Nedelja, 29. 5. 2011, 9.27
8 let, 9 mesecev
Na Bledu poskušajo izkoreniniti invaziven japonski dresnik
Zato se je zavod za varstvo narave v okviru obsežnejšega projekta lotil iskanja najboljšega načina uničenja te rastline in v ta namen minuli teden na Bledu tudi izvedel akcijo njenega odstranjevanja.
V okviru projekta, ki se v 85 odstotkih financira iz operativnega programa Slovenija - Avstrija 2007-2013, poskušajo z odstranjevanjem japonskega dresnika, nedotike in kanadske ter zlate rozge, ki so najbolj pereče invazivne na območju Gorenjske, odkriti, kje bi sicer čebele nabirale med. Jasno je, da invazivne rastline v Sloveniji rastejo že več desetletij, sedaj pa se vendarle začenja iskanje ustrezne metode njihovega odstranjevanja in preprečevanje širjenja.
Kot je pojasnila, poskušajo ozavestiti gradbena podjetja, naj bodo pri prenosu zemlje pozorni, da v njej ni korenin dresnika. Zaenkrat podjetjem sicer ni na voljo metoda, s katero bi lahko preverili zemljo za prisotnost dresnika, bodo pa v prihodnje razmislili, kako bi s skupnimi močmi preprečili razraščanje te rastline.
Sočasno jo poskušajo odstraniti z območij, kjer že raste - na Gorenjskem so to poleg bližine Blejskega jezera, še kanjon reke Kokre in vpadnice ob Kranju. V tokratni akciji so na zaščitenem območju mokrišča Rečica pri vasi Poljšica s pomočjo dijakov Biotehniškega centra v Naklem izpulili zunanji del dresnika, Društvo za varstvo okolja Bled pa bo v vegetacijski sezoni na vsake sedem dni območje pokosilo.
V GG Bled dogovarjajo, da so takoj, ko so opazili koreninice, pristopili k njihovemu odstranjevanju z občasnim puljenjem. Ko se je podobno zgodilo pri urejanju biatlonskega centra na Rudnem polju so zemljo takoj odpeljali, pod tribunami pa tega niso storili zaradi previsokih stroškov. Prepričani pa so, da se s stalnim nadzorom in odstranjevanjem rastlino zanesljivo izkorenini.