Oddelek za hidrološke prognoze pri Arsu je preklical vse rdeče alarme za poplave. Oranžno opozorilo ostaja le za Podravje.
Po podatkih Agencije RS za okolje so dopoldne naraščale zlasti reke v jugozahodni Sloveniji - Reka, Kolpa in manjše reke v Slovenski Istri. Pretoki rek v zgornjem Posočju so veliki in ustaljeni, zmerno pa naraščajo še reke na območju Bohinja in Sava v zgornjem toku.
Močnejši pretok Drave, a brez novih poplav
Podravje, ki si še ni opomoglo od obsežnih poplav pred tednom dni, so sredi noči zajeli novi močnejši nalivi. Pretok Drave je povečan in dosega tudi 1360 kubičnih metrov, a reka ostaja v strugi. Kot so povedali v mariborskem centru za obveščanje, danes ni bilo potrebnih nobenih intervencij.
Po napovedih Agencije RS za okolje bo danes zaradi obilnih padavin v Avstriji pretok Drave še vedno zelo velik. Dopoldne, predvidoma med 10. in 12. uro, se bo pretok Drave v Borlu povečal na 1300 kubičnih metrov na sekundo. Na območjih osrednje in severne Slovenije lahko narastejo tudi reke v porečju Savinje, Dravinje, Sotle, Mislinje, Meže in tudi reke na območju Slovenskih Goric.
"Kakšnih groznih presenečenj ne bi smelo biti"
Kot je povedal vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje na Ptuju Dragomir Murko, ki nadzira območje Drave od Hajdine do Ormoža, so njihove enote v visoki pripravljenosti. Čez konec tedna so ponovno namestili protipoplavne vreče, ki so jih v četrtek in petek že odstranili. Ponovno so tudi opozorili prebivalstvo in jim dali napotke, kako ravnati v primeru nevarnosti. "Že zaradi tega kakšnih groznih presenečenj ne bi smelo biti," je povedal.
"Ljudje so tokrat bolje pripravljeni"
Po besedah poveljnika mariborske civilne zaščite Slobodana Stojanoviča so v visoki pripravljenosti tudi v Mariboru, s tem da bo tam razlog za preplah, ko bo pretok dosegel najmanj 1800 kubičnih metrov na sekundo. Poudaril je, da so ljudje tokrat bolje pripravljeni na morebitne poplave, zato takšnih presenečenj, kot so jim bili priča pred tednom dni, ni pričakovati. Dodal je še, da so prostori, ki so bili prejšnji teden poplavljeni, zdaj večinoma prazni, zato tako velike škode zagotovo ne bo.
V Dupleku pozorno spremljajo razmere
V Dupleku, kjer so bili ob poplavah prejšnji teden najbolj na udaru, so ljudje po besedah župana Mitje Horvata prestrašeni, a podatkov o kakšnih novih poplavah ali škodi zaenkrat ni. Pristojne službe pozorno spremljajo razmere in bodo ob morebitni nevarnosti takoj ukrepale, je zagotovil župan.
"Še vedno sicer nismo razglasili konca nevarnosti, ki smo jo razglasili pred tednom dni, zato morajo biti vsi ljudje pozorni na morebitno naraščanje voda in ravnati v skladu z navodili," je poudaril. Kakšnih novih ukrepov ta konec tedna niso uvedli, saj so že prejšnji teden namestili 6000 protipoplavnih vreč in jih še niso odstranili. Tudi v Dupleku ocenjujejo, da se zaradi boljše pripravljenosti ni bati ponovitve tragedije izpred tedna dni.
V Piranu je poplavljalo morje, škode ni bilo
Zaradi povišanega plimovanja je morje zjutraj ponovno zalilo nekatere obalne predele Pirana. Do prelivanja je prišlo na glavnem potniškem pomolu, pred hotelom Piran, na Prešernovem nabrežju in na najnižje ležečem delu mestnega parkirišča. Plima, ki za ta letni čas ni bila neobičajno visoka, ni naredila škode. Tudi gasilcem tokrat ni bilo treba posredovati, so pojasnili na regijskem centru za obveščanje Koper.
Zlovešče napovedi se na Severnem Primorskem niso uresničile
Po mirni noči so vodostaji severnoprimorskih rek normalni, reka Soča pa je začela zjutraj celo nekoliko upadati, je povedal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač. Napovedanega močnega dežja ponoči ni bilo, vendar rdeči alarm za ponedeljek še ni preklican. Preko današnjega dneva bodo v štabu Civilne zaščite za Severno Primorsko še spremljali dogajanje, vendar po Kosmačevem mnenju večjih težav ni pričakovati. "Za Severno Primorsko vsaj doslej vremenska napoved ni bila pravilna, tako da močnega dežja ni bilo," pravi.
Prebivalcem, ki so s protipoplavnimi vrečami zavarovali premoženje, svetuje, naj počakajo do preklica rdečega alarma. Kasneje lahko vreče sami izpraznijo in jih spravijo, saj bi se sicer na svetlobi razgradile, pesek pa razsul po okolici.
Morje zalilo nekatere obalne predele Pirana
Zaradi povišanega plimovanja je morje zjutraj ponovno zalilo nekatere obalne predele Pirana. Do prelivanja je prišlo na glavnem potniškem pomolu, pred hotelom Piran, na Prešernovem nabrežju in na najnižje ležečem delu mestnega parkirišča. Plima, ki za ta letni čas ni bila neobičajno visoka, ni naredila škode. Tudi gasilcem tokrat ni bilo treba posredovati, so pojasnili na regijskem centru za obveščanje Koper.
Na Gorenjskem in Koroškem brez večjih težav
Padavine so ponoči na Gorenjskem večinoma ponehale in niso povzročile večjih težav. Kot so povedali na kranjskem regijskem centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje, niso ponoči imeli niti enega klica in intervencije. Nekaj nevšečnosti je novo deževje povzročilo le na območju Bohinja. Na Koroškem so glede vremena brez težav.
Najbolj naj bi zrasli pretoki rek na zahodu
Danes naj bi najmočneje zrasle reke: Soča vzdolž celotnega toka s pritoki, reke v Goriških brdih, Vipava s pritoki, reke v slovenski Istri, Reka, Kolpa ter reke na območju Škofjeloškega in Idrijsko-Cerkljanskega hribovja. Omenjene reke lahko poplavijo. Močneje bodo narasle tudi reke v Zgornjesavski dolini, zlasti Sava Dolinka s pritoki in reke na območju Bohinja.
Ob močnejših nalivih so danes možna tudi razlivanja manjših vodotokov in hudournikov v porečju Savinje, Dravinje, Sotle, Mislinje in Meže. Narasle naj bi tudi reke na območju Slovenskih goric.
V ponedeljek se bodo predvidoma obnovile poplavljene površine Notranjskega in Dolenjskega krasa ter Ljubljanskega barja.
Slovenska vojska v pripravljenosti
Sicer je od 7. ure dalje pripravljenih tudi več kot 700 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske. Vojake lahko na predvidena ogrožena območja zahodne in južne Slovenije pošljejo takoj, saj so v pripravljenosti na lokacijah v Postojni, Vipavi in Ankaranu. V pripravljenosti so tudi vojaki na lokacijah v Mariboru, Kranju, Cerkljah ob Krki in Novem mestu ter na Bohinjski Beli in Vrhniki, ki lahko takoj posredujejo v primeru ogroženosti tudi na območju celjske, dolenjske, koroške in štajerske regije. Na vojaškem delu Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana je v 15-minutni pripravljenosti dežurna posadka helikopterja Slovenske vojske z ekipo reševalcev letalcev.
Če bo Civilna zaščita potrebovala dodatne sile Slovenske vojske, bo ta na zahtevana območja takoj poslala ustrezno število vojakov.
Pošta Slovenije pomaga prizadetim v poplavah
Ljudem, ki so v poplavah pretekli teden ostali praktično brez vsega premoženja, je na pomoč priskočila tudi Pošta Slovenije. Tako bo vsem osebam, podjetjem in organizacijam, ki bodo želeli poslati pomoč v zbirne centre na prizadeta območja, omogočila brezplačno pošiljanje pošiljk.
Trenutno lahko pošiljatelji brezplačno oddajo pošiljke za zbirne centre, za katere so na Pošti Slovenije doslej uspeli pridobiti informacije. Gre za zbirne centre v Dupleku, Dogošah, Gorišnici, Ptuju, Slovenj Gradcu, Mozirju in Velenju.
Na Pošti Slovenije pošiljatelje naprošajo, naj bodo pošiljke ustrezno zapakirane in pripravljene za prenos. Po informacijah zbirnih centrov je še vedno največje povpraševanje po grelnih telesih, predvsem električnih radiatorjih in kaloriferjih, ter ozimnici.