Torek, 30. 7. 2013, 21.09
9 let
Najhitrejša ločitev že po dveh mesecih zakona

Tako pravi Danilo Dolenc, podsekretar na Statističnem uradu RS, in dodaja, da je s tovrstnimi podatki mogoče zlahka manipulirati.
Kot pojasnjuje, je število razvez v letu 2012 sicer res večje kot leto poprej, vendar pa smernice na splošno kažejo, da ostaja število ločitev vse od leta 1980 bolj ali manj enako ob vse manjšem številu porok. "Razen tega je mogoče večje število razvez v minulem letu po mojem mnenju pripisati tudi zmanjševanju sodnih zaostankov in hitrejšemu delu sodišč. V prvem četrtletju leta 2013 je razvez že bistveno manj, kot jih je bilo v prvem četrtletju leta 2012."
"Od večine drugih držav izstopamo po tem, da je pri nas presenetljivo visok odstotek zakoncev, ki živijo na različnih naslovih. Verjetno je razlog v tem, da ljudje iščejo koristi in privilegije, ki izhajajo iz raznih socialnih pravic, kot so recimo dedovanje, nižja cena vrtca ali morda dovolilnica za avto.
Nekatere pa postopek spremembe stalnega prebivališča in stroški z zamenjavo dokumentov odvrnejo od tega, da bi se prijavili na istem naslovu kot njihov mož oziroma žena."
Zato se je, dodaja, v Sloveniji – vsaj statistično – tudi zelo povečal delež enostarševskih družin, predvsem mater z otroki.
To po njegovem mnenju kaže na dejstvo, da številni, ki v resnici živijo skupaj, ne prijavijo prebivališča na istem naslovu.
"Po drugi strani je v Sloveniji zelo malo žensk, ki so v resnici samohranilke (torej ne živijo z možem ali partnerjem), njihovo število je približno enako že 40 let, nikoli pa ne preseže 10 odstotkov."
"Če bo šlo tako naprej, bomo letos verjetno na prvem mestu v Evropi po preprečevanju smrtnosti pri novorojenčkih, kar je vsaj po mojem mnenju eden od pomembnih kazalnikov kakovosti življenja v Sloveniji."
Tako je bilo od leta 1988 samo pet nevest mlajših od 15 let. V letu 2012 je bilo šest nevest mlajših od 18 let, štirje ženini pa so postali polnoletni ravno ob poroki.
Precejšnje so lahko tudi razlike v starosti med ženinom in nevesto. V letu 2012 je bilo tako kar šest nevest, ki so bile vsaj 25 let starejše od ženina, trije ženini pa so bili vsaj 35 let starejši od neveste.
"Od leta 1994 se v povprečju 20 zakonskih zvez razveže prej kot v enem letu, pri čemer je treba upoštevati pravnomočnost, saj postopki na sodišču trajajo kar nekaj časa. V letu 2011 se je 'najhitrejša' ločitev odvila po dobrih dveh mesecih od poroke," navaja sogovornik.
Podatkov o razvezah istospolnih partnerskih skupnosti na Statističnem uradu RS nimajo, saj gre za statistično zanemarljivo številko.