Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 7. 2013,
7.36

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 7. 2013, 7.36

9 let

Nemčija že od leta 1992 seznanjena s prisluškovanjem NSA

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Delu si lahko preberete o izpopolnjevanju tujih jezikov naših poslancev in o nastajajoči novi stranki, Dnevnik pa poroča visokih temperaturah v domovih za starejše in o prisluškovanju v Nemčiji.

Delo Državni zbor vsakemu poslancu letno zagotavlja 800-evrski proračun, ki ga lahko porabi za izobraževanje. Poslanske skupine so v prvih šestih mesecih letošnjega leta v ta namen rezervirale več kot 25 tisoč evrov, ki so jih porabili za učenje angleščine in veščin javnega nastopanja. Ti podatki kažejo, da se poslanci zavedajo pomembnosti znanje tujih jezikov. Vsak peti član 90-članskega parlamenta se bo letos lotil izpopolnjevanja angleščine.

V Delu poročajo tudi o tem, da iz iniciative za javno zdravstvo nastaja nova politična pobuda. "Lahko potrdim, da dogovori potekajo. Kot sem že večkrat poudaril, je treba ponuditi alternativo obstoječim politikam. Vsekakor bi lahko ta pobuda prerasla v konkretnejšo obliko in bila zastopana na volitvah, je povedal nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Da utegne biti ravno Šoltes vodja morebitne nove stranke, je za sobotno prilogo povedal kirurg Danijel Bešič Loredan. Po njegovih besedah se bo nova pobuda skušala oblikovati kot alternativa obstoječim strankam in prevladujoči politični paradigmi.

Med drugim lahko v časniku preberetu tudi o tem, da je bila Slovenija na področju prometne varnosti vrsto let na samem repu držav Evropske unije. V tem času se je tudi velikokrat spremenila zakonodaja, zadnja novela pa je bila sprejeta pretekli teden. Strokovnjaki pa medtem opozarjajo na pasti spreminjajočih se pravil, ki vnašajo tudi precej zmede. Od leta 2007 in vse do letos, ko smo imeli najmanj mrtvih in hudo poškodovanih na slovenskih cestah, se je Sloveniji uspelo prebiti na varnejšo polovico držav EU-ja.

Dnevnik V Dnevniku pa pišejo o domovih za starejše, ki niso bili obnovljeni, brnijo klimatske naprave, zato vrtoglavo visokih temperatur v sobah ni več. Morajo pa stanovalci takšno ohladitev običajno (do)plačati. Posebnih pravil, ki bo določala, kolikšne so ustrezne temperature v sobah v domovih za starejše, ni. Sobe morajo biti po pravilniku o standardih in normativih ustrezno opremljene in vzdrževane. Sobna temperatura, ki je še primerna za starejše, ki večino časa ležijo, naj sicer ne bi presegala 27 stopinj Celzija, v prostorih, kjer ljudje sedijo in se gibljejo, pa naj bi bila okoli 22 stopinj Celzija.

Potem ko je maja lani s spremembo kazenske zakonodaje odpadla glavna ovira za ustanovitev tako imenovanih varnih sob za vbrizgavanje droge, so varne sobe kot slovenska realnost teoretično bliže, v praksi pa še vedno oddaljene. Slovenski kazenski zakonik je še do maja veleval, da se z zaporom kaznuje vsakršno omogočanje uživanja prepovedanih drog. To je po novem zakonito, če se izvaja v okviru ali vsaj pod nadzorom javnega zdravstva.

Tednik Focus poroča, da so nemške oblasti že od leta 1992 seznanjene s prisluškovanjem ameriške tajne službe NSA, ki je v 70. letih med drugim nadzorovala kanclerjev urad, podjetje Siemens in centralni register prebivalstva. Zagotavljanje nemške vlade, da so zaradi prisluškovanja tajne službe presenečeni, je čedalje manj verodostojno, med drugim piše Dnevnik.

Ne spreglejte