Sreda, 14. 7. 2010, 19.31
8 let, 8 mesecev
Najtežje je bolečino deliti
"Pred šestimi leti sva izgubila hčerko, ki jo je voznik povozil skoraj pred hišo, in se štiri leta sama spopadala z bolečino, potem pa sva se obrnila na zavod Varna pot in danes se lahko vsaj zjokam. Z možem želiva pomagati tudi drugim, ki se srečujejo s podobno bolečino," je na tiskovni konferenci Zavoda Varna pot ob predstavitvi projekta Skupaj iz stiske, ki ponuja psihosocialno pomoč vsem, ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah ali pa so v njih izgubili svojce, povedala Lilijana Mavec.
Povzročitelja smrti hčere zakoncev Mavec so na sodišču oprostili, a kar je še huje, je dejstvo, da žrtve oziroma najbližji tragično izgubo podoživljajo vedno znova. "Postopek še ni končan, saj je vrhovno sodišče vse vrnilo v ponovno presojanje. Pa to ni najhuje; pred meseci, ko je počila bomba pred hišo sodnice v Radovljici, sva se znašla celo med osumljenci za napad, kajti prav ta sodnica je voznika oprostila," dodaja Roman Mavec.
"To ni akcija, to je način življenja"
Projekt Zavoda Varna pot, ki so ga podprli tako na ministrstvu za delo kot za notranje zadeve, v okviru Direktorata za ceste pa tudi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ponuja pomoč posameznikom pri premagovanju duševnih stisk, ki so posledica lastne poškodbe ali poškodbe oziroma smrti bližnjega v prometni nesreči. "Pri premagovanju tako težkih bolečin nas ovirajo dolgi sodni postopki, obrekovanje sosedov, ki ne razumejo žrtev, gluha ušesa oziroma nema drža tožilcev, ker kot žrtev nisi stranka v sodnem postopku," je kritičen ustanovitelj Zavoda in tudi sam žrtev prometne nesreče Robert Štaba. To ni akcija, to je način življenja, še dodaja Štaba.
"Ker se dnevno srečujemo s smrtjo in žalostjo, tragedijami, smo se projektu z dobrodelno stojnico, kjer se lahko kupijo sveče, pridružili tudi na Žalah. Na stojnici namreč ljudi seznanjamo s tem projektom," je pojasnil direktor Žal Bojan Lepičnik. "Za čimprejšnje sojenje voznikom, ki povzročijo prometne nesreče s smrtnim izidom, ni potrebno spreminjanje zakonov, dovolj bi bilo spremeniti sodni red," poudarja Štaba in spomni na lansko obljubo pravosodnega ministra Aleša Zalarja, da bi tovrstne primere na sodišču reševali prednostno.