otroka, zato ne bodo nikoli pustili, da propade."

Pakt za prihodnost Batagelj je mnenja, da bi morala naša družba gledati na prihodnost in pripraviti nekakšen načrt, kako naprej. Nekakšen pakt za prihodnost. Večina mladih se ne odloči za samostojno pot zaradi vseh črnogledih informacij, ki jih pridobijo iz medijev. Marjan Batagelj je še povedal, da se mladi ne bi smeli bati samostojne poti. Pri tem je dodal: "Prihodnost vedno pomeni upanje in v upanju je vedno pogum."

Ne spreglejte