Na portoroški plaži Meduza, ob glavnem pomolu, bodo na prvi dan novega leta pripravili tradicionalno, že deveto novoletno kopanje v morju.
"Severni narodi imajo navado raztegniti kopanje tudi v mrzle zimske dni in nemalokdaj morajo razbijati debele plasti ledu, da se lahko namočijo v vodi, ki ima temperaturo blizu ledišča. Slovenija pa ima morje, ki pozimi ne zamrzne. Pred nosom imamo možnost, da aktivno in brezplačno skrbimo za lastno zdravje prek celega leta. Tako se tudi tokrat ne bomo izneverili kopanju v morju, tej nori in nekoliko drugačni zabavi, ki smo ji že deveto leto zvesti na vsak prvi dan novega leta," so sporočili predstavniki prireditelja ŠD-ja Povodni mož.
V pričakovanju rekordne udeležbe
Letos pričakujejo rekordno udeležbo iz vse Slovenije, okoli 200 tekmovalcev, tudi goste iz tujine, njihov pogum pa naj bi spremljalo okoli tisoč gledalcev, kot je v navadi zadnja leta. V tem obdobju je morska voda bolj čista kot poleti in ima temperaturo 10 stopinj Celzija.
9. novoletni skok v morje se bo začel z ogrevanjem ob 14. uri na portoroški plaži Meduza, vsi udeleženci pa bodo morali priplavati od enega do drugega pomola, to je 20 metrov.
Zdravilni učinki kopanja v mrzli vodi
Kopanje v mrzli vodi poživlja telo in duha, krepi imunski sistem, ima blagodejen vpliv na počutje, prekrvavitev in presnovo. Kopanje odsvetujejo ljudem s slabo telesno pripravljenostjo ali z visokim krvnim pritiskom. O tem podvigu, ki ga spremlja vazokonstrikcija (krčenje žil na periferiji zaradi nizke temperature vode, kar po tlačni plati izredno obremeni srce), se je treba vsekakor posvetovati s svojim zdravnikom.